Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ücret alacağı-görevin imkansızlaşması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2007, 23:57   #1
muhatap

Varsayılan vekalet ücret alacağı-görevin imkansızlaşması

Sayın meslekdaşlarım; boşanma ve ferii talepleri içeren bir davada; müvekkil ile yaptığım ücret sözleşmesinde 5.000.-YTL vekalet ücretinin 10.02.2008 de ödeneceği şartı bulunmaktadır. Davalı adına kayıtlı taşınmaz ve araç üzerine tedbir konulduktan bir süre sonra, müvekkil bana haber vermeksizin davadan dosyaya sunduğu feragat dilekçesi ile feragat etmiş ve tedbirleri de kaldırtmıştır. Dosyayı incelerekn öğrendim. Sözleşmede "vekalet görevinin yürütümü, müvekkil nedeniyle imkansızlaşırsa bu vekalet ücret sözleşmesindeki ücret alacağı derhal muaccel olur" hükmü bulunmaktadır. Müvekkilin davadan habersiz feragati haksız azil anlamında mıdır? Dava, feragat ile sonuçlandığına göre, ihtarname göndermeden icra takibi veya dava açmamda yasal bir sakınca olabilir mi? Zira, vekalet görevinin yürütümünün imkansızlaştığı savıylai müvekkil hakkında derhal yasal takip yapmak istiyorum. Tüm üyelerin bayramını kutluyor, fikirleriniz için teşekkür ediyorum.
Old 13-10-2007, 00:35   #2
Av.Ergün Vardar

Sayın muhatap,muhakkak ki biliyorsunuzdur,bir hatırlatma olması açısından aşağıda belirtilen hususu paylaşmak istedim.

TBB meslek Kurallları IV/son: "Ücret "davası" açacak olan avukat, önce Baro Yönetim Kuruluna bilgi verir. Bu konuda Baro yönetim kurulunun görüşlerini bildirme yetkisi vardır. "
Old 13-10-2007, 01:47   #3
mylassos

Sayın muhatap
müvekkilinizle aranızda yapmış olduğunuz sözleşmenin aktardığınız "vekalet görevinin yürütümü, müvekkil nedeniyle imkansızlaşırsa bu vekalet ücret sözleşmesindeki ücret alacağı derhal muaccel olur" hükmü sanırım sorununuzu tek başına çözecektir. kanımca bu hüküm nedeniyle ücret alacağınız muacccel olmuştur ve doğrudan icra takibine koyabilirsiniz.
kolay gelsin
Old 15-10-2007, 12:06   #4
ebrus

Sayın meslektaşım, Avukatlık Yasasının 165. maddesi feragat nedeniyle ücret alacağının ödenmesi gerektiğini belirtir. Avukatlık Yasasının ücrete ilişkin kısımlarını iyi okuıyun, bu size çok yardımcı olacaktır. Ve de müvekkilinize önce ihtarname gönderin daha sonra icra takibi yapın. Alacağınızı tahsil edebileceğinize inanıyorum. Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi