Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anonim Şirketlerde yönetim kurulu üyesinin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-09-2007, 10:37   #1
Praxis

Varsayılan Anonim Şirketlerde yönetim kurulu üyesinin sorumluluğu

Tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Beş ortaklı ve tüm ortakların yönetim kurlu üyesi olduğu bir anonim şirkete ait araçlar yönetim kurulu üyelerinden birine yetki verilerek satılıyor.Şatış işlemi eksiksiz olarak gerçekleştikden sonra tahsil edilen miktar şirkete aktarılmıyor.Ortaklardan ikisi %50 pay sahibi olarak benim müvekkillerim.Şirket denetçisi satış işlemini yapan yönetim kurulu üyesinin muhasebecisi.Son olarak son yıla ilişkin olağan genel kurul henüz yapılmamış durumda,
Bu halde;
1)Özel denetçi atamasını talep edebilirmiyim,
2)Olağan veya olağanüstü genel kurulun yapılması aşamasında nasıl hareket etmeliyim,
3)% 50 pay sahibi ve yönetim kurulu üyesi olarak genel kurul kararı olmadan dava açabilirmiyim,
4)Bahsi geçen araçlar tır ve kamyonlardan oluşmaktadır. Yani bedel yüksek rakamlardan oluşmaktadır. Açacağım ve kaybedebileceğim bir davada yük çok fazla olabilir bu durumun düşünülerek cevap verilmesini rica ediyorum.
5)Genel olarak neler yapmamı tavsiye edersiniz?
Saygılar..
Old 08-09-2007, 12:04   #2
AV.SERTANn

Zorunlu murakıplar dışında kanunsuz(yasa veya ana sözleşme hükümlerine aylkırılık) iş ve işlemlerin bulunduğuna ilişkin iddiaların incelenmesi için genel kurulda bu yönde karar için seçim yapılabilir.Azınlığı oluşturan pay sahiplerinin talebi genel kurul tarafından olumlu karşılanmadığı taktirde ,özel murakıp tayini için mahkemeye başvurulabilir.
Her paydaş özel denetçi isteyemez,Her şeyden önce ister olağan ve ister olağanüstü genel kurul olsun bu toplantı tarihinden en az altı ay önceden beri esas sermayenin en az onda birine sahip olmaları gerekir.

İlk olarak genel kurulda azınlığın bir istemde bulunması ve eğer bu istem kabul edilmiş ise bir veya genellikle üç denetçinin seçimi gerekir.

Genel Kurul gündeminde atanma için özel bir madde olmayan hallerde genel kurul görüşmelerinde istemde bulunulmuş ise genel kurulca alınacak kararla gündeme ekleme yapılır.

İstem red ise mahkeme yoluna gitmek gerekir. Bu başvuru red işleminin iptali değil özel denetçi seçilmesi için olacaktır.Bu halde dava sonuna kadar merhun kalmak üzere ilgililer pay senetlerini her hangi bir bankaya tevdi ederler.Yanlız yeterli delil ve emare gösterilmeyip mahkemece istem reddedilirse kötü niyetle hareket ettiği ispat edilen pay sahipleri zarar var ise sorumlu olurlar.
Fakat bir yargıtay kararında da belirtildiği gibi Özel denetçi atanmasına ilşkin nedenlerin kesin biçimde ispatına gerek yoktur.az çok doğrulayan deliller yeterli sayılmıştır.

Ayrıca Murakıplar idare meclisi üyeleri gibi kanun veya esas mukavelenin kendilerine yükledikleri görevleri hiç ve ya gereği gibi yapmaz iseler bu hususta kusursuz olduklarını ispat etmedikçe sorumluluktan kurtulamazlar(TTK 359)
Old 11-09-2007, 12:58   #3
Praxis

Sayın Av.Sertan teşekkür ederim
Genel olarak izah ettiğim durumla alakalı ne yapmamı önerirsiniz
Old 11-09-2007, 21:44   #4
avkaratas

Varsayılan Öneriler

sayın meslaktaşım,

Konu ile ilgili genel bilgilerden kaçınarak somut önerilerde bulunmak istiyorum;

1- Azlık hakkı kapsamında özel denetçi seçimini genel kurul gündemine alabilirsiniz. Ancak özel denetçi tayini genel kurula tanınmıştır. Yani azlık sadece bunu gündeme alır, fakat özel denetçi tayin edilip edilmeyeceği ya da edilecekse kim edileceği tamamen genel kurulda yapılacak oylama sonucu belirlenecektir. Özel denetçi tayini salt çoğunlukla atanacaktır. Bu nedenle TTK 348.md'de hususi murakıp atanması ile ilgili hususlar yeterli değildir. Fakat müvekkilleriniz %50 hisseye sahip olduklarına göre bu yol denebilir, zira eşitlik olması halinde mahkemeye müracaat edilecektir.

2- Yapılacak olan genel kurul toplantılarında hukuki ve teknik gerekçeklerini yazdırmanız şartıyla yönetim kurulu üyelerinin ibrasına muhalif kalmalısınız. İbra kişiseldir, bu nedenle yolsuzluk iddiasında bulunduğunuz yönteim kurulu üyesiile denetçi aleyhine muhalefet şerhi yazdırarak karşı oy kullanmalısınız.

3- Herhangi bir genel kurul kararı bulunmadan dava açamazsınız. Talebinizi üst organ olan genel kurul safhasından geçirmelisiniz.

4- Rakamların çok yüksek olması halinde akademik olarak mütalaa almanızı öneririim.

5- Genel olarak özel denetçi atanması prosedürü ile yönetim kurulu üyeleri ve denetçini ibrasına muhalif kalarak, yönetim kurulu üyesinin hukuki sorumluluğuna gitmelisiniz.

Saygılarımla,
Old 12-09-2007, 08:31   #5
Praxis

Sayın Karatas çok teşekkür ederim kıymetli vaktinizi ayırdınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi