Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

imar durumunda değişiklik ve belediye sorunsalı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2016, 16:10   #1
Av.PUDY

Acil imar durumunda değişiklik ve belediye sorunsalı

merhaba arkadaşlar; tamamen yabancı olduğum bir konu şuan masamda o bana bakıyor ben ona Hemen konuya geçeyim ben; müvekkil şirket ihale ile maliye hazinesinden arazi satın alıyor ve mevcut özelleştirme idaresi evraklarında imar plan değişikliği ile imar durumunda konut ve turizm alanı ve konut alanı olarak 5 kat emsal 0.90 verilmiştir.Askı ilan süresinde de itiraz olmamış ve kesinleşmiş. Müvekkil satın aldıktan sonra belediyeye başvuruyor inşaata başlamak amacıyla ve gereken evrakları tamamlamak için ve belediyede imar durum belgesinde imar planının çok farklı olarak 3 kat ve 0.50 verdiğini öğreniyor. Arada mağduriyetin giderilmesi için özelleştirme idaresi ile belediye yazışmaları vs oluyor tabi tarihlere baktığımda 60 günlük süreler kaçmış durumda idare mahkemesine dava için. ( baktığım kadarıyla elimdeki evraklarda eksiklikte var yada ben konuya hakim olamadığım için bana öyle geliyor)Ben bu durumda nasıl hareket edebilirim müvekkilin zararı söz konusu hemde bayağı bir büyük maddi kaybı var hayaller ve gerçekler 5 katlı motel yaparım vs şeklinde konu ile ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlarım varsa sevinirim..umarım anlatabilmişimdir konuya çok uzak olduğum için anlaşılabilme olasılığım düşük olabilir
Old 06-02-2016, 09:38   #2
Armağan Konyalı

İki olasılık var:
-ihale evraklarında imar durumu yanlış yazılmış veya
-belediye imar durumu belgesini yanlış düzenlemiş

Yazışmalarda idarelerin yanıtlarından hangisinin doğru olduğu anlaşılır umudundayım. Hangisi doğru ise ona göre strateji oluşturmak gerekir.

Kolay gelsin.
Old 06-02-2016, 21:14   #3
hltydmr

İhale şartnamesinde, isteklilerin imar, emsal, arsanın durumu vs. gibi hususları incelediği ve mevcut durumu ile kabul ettiği manasını taşıyan bir madde mutlaka vardır. Şartnamede belirtilen hususlar ile gerçekte var olan durum arasında aleyhinize bir fark var. ya resmi olarak, size incelettirilen evrakların gerçeği yansıtmadığını ispatlayacaksınız ya da ....
aynı durumda, müvekkil de ihale sureti ile aldığı yere ilişkin incelemesi için idare tarafından verilen plan notlarının yeni plan notları olmadığını, müteahhit ile anlaşma aşamasında öğrendi. ve maalesef bir netice alamadık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi