Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dershane Öğretmeninin İşçi Alacakları Davaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2015, 21:56   #1
avukat6098

Varsayılan Dershane Öğretmeninin İşçi Alacakları Davaları

Herkese iyi çalışmalar.

Açmaya hazırlandığım bir iş davamda tarafınızdan yardım istemekteyim Sayın Meslektaşlarım.

Müvekkil, dershane bünyesinde 2002-2004 yılları arası sigortasız, 2004-2014 yılları arası sigortalı olarak çalışmıştır. 2014 yılının ocak ayında ''ben istifa ediyorum'' yazan bir kağıt bırakarak işten ayrılmıştır. Bu işten ayrılmayı sigorta primlerinin asgari ücretten gösterilmesi ve ek ders saatlerinde artış olduğunu öne sürerek haklı olarak feshettiğimizi öne sürerek ispatlamaya çalışacağım. Şimdi müvekkil için kıdem, fazla mesai vd. alacaklar için dava açmaya hazırlanmaktayım. Tanıklarım sağlam.

Müvekkilin çalışmış olduğu dershanenin sahibi tarafından müvekkil, dershanenin de bağlı olduğu şirketler bünyesinde bir şirkete yüzde 1 paydaş yapılmıştır ancak bu hususta müvekkil hiçbir işlem yapmamış ve ona karşı da yapılmamıştır. Bu hususun davada bir etkisi olur mu kestiremiyorum.

Müvekkil tarih zümresi başkanlığı yapmıştır. Sözlü olarak sigorta primlerinin gerçek maaş üzerinden yatırılmasını talep etmişse de bu husus yerine getirilmemiştir. Müvekkilin ''ben istifa ediyorum'' yazan kağıdı aleyhime bir durum oluşturacak mı?

Şimdiden Teşekkür Ediyorum.
Old 08-12-2015, 22:47   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avukat6098
Herkese iyi çalışmalar.

Açmaya hazırlandığım bir iş davamda tarafınızdan yardım istemekteyim Sayın Meslektaşlarım.

Müvekkil, dershane bünyesinde 2002-2004 yılları arası sigortasız, 2004-2014 yılları arası sigortalı olarak çalışmıştır. 2014 yılının ocak ayında ''ben istifa ediyorum'' yazan bir kağıt bırakarak işten ayrılmıştır. Bu işten ayrılmayı sigorta primlerinin asgari ücretten gösterilmesi ve ek ders saatlerinde artış olduğunu öne sürerek haklı olarak feshettiğimizi öne sürerek ispatlamaya çalışacağım. Şimdi müvekkil için kıdem, fazla mesai vd. alacaklar için dava açmaya hazırlanmaktayım. Tanıklarım sağlam.

Müvekkilin çalışmış olduğu dershanenin sahibi tarafından müvekkil, dershanenin de bağlı olduğu şirketler bünyesinde bir şirkete yüzde 1 paydaş yapılmıştır ancak bu hususta müvekkil hiçbir işlem yapmamış ve ona karşı da yapılmamıştır. Bu hususun davada bir etkisi olur mu kestiremiyorum.

Müvekkil tarih zümresi başkanlığı yapmıştır. Sözlü olarak sigorta primlerinin gerçek maaş üzerinden yatırılmasını talep etmişse de bu husus yerine getirilmemiştir. Müvekkilin ''ben istifa ediyorum'' yazan kağıdı aleyhime bir durum oluşturacak mı?

Şimdiden Teşekkür Ediyorum.

İstifa iş aktinin işçi tarafından feshedildiğinin kabulünü belgeleyen bir irade beyanıdır. Fesihte istifanın ardındaki gerçek iradenin sebebi araştırılmalıdır. 10 yıllık bir çalışanın kıdem tazminatı hakkını hiçe sayarak, sebepsiz yere istifa etmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. İstifa ettiğini yazan belgede özel bir neden gösterilmemişse ve haklı fesih iddianızı ispat ederseniz kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Diğer taraftan yüzde 1 hissedar olmanız sıkıntı oluşturmaz. Yargıtay bu gibi durumlarda davacının baskın rolüne bakmaktadır. Müvekkilinizin işçi sıfatı baskın olduğu açıktır. Bu durum size olumsuz etki yapmaz. Saygılar.
Old 09-12-2015, 23:34   #3
avukat6098

Cevabınız için teşekkürler üstad.

Kıdem tazminatını hiçe sayarak istifa etme sebebimiz olarak; öncelikle sigorta primlerinin asgari ücretten gösterilmesi ve ders saatlerinde fazla artışlar yapılmasını belirteceğim. Bunları da o dönemin derhane yöneticileri ve öğretmenlerini tanık göstererek yapacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi