Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Sınavı Yine Gündemde

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2008, 03:13   #1
oguzhand0

Varsayılan Avukatlık Sınavı Yine Gündemde

Öneri şeklinde düzenlenen Staj Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri;
Alıntı:
Staj başarı denetimi ve staj başarı belgesi
Madde 33- Staj süresi sonunda, stajyerin staj süresince yaptığı çalışmalar ile avukat olarak göreve başladığında, uyması gereken meslek kuralları ve hukukunu öğrenip öğrenmediği, önüne gelen hukuki uyuşmazlıklarda hukuk ilkelerini ve mevzuat hükümlerini olaylara uygulayabilecek niteliği kazanıp kazanmadığı denetlenir. Bu denetleme yazılı olarak yapılır. Yazılı denetim hukuk, ceza, idari yargı, icra konularında yetenek ölçme şeklinde ve avukatlık hukuku ve meslek kuralları konularında bilgi ölçme şeklinde uygulanır. Staj başarı denetim yoklamasında, yüz tam puan üzerinden 70 puan alan stajyere, Türkiye Barolar Birliği staj başarı denetim merkezi tarafından staj başarı belgesi verilir. Beş başlık altında yapılacak staj başarı denetiminde, her başlık 20 puan üzerinden değerlendirilir. Hukuk, ceza, idari yargı, icra konularında yetenek yoklaması için adaya, gerekli olan yasa metinleri, yoklama sırasında, staj başarı denetim komisyonunca verilir. Staj başarı denetimine ilişkin yoklama belgeleri yoklama tarihinden itibaren 6 ay süre ile TBB tarafından saklanır, süre sonunda teşkil edilecek imha komisyonunca tutanak tutularak imha edilir.Tutanaklar arşivde süresiz saklanır.

Staj programlama ve denetim merkezi ,
Madde 34- Staj programlama ve denetim merkezi , stajyerin staj dönemi içinde bulunacağı her aşamada yapacağı çalışmaların kapsamı ile öğrenmesi gereken uygulama konularını belirlemek ve staj süresi sonunda, stajyerin staj esnasındaki edindiği bilgilerle mevzuatı olaylara uygulayabilme hususundaki başarısını, meslek kuralları ile avukatlık hukuku bilgisini denetlemekle görevlidir.
Staj programlama ve denetim merkezi başkanı ve merkezi oluşturan üyeler ve sayıları asgari 20 yıllık deneyimi olan; hukuk fakülteleri öğretim üyeleri ile Baro Başkanlığına seçilebilme yeterliliğine sahip avukatlar arasından TBB Yönetim kurulunca belirlenir.
Staj programlama ve denetim merkezi tarafından alınan kararlar bu merkez için tutulacak deftere kayıt edilerek karar klasöründe saklanır. Merkezin yazışmaları TBB yazı işleri Müdürlüğü kanalı ile yürütülür.

Staj başarı denetim yoklaması:
Madde 35- Staj başarı denetim yoklaması, merkezi olarak, Ankara’da yapılır. Staj başarı denetim yoklaması için Türkiye’de mevcut hukuk Fakültelerinden istenecek sorulardan soru bankası oluşturulur. Denetim yoklamalarında soru bankasındaki sorulardan yararlanılır. Soru bankasındaki değerlendirme yoklamalarında kullanılan sorular dışındaki sorular gizlilik kuralları içinde gereken önem verilerek saklanır.
Staj başarı denetim yoklamaları için staj programlama ve denetim merkezince yeterli sayıda sınav gözlemcisi ve denetim salon sorumlusu görevlendirilir. Ayrıca staj programlama ve denetim merkezi bir veya birkaç üyesini denetim salonlarında denetim sorumlusu olarak belirleyip yapılan çalışmaları denetlemek üzere görevlendirebilir.
Staj başarı denetimine girecek aday guruplarının sayısını TBB staj programlama ve denetim merkezi belirler. Staj başarı denetim yoklamaları Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında senede üç defa yapılır. Adaylara staj başarı denetim yoklama yer ve zamanı, yoklamadan en az on gün önce tebliğ ve tebellüğ belgesi düzenlenerek barosu aracılığı ile bildirilir ve TBB web sitesinde yoklama zamanına kadar yayınlanır, Stajyer barosuna uğrayıp tebliği almamış olsa dahi, TBB web sayfasındaki duyuru tebliğ yerine geçer. Bu şekilde yapılan duyuruların TBB web sayfasında yayına konuluşu ve yayından alınışı tutanakla belirlenir. Tutanaklar indirilme tarihinden itibaren bir yıl süreyle saklanır. Yoklamaya girmek için başvuran adayın TBB staj programlama ve denetim merkez kurulunca haklı görülecek bir mazereti olmaksızın yoklamaya katılmaması halinde, aday başvurduğu ve katılmadığı yoklamada başarısız olmuş sayılır.
Özürlü stajyerler için uygun teknik malzeme ve aletlerin kullanımı ve gereken imkanlar stajyerin özelliklerine göre başvuru sırasında bildirilmiş olması halinde sağlanır.

Staj Başarı Denetim Kurulları, başkan ve üyelerinin belirlenmesi, gider ve ücretleri
Madde 36- Staj programlama ve Denetim merkezi tarafından, TBB Delegeliği yapmış olanlar ile Hukuk Fakültelerinin Hukuk Fakültesi kökenli öğretim üyesi niteliklerini taşıyan kişiler arasından seçilerek, yeteri kadar Staj başarı denetim kurulu oluşturulur. Staj başarı denetim kurullarında görevlendirilecek kurul başkan ve üyelerine ve gözlemcilere her yıl ocak ayı başında belirlenecek miktarda günlük ücret, yol, iaşe ve konaklama gideri ödenir.

Staj başarı denetim yoklaması, sınırları ve yoklama ücreti
Madde 37- Staj süresini bitiren stajyerler, sürenin bitimini izleyen ilk başarı denetim yoklamasına girmek zorundadırlar. Bu başarı denetim yoklaması sonucu başarısız olanların aldıkları puan 50-69 puan arasında olanların staj süreleri 2 ay, 30-49 paun arasında olanların 4 ay, 30 puandan az olanların staj süreleri 6 ay, stajyerin staj yaptığı yer barosunca işbu yönetmeliğin 32.maddesi hükümleri de göz önünde bulundurularak uzatılır. Staj süresi uzatılanların bu süre sonunda girdikleri staj başarı denetim yoklamalarında başarısız olmaları halinde 6 aydan az süreyle stajları uzatılmış olanların bu defa bakiye süreleri kadar staj süreleri barolarınca uzatılır. Süre uzatım haklarını doldurmuş olan stajyerler, uzatım süresinin dolmasını takiben geçecek 12 ay içinde azami 3 kez daha staj başarı denetim yoklamasına girmek hakkına sahiptir. Staj başarı denetim yoklamasına girecek stajyerler, her yıl ocak ayı içinde, TBB yönetim Kurulunca belirlenen miktardaki staj denetim yoklama ücretini, staj denetim yoklamasına girmek üzere yapacağı başvuru sırasında gösterilecek banka hesabına yatırırlar. Staj başarı değerlendirme ve yoklama giderleri bu ücretlerden karşılanır. Giderlerden fazla ücret toplanması halinde bu ücretler staj eğitim giderlerinde kullanılır.

Staj başarı denetim yoklamasına başvuru ve aranacak belgeler:
Madde 38- Staj başarı denetim yoklamasına girmek isteyen ve staj süresini doldurmuş olan stajyerler , staj yaptıkları barolar aracılığı ile başvuru dilekçesine, staj süresini tamamlamış olduğuna dair belge ve TBB hesabına staj başarı denetim yoklama ücretinin ödendiğini gösterir banka dekontunu ve 3 adet başvuru tarihinden azami 6 ay önce çekilmiş vesikalık 4 resim ekleyerek başvururlar. Başvurular,staj başarı denetimin yapılacağı ayın yedisine kadar, başvurulan baro tarafından, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına dizi pusulası ekinde teslim edilir.

Staj başarı deneti yoklama sonuçlarının bildirilmesi ve Staj Bitim Belgesinin Alınması
Madde 39- Staj başarı denetim yoklaması sonuçları yoklamaya girenlere ve ilgili barolara listeler halinde bildirilir. Başarılı olamayanlar hakkında 37. maddeye göre işlem yapılır.
Baro Yönetim Kurulu, staj süresini tamamlayıp, staj başarı denetim yoklamasına giren ve staj denetim başarı belgesi alan ve avukatlık kanunun 25. maddesi kapsamında olumlu rapor verilen stajyere, yapacağı ilk toplantıda staj bitim belgesi verilmesi konusunda karar verir.

Staj Listesinden Silinme
Madde 40 - Avukatlık stajı için Avukatlık Kanununun ve Yönetmeliğin öngördüğü şart ve nitelikleri yitirenler, esasen bu şart ve niteliklere sahip olmadıkları staja başladıktan sonra anlaşılanlar, staj listesinden silinme isteminde bulunanlar, stajın kesintisiz yapılacağı kuralına uymayanlar, meslek kurallarına ve Yönetmelik ile belirlenen esaslara yazılı uyarıya rağmen uymamakta ısrar gösterenler ile işbu yönetmeliğin 37. maddesinde belirlenen staj başarı denetim yoklama haklarının tamamını kullandıkları halde başarılı olamayanların veya yönetmelikte belirlenen staj başarı denetim yoklaması için öngörülen süreyi dolduranların adı, Baro Yönetim Kurulu kararı ile staj listesinden silinir.
Baro Yönetim Kurulunun listeden silmeye dair kararı ile stajyerin itirazı konusunda Avukatlık Kanununun 71 inci maddesindeki usul uygulanır.

Her hukuk fakültesi mezunu olan kişi direkt avukat yapılmamalı, mutlaka bir kıstas olmalıdır. Ancak bu kıstas bu kadar acımazca ve maddiyata yönelik olmamalıdır.

Bu yönetmeliği öneri haline getiren TBB'yi şiddetle kınıyorum.

İlgili Yönetmelik: www.barobirlik.org.tr/calisma/duyuru/belgeler/2007_105_tbbstajyontaslak.doc
Old 11-01-2008, 13:14   #2
Av. Ersin Aslan

Bence mevcut staj sistemi kesinlikle yetersizdir ve donanımlı Avukat yetiştirmekten uzaktır. Staj dönemi yeniden gözden geçirilmeli ve düzenlenmelidir. Ben şahsen her hukuk fakültesi mezununun kolayca avukat olabilmesini olumsuz bir durum olarak değerlendiriyorum. Hukuk nosyonu edinmemiş kişiler Avukatlık yapmamalıdır. Stajı başarıyla bitirebilmek için yazılı ve sözlü sınavlar getirilmelidir. Bunun yanında stajyerler maddi açıdan desteklenmelidir, mevcut durumda stajyer avukatların birçok sıkıntı çektiği bir gerçektir, stajyer avukatlara staj dönemince makul bir maddi destek sağlanması daha kaliteli bir staj için zaruridir. Saygılarımla...
Old 12-01-2008, 01:46   #4
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av. Ersin Aslan
Bence mevcut staj sistemi kesinlikle yetersizdir ve donanımlı Avukat yetiştirmekten uzaktır. Staj dönemi yeniden gözden geçirilmeli ve düzenlenmelidir. Ben şahsen her hukuk fakültesi mezununun kolayca avukat olabilmesini olumsuz bir durum olarak değerlendiriyorum. Hukuk nosyonu edinmemiş kişiler Avukatlık yapmamalıdır. Stajı başarıyla bitirebilmek için yazılı ve sözlü sınavlar getirilmelidir. Bunun yanında stajyerler maddi açıdan desteklenmelidir, mevcut durumda stajyer avukatların birçok sıkıntı çektiği bir gerçektir, stajyer avukatlara staj dönemince makul bir maddi destek sağlanması daha kaliteli bir staj için zaruridir. Saygılarımla...
1)Neden sınav getirilmelidir?
2)Bu sınav yada mülakat sistemi mi hukuk nosyonunu belirleyecektir?
3)Bildiğim kadarıyla Türk Hukuku'nda bugüne kadar Avukatlık Sınavı ile hiç bir avukat seçilmemiştir. Bu mevcut Avukatların hukuk nosyonunu kavrayamayan kişiler olduğunu mu gösterir?
4)Sayın Aslan siz bu sınava girdiniz mi? Eğer girmediyseniz; hukuk nosyonu kazanımı resmi olarak tescillenmemiş biri olarak nasıl bu mesleğe başladınız? Stajyer iseniz; stajınız tamamlandığında hukuk nosyonunu kazanamayacağınızı mı düşünüyorsunuz?

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Tüm avukatları kapsayacak bir sınava evet!
Kesinlikle katılıyorum. Tüm avukatları kapsayacak uzun zaman dilimine yayılan bir sınav ve sözlü mülakat sistemine dayanan, ince elenip sık dokunacak, sonuçlarına yargı yolu açık, ticari amçlar güdülmemiş, amacı avukat yeni avukat yetiştirmemek değil kaliteli avukatlar ortaya çıkarmak olan bir sisteme EVET!

Saygılarımla
Old 12-01-2008, 01:56   #5
sone1907

Sınav olup olmaması bu kadar dert olmamalı. Hakimlik ve savcılık da sadece sınav ve mülakat sonucu yapılabiliyor. Ama sınav kazanıp vasıfsız olabilen hakim ve savcılar da mevcuttur. Hukuk nosyonu kişinin kendisiyle alakalıdır bence. Sınav kazanamayan bir kimse de pekala iyi bir hukuk bilgisine sahip olabilir.. Açıkçası bu konuda çok şey yazılıp çizilebilir.. Bu kadar büyük bir sorun gibi görmek bunu, görmemektir kısaca..
Nedir yani? Yıllarca ÖSS sistemi yanlış diye haykırmadık mı öğrenciyken??? Evet haykırdık!! Ama haykırırken ne yapmamız gerektiğini de biliyormuşuz ki Hukuk Fakültesi'ni kazanmışız..
Türkiye'de bu tip konular o kadar büyütülüyor ki yani.. Tek derdimiz sınav olup olmaması.. Sınav açılırsa girer kazanırız yahu, bizler hukukçuyuz.. Sınavlar mı önümüzdeki engeller?? Yoksa insanlar mı? Şartlar mı?? Bir düşünelim bunları.. Bugüne kadar hiç dert etmedim böyle basit konuları.. Hukukçuların da dert etmesine anlam veremiyorum..
Tabi şu var.. Sınav mı? Tamam yapılsın. Ama bunu bas bas bağırarak söylüyorsa Barolar Birliği, o zaman o Barolar Birliği'ndeki üstadları da bu sınava tabi tutmalıyız ki Barolar Birliği'nde yeni yüzler görelim..
Her ilde, ilçede tek bir pasta var.. Ve o pastaya uzanan yüzlerce hatta binlerce el.. Eh tabiki de amaç paylaşımı azaltmak.. Çok da açıkça gözükmekte bu..
Barolar Birliği'nden bir tane avukat beyefendi, hanımefendi çıksın yahu! Evet biz de bu sınava girmeliyiz desin!! Desin ya! İşte o zaman hukuk nosyonunun anlamını kavramış oluruz..
Sen geç, sen dur sistemiyle adalet sağlanamaz!!
Old 18-01-2008, 10:00   #6
faruksa

Kanunda olmayan bir husus yönetmelikle düzenlenemez.
Kanaatimce Sınav getirelecekse kanun ile getirilmeli.
Saygılar
Old 20-01-2008, 11:44   #7
ydü

ben 4 yıl okuyacağım birde üstüne tekrar sınav olacak.bence yanlış olur sınav sistemi.zaten hayatımız bile 3 saatlik bir sınava sığdırılmış.tam bunu atlattık derken yeni bir sınav gerçekten yanlış.mesleği yaparken zaten iyi yada kötü olduğumuz yaptığımz işe göre belirlenecek.ben zaten başarısızsam sadece bürosu olan iş yapamayan bir avukat olacagım.ya da çok iyi bir avukat yazılı sınava ne gerek var işta bu da bir sınav sonucu değil mi.ha bence staj dışında okulda eğitimini alacağımız bir yıllık uygulama programı konulabılır.
Old 23-01-2008, 19:38   #8
Av.Didem Kutlu

bir türlü avukatlık sınavını rayına oturtamadılar,eğer koyacaklarsa kesin bir açıklama yapsınlar bizde çalışalım...
Old 27-02-2008, 21:04   #9
THXT

Sınav konularına takılanları anlamakta cıden bazen gucluk çekiyorum. unıversıtelere gırıste sınav olmasın dıe bağırıyoruz. liselere girişte sınav olmasın die bağırıyoruz. peki başarılı birinin bu sınavdan dusuk bır not alabılme olasılıgı nedır. bunu hiç tartıştık mı. bunu soyle acıklayayım %50. sınava gıderken, sınav sırasında...vs Turkıye sartlarında başımıza nelerın geleceğını bılmıyoruz bıle. Sınavın sart olmasını savunanları bu konuda anlamıyorum/anlayamayacağım. ayrıca sunu da sormak ıstıyorum. sınavı destekleyenler sınavda basarısız olunca ne yapacaklar ya da ne hıssedecekler??? sınavlarda basarısız olanlar ıcın ozel dershaneler kesınlıkle acılır(kpss ıcın acılan dershaneler gıbı), bunu ıstıyor musunuz???
Old 28-02-2008, 00:29   #11
engin güvenç

Sınav hakkındaki bazı eleştrilere ben de katılıyorum. Ancak sınav, ülkemizde avukatlık mesleğinin bu gün geldiği nokta itibarı ile mutlak suretle gereklidir. Burada -genel- bir kazanılmış hak da söz konusu olamaz. Hukuk fakültesi mezuniyeti ve ardından yapılmış 1 yıllık staj, belli kategoride avukatlık yapmak için yeterli olmalı, daha üst düzey için ise, sınav ve başkaca ölçüler baz alınmalıdır. Elbette ki, hukuk fakültesi mezunu olanlar ve 1 yıl staj yapanlar, dahil oldukları kategoride (kazanılmış) hak sahibi kabul edilmeli ve fakat üst düzey yetkiler için ise sınava tabi olmalıdırlar.

Hukuki nosyondan yoksun, dilekçe yazmasını bilmeyen, edebi kurallardan bihaber, bilgi yoksunluğunu şansı ya da yakınlarının katkısı ile tamamlama fırsatı bulmuş meslektaşlarımız ile tam tersi niteliklere sahip meslektaşlarımızın aynı kefeye konulmasını ben kabullenmiyorum.

Medeni ülkelerde olduğu üzere, aradaki farklar artık yasa ile belirlenmeli, Atalarımızın binlerce yıl önce söylediği üzere bilenle bilmeyen bir olmamalıdır.

Sevgi ve saygılarımla,
Old 01-03-2008, 16:10   #12
meteora

madem meslekte kalite aranıyor, her üniversiteye bir hukuk fakültesi kampanyasından vazgeçilsin. tabi kim ne derse desin,aralarında iyi hakim ve avukat arkadaşlar çıksa da özel üniversitelerde hukuk fakültesi olmasına da karşıyım.sınav yerine, öğrenim sırasında uygulamlı sisteme geçilmesinin istenilen sonuçta daha verimli olacağını düşünüyorum.
Old 03-03-2008, 08:33   #13
THXT

Sayin Av.Cengiz Aladağ siz tum avukatlari kapsayacak diyorsunuz fakat burada buyuk oynayan avukatlari unuttugunuzu dusunuyorum. 1 trilyon ve asagisi davalara bakmayan bir avukat kesinlikle bu sinava girmez, onu da gectim bu sinavi da kendisinde engelleyecek gucu oldugundan degisiklikler bile yaptirir hatta yargi da bu isi bitirir. Her avukat altinda tofasla gezmiyor aralarinda F430 ile gezenleri de var unutmayalim.
Old 03-03-2008, 16:12   #14
auditor

Sınavın kaliteyi yükseltmenin tek yolu olmasa da önemli bir faktörü olduğunu düşünüyorum.Fakat sınavın hakimlik savcılık sınavı gibi staja başlanmadan yapılması gerektiği kanaatindeyim.Böylece tabiri caizse "Ak koyun kara koyun belli olacak",hukuk fakültelerinin durumu da ortaya çıkacak.Çünkü ,avukatlık stajından sonra sınavın yapılması okulların değil,stajdan sonraki durumu belirleyecektir.Ayrıca "hiç bir şey olmazsam avukat olurum"zihniyetine de son verilir.Saygılarımla
Old 03-05-2008, 15:16   #15
lawyercakir

Varsayılan Sinava İlk Gİrecek Belkİde Zarar GÖrecek KİŞİde Olsam Kesİnlİkle Gereklİdİr

Geçen yıllarda avukatlık sınavının olmaması için mecliste kulis bile yaptım 2. sınıftaydık eşitlik olmayacağını bir sene öncekilerin yırtıp bir sene sonrakilerin cezalandırılacağını vs öne sürdük ancak şunu gerçekten görmek lazım her gün yeni bir hukuk fakültesi anfiler dolusu binlerce öğrenci avukat olmak için bekliyor ve kimseye hakaret etmiyorum bende 4. sınıftayım ancak seviye gittikçe düşüyor .
Zorluğu kolaylığı sorun değil ama elini kolunu sallayan baroya kayıt olamamalı şimdiye kadar olmuş bitmiş üstü kapatılsın nasıl ki eskiden dava vekilliği vardı verilmiyor artık aynı şekilde her hukuk fakültesi mezununa avukatlık verilmemeli.

Dün araştırdım Amerika'da sosyolojik bir araştırma yapılmış avukatlık gözümüzde büyüttüğümüz çoğu şeyden daha itibarlı bir genel müdür bir sanayici ihracatçı hatta müsteşar ile aynı puanda ama aynı amerika'da öğrencilerin en zor olarak gördükleri sınav baro sınavlarıdır başarı oranı %50 civarındadır ve bence bizim için uygun olan model budur
Old 06-05-2008, 22:07   #16
rnldnh_mslm

Stajyerlik kuşkusuz önemli bir dönem bir avukatın hayatında ama bu dönemin sonunda bir sınavın olması taraftarı değilim .Yukarıda değinildiği gibi kişinin başarılı olup olmadığı meslek hayatında belli olur.Sınavlarla dolu hayatımızda bir sınav daha olmasın kaldı ki böyle bir sınav hiç olmasın.Sınavı geçenlerin başarılı olacakları da bir başka tartışılması gereken konu olsa gerek.
Old 14-05-2008, 16:57   #17
avukat k

sınavlar insanı ölçmede ne kadar yeterli iyi avukat sadece derslerde sınavda başarılı olan kişi değildir ki nitekim bu sınavlarda çok başarılı olanlar genellikle inek diye tabir ettiğimiz sürekli ders çalışan arkadaşlardır ancak bunlar sınavlarda çok başarılı olmalarına rağmen meslek hayatında en bocalamaktadırlar.asıl anlatmak istediğim şudur ki sınavlar insanları sadece ders yönünde geliştirmeye yönlendirmektedir bu da insanları tek tip yapmakta ve sosyal yönden güçlü,yaratıcı insanların yetişmesini engellemektedir.zaten hukuk fakültesini bitirene kadar bu kişiler bir çok sınavdan seçilerek geliyor daha fazlası insanları monotonlaştırır diyorum ve avukatlık sınavına şiddetle karşı çıkıyorum.
Old 14-05-2008, 19:34   #18
korayoz

çözüm kesinlikle sınav değildir. çözüm özel hukuk fakültelerinin kapatılarak her sene ülkenin ihtiyacı kadar hukuk mezunu verilmesidir. burada özel hukuklara karşı bir tepki olarak yazmadım bunları birkaç özel hukuk fakültesi yine devam edip burdaki kontenjanlar doğrultusunda devlet üniversitelerine öğrenci alımı düşürülebilir. ancak ne yazık ki bunu yapmak yerine 10 hukuk fakültesi daha açılacağını duyuruyorlar. çevremde gördüğüm kadarıyla ilk 5 sene zorluk çekersin daha sonra avukatlıktan güzel para kazanırsın durumuda pek doğru değil. herhalde bu süre 10 seneye çıktı bakalım bir kaç sene sonra ne kadar olucak
Old 14-05-2008, 20:28   #19
rnldnh_mslm

Bence hukuku nerde okuduğun değil de nasıl okuduğun önemlidir illa ki bir istanbuldan mezun olmakla bir vakıf üniversitesinden mezun olmak farklıdır tabii ama biraz klişe olacak ama iş gerçekten kişide bitiyor.Ben vakıf üniversitesinde okuyorum burslu olarak.Puanım istanbul dışındaki devlet üniversitelerinden bazılarındaki hukuk fakültelerine de yetiyordu ama okuduğum üniversitenin özellikle hukuk fakültesinin birçok devlet üniversitesindekinden çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.Elbette ben de bir istanbul veya dokuz eylül de okumayı isterdim (burdan okulumdan memnun olmadığım çıkmasın kesinlikle ki çok memnunum )bence vakıf üniversitelerinin eleştirilmesinden çok ki çevremdeki çoğu kişi yapıyor bunu YÖS denen saçmalığa bir son verilmesi veya hakkaniyete uygun bir şekilde sınırlandırılması gerekiyor..Ayrıca özel üniversite devlet üniversite ayrımının da konuyla örtüşen bir yanını göremedim.

Teşekkürler!
Old 15-05-2008, 05:06   #20
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avukat k
nitekim bu sınavlarda çok başarılı olanlar genellikle inek diye tabir ettiğimiz sürekli ders çalışan arkadaşlardır

Siz sınavda başarılı olanlara "inek"derseniz, onlar da sizin sınavdan korktuğnuzu söyleyebilirler.
Old 15-05-2008, 23:51   #21
avukat k

dikkat ettiyseniz ben başarılı olanlar demedim çok başarılı bu çok yerinde olmamış ama anlatmak istediğim sınavlarda 1. 2. 3. vs olma başarısı gösterenler nitekim ben ankara huku fak. sindeyim ve 2. sınıftayım yani avukatlık sınavı çıksa bile biz ilk denemeler olacamız için kesinlikle geçeceğim inancındayım ve sınavda kendi adıma kesinlikle korkmuyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi