Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafakayı haricen ödüyor, ancak nafaka takibine itiraz var.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-05-2012, 08:47   #1
av.sgenc

Varsayılan Nafakayı haricen ödüyor, ancak nafaka takibine itiraz var.

Nafaka alacaklısı (A) vekili aracılığı ile nafaka borçlusu (B) aleyhine ilamsız nafaka takibi başlatıyor. (B) icra masraflarını ve maktu vekalet ücretini dosyaya yatırıyor (aslında bir yıllık nafaka bedeli üzerinden yatırması gerekirken vekalet ücretini eksik yatırıyor) ve takibe itiraz ediyor.
Ancak itiraza rağmen haricen (A) aylık nafakasını ödüyor.Ancak itirazından vazgeçmiyor.

Burada itirazın iptali davası açılmasında hukuki yarar varmı dır?

Saygılarımla
Old 05-05-2012, 09:40   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.sgenc
Nafaka alacaklısı (A) vekili aracılığı ile nafaka borçlusu (B) aleyhine ilamsız nafaka takibi başlatıyor. (B) icra masraflarını ve maktu vekalet ücretini dosyaya yatırıyor (aslında bir yıllık nafaka bedeli üzerinden yatırması gerekirken vekalet ücretini eksik yatırıyor) ve takibe itiraz ediyor.
Ancak itiraza rağmen haricen (A) aylık nafakasını ödüyor.Ancak itirazından vazgeçmiyor.

Burada itirazın iptali davası açılmasında hukuki yarar varmı dır?

Saygılarımla

Sayın meslektaşım, itiraz nedenini yazmamışsınız ama nafaka, işlemeye devam eden bir alacak olduğu ve borçlunun bundan sonra haricen ödemeyi yapmama olasılığı bulunduğu için itirazın iptali davası açmakta hukuki yarar vardır.
Bu arada, haricen ödemeleri dosyaya bildirmeniz ve harcını ödemeniz gerektiğini unutmayınız.
Old 05-05-2012, 11:13   #3
av.sgenc

Sayın ALADAĞ;
Nafakaya itiraz sebebi "ben onun kaldığı evin kirasını ödüyorum, o yüzden ona borcum yok" şeklinde bir itiraz. Bahsettiği ev daha önce ortak olarak kullandıkları lojman ki artık nafaka alacaklısı orada yaşamıyor.

Nafaka müvekkil tarafından tahsil edilmiş, benim sonradan haberim oldu.

Ama dediğiniz gibi ileride ödememe durumu da doğabilir. Ne de olsa eski eşler daha sonra kanlı bıçaklı olabiliyorlar.

Saygılarımla..
Old 05-05-2012, 11:25   #4
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan av.sgenc
Sayın ALADAĞ;
Nafakaya itiraz sebebi "ben onun kaldığı evin kirasını ödüyorum, o yüzden ona borcum yok" şeklinde bir itiraz. Bahsettiği ev daha önce ortak olarak kullandıkları lojman ki artık nafaka alacaklısı orada yaşamıyor.

Nafaka müvekkil tarafından tahsil edilmiş, benim sonradan haberim oldu.

Ama dediğiniz gibi ileride ödememe durumu da doğabilir. Ne de olsa eski eşler daha sonra kanlı bıçaklı olabiliyorlar.

Saygılarımla..

Nafaka alacağında diğer ödenen bedeller ve maddi yardımlar gözönüne alınmaz nafakasını ödemesi gerekir.
Old 07-05-2012, 11:24   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Nafaka alacağında diğer ödenen bedeller ve maddi yardımlar gözönüne alınmaz nafakasını ödemesi gerekir.

Okuyanları yanıltmaması için belirtelim: Yargıtay bir süredir diğer ödemelerin nafakadan mahsubuna onay veriyor. Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52870
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi