Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Seçimlerde Engelliye Oy Kullandirtmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-08-2014, 13:51   #1
Av. Eelif

Varsayılan Seçimlerde Engelliye Oy Kullandirtmak

merhabalar, benim bir tanıdığım zihinsel olarak engelli olduğu halde ismi seçmen listesine yazılmış ve bu kişiye seçim günü yanına bir kişiyi koyarak oy kullandırmışlar. Oy kullanma sırasında sandık görevlilerine engelli olduğu söylendiği halde hiçbir müdahalede bulunmamış. Şimdi ben öncelikle bu kişilerin engelli olduğunu seçim kuruluna bildirmeyen muhtar hakkında şikayette bulunmak istiyorum. Dün yüksek seçim kuruluna dilekçe gönderdim bugün aradılar ve savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmamı söylediler. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Neler yapmam gerekir yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler
Old 16-08-2014, 10:36   #2
erturkerdal

Ülkemizde genellikle zihinsel engelli vatandaşların kısıtlanması malumunuz olduğu üzere ailesinin veya bir yakınının mahkemeye başvurması ile gerçekleşiyor. Ben bugüne kadar hiçbir muhtarın mahallesinde veya köyünde bulunan engelli kişinin kısıtlı olabilme ihtimaline binaen mahkemeye ihbar edildiğine şahit olmadım, yasal olarak da böyle bir yükümlülüklerinin de olup olmadığını bilmiyorum.

Bahsettiğiniz kişi resmi olarak kısıtlı olmadığı için seçmen listesinde kaydı bulunduğundan ve engeli bulunduğundan başka bir kişinin refakatinde oy kullanmasında YSK genelgesi uyarınca bir sıkıntı yok.

Muhtar hakkında suç duyurusunda bulunmanızın neticesi ne olur bilemem ama bu kişi için mahkemeye siz kısıtlılık ihbarında bulunabilirsiniz. Eğer dediğiniz bir engel varsa kısıtlanır, bari bundan sonraki seçimlerde bir işe yarar.

Iyi çalışmalar.
Old 16-08-2014, 13:08   #3
Av. Eelif

Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Bende yazdiktan sonra baya bir arastirdim muhtarin oyle bi gorevi yokmus. Benim aklimda nedense köy muhtarinin oyle bir gorevi varmis gibi kalmis. Ayrica bahsettigim zihinsel engelli kisilerin zaten raporlari var. Aslinda onlarin kullandigi oylarin itirazini isteyip secimi iptal ettirecektik fakat sanirim secim sonuclari kesinlesti. Hakkimiz gitti

İyi gunler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi