Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim beni akıl hastanesine yatırabilirmi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-08-2010, 10:22   #1
meryem Konuk

Mutsuz eşim beni akıl hastanesine yatırabilirmi

eşim beni bir senedir aldatıyor.Ben bunu eve gelen cep telefonu faturasının dökümlerinden anladım.Kadını günde 2,3 kez arıyormuş.Bu kadın eşimin uzaktan akrabası.Ancak aranan numara başkasının adına kayıtlı.ben bunu takip ederek kişisel çabalarımla tespit ettim.Fakat eşime dedektif tuttuğumu söyledim.tabi çok sinirlerim bozulduğu için bu olayı eşimin akrabalarına da anlattım. Eşimde benim gözümü korkutmak için o kadının beni dövüp bana zarar verebileceğini beni kendisinin bile kurtaramayacağını söyledi.bende kendisinden korkmadığımı söyledim. on beş gün önce güvendiğim bir eltim eşimin beni kızım üniversiteye başlayıp gitiğinde akıl hastanesine yatırma planları yaptığını söyledi.kızım bu sene üniversite sınavına girdi kızımın olan bitenlerden haberi var.Eşim kızımın üzülmesini istemediğinden kızımın gitmesini bekliyor herhalde.Eşim beni korkutup boşanmayamı zorluyor yoksa gerçektende böyle bir amacı varmı bilmiyorum ancak ben boşanmak istemiyorum ancak kendimi ve kızımıda korumak istiyorum.Çünki oturduğumuz evin yarısı tapuda benim, ayrıca veraset yoluylada 50,60 milyar gelicek babamın evleri satıldığında.Mal varlığımı kocamdan nasıl koruyabilirim.Kızımın üzerine devretsem kızım daha 18 ini doldurmadı babası çok uyanık kızımı kandırabilir.ayrıca dünyanın bin türlü hali var kendimide korumak zorundayım.Ben emekliyim ve behçet ve akdeniz anemim var bu yaştan sonra yeniden çalışamam.Eşim beni akıl hastanesine yatırabilirmi bunu önlemek için ne yapabilirim.
Old 08-08-2010, 22:04   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Hasta Hakları herkes içindir.Şüphesiz evli Kadınlar için de hasta hakları geçerlidir.

Tedavi amacıyla bir sağlık kuruluşuna başvurup vurmamak ve tedaviye devam edip etmemek hastanın onayına bağlıdır.Sizin böyle bir sorununuz ve onayınız yoksa ve hakkınızda bir kısıtlama kararı bulunmuyorsa ,toplum ve kendiniz için hemen önlem alınmasını gerektirir bir tehlike taşımıyorsanız kimse sizi bir kurumda tedaviye zorlayamaz.Bu konuda verilecek karar bilimsel ölçülere uygun olmak zorundadır.

Eşinizin bu yönde söyleyişlerde bulunması,size uygulanan psikolojik bir şiddet olarak değerlendirilebilir.
En yakın aile mahkemesine başvurarak eşinizin size yönelik bu yöndeki tehdit ve korkuya yönelik söz ve davranışlarının yasaklanmasını isteyebilirsiniz.

2-Miras yolu ile size intikal eden değerler sizin kişisel mal varlığınızdır.Bu parayı istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.Boşanma durumunda eşiniz bu paradan tasfiye alacağı talep edemez.Bu paranın kaynağını ispatlayacak evrakları ve kayıtları muhafaza ediniz.

Daha denişs açıklamayı bir avukattan doğrudan görüşme yolu ile edinmenizi öneriyoruz.
Old 09-08-2010, 16:23   #3
Konuk meryem

Varsayılan psikolojik şiddet

Sn.habibe hanım yanıtınız için çok teşekkür ederim. mücadele edebilmem için bana güç verdiniz.Ben bu yuvaya 20 yıl emek verdim onun için vazgeçmek kolay olmuyor.Zaten bir emekli maaşıyla geçinmek de zor.Gençken olsa idi boşanmak daha kolay olabilirdi ancak şimdi benim için tek başına bir hayata başlamak zor olacak. Onun için yuvamı koruyabildiğim yere kadar korumaya çalışacağım. Hoşgörünüze sığınarak bir soru daha sormak istiyorum eşimin emekli maaşı benimkindn yüksek aynı zamanda da çalışıyor 2 maaş alıyor benim de onunda adına kayıtlı 1 tane evimiz var baba malı olan evi abım satsın diye abime satış yaptım. Abim şeytana uyarda bana para vermezse ortadayım. eşimle boşanırsak eşimden nafaka alabilirmiyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi