Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim yurtdışında yaşıyor nasıl boşanacağız? / Adli yardım almam mümkün mü?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2009, 12:18   #1
Konukuzaklar

Varsayılan Eşim yurtdışında yaşıyor nasıl boşanacağız? / Adli yardım almam mümkün mü?

Merhabalar,
Eşimle Aralık 2004'den beri evliyiz.Kendisi 10 yıldır Kanada'da yaşamakta. Evlendikten sonra bana sponsor oldu ve bende Ocak 2006 itibariyle Toronto, Kanada'da yaşamaya başladım. Ancak evlilik birliğimiz oğluma hamile kaldıktan sonra bozulmaya başladı. Aslında sorunlar evlendiğimiz günden itibaren başlamıştı ancak duygular bazı sorunların üstünü örtüyor.
Oğlumun doğumundan 2 hafta öncesinde diğer büyük sorunlar başladı: Küfür, tehdit ve üzerime yürümeler... Ve de lohusalık dönemi, ondan sonra ki dönem de, taki ben Eylül ayında Istanbul' a gelene kadar devam etti. Daha önce de düşündüğüm ancak kesin olarak şimdi aldığım boşanma kararını yürürlüğe koymak istiyorum. Ancak beni düşündüren bazı sorular var. Eşimin yurtdışında olması boşanma süresini ve sürecini nasıl etkiler onu öğrenmek istiyorum. Boşanmak istediğimi kendisine ilettim ve bu konuda benim istediğimi yapabileceğimi söyleyip, sorun çıkartmıyacakmış gibi konuştu...
Bu arada yurtdışından henüz döndüğüm için şu an için avukat ücretini ve mahkeme masraflarını karşılayacak durumum yok. Kanada hükümeti bu durumda olanlara legal aid/ yasal yardım sağlamakta, Türkiye'de böyle bir olanak var mı bunu da öğrenmek istiyorum...
Cevaplarımı merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum...
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 26-10-2009, 12:43   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın katılımcı, eşinizin yurtdışında olması boşanma davası açmanıza engel değildir. Yalnız yurtdışına tebligatlar zaman aldığı için dava süreci biraz uzayacaktır. Ancak bir avukatın hukuksal yardımından yararlanmak, haklarınızı tam, etkin ve hızlı olarak kullanmanız bakımından önemlidir.
Bir geliriniz ve malvarlığınız yok ise, adli yardım çerçevesinde ücreti devletçe ödenen bir avukatın hukuksal yardımından yararlanabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurmanız gerekmektedir. Yazdıklarınızdan İstanbul'da olduğunuzu anlıyorum. Adli yardım ile ilgili geniş bilgiyi, irtibat adres ve telefonlarını İstanbul Barosu internet sitesinde (http://www.istanbulbarosu.org.tr) bulabilirsiniz.
Old 26-10-2009, 23:55   #3
Konuk

Soru

Sayın Aladağ,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz baro sitesini inceledim. Barodan adli yardımı ancak muhtardan fakir olduğunu belgeleyen vatandaşlar yararlanabiliyor gibi bir sonuca vardım. Yaşadığım semt ve konut göz önünde bulundurulursa bu yardımın bana yapılmıyacağını düşünüyorum. Ancak oturduğum ev aileme ait ve benim şu an için hiçbir gelirim bulunmamakta. Açıkcası Bakırköy barosunu arayıp aramamakta tereddütteyim?????.......
Old 27-10-2009, 08:38   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Aladağ,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz baro sitesini inceledim. Barodan adli yardımı ancak muhtardan fakir olduğunu belgeleyen vatandaşlar yararlanabiliyor gibi bir sonuca vardım. Yaşadığım semt ve konut göz önünde bulundurulursa bu yardımın bana yapılmıyacağını düşünüyorum. Ancaka oturduğum ev aileme ait ve benim şu an için hiçbir gelirim bulunmamakta. Açıkcası Bakırköy barosunu arayıp aramamakta tereddütteyim?????.......

Sayın katılımcı, adli yardım açısından önemli olan sizin geliriniz ve malvarlığınızdır. Bu nedenle başvurmakta tereddüt etmeyiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi