Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirasın reddinin makam tazminatına olan etkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2009, 20:59   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Mirasın reddinin makam tazminatına olan etkisi

Öncelikle iyi akşamlar...

Sormak istediğim bir husus bulunmakta. Bir müvekkilime (eşinden) ve oğullarına (babalarından) tekabül edecek mirasın reddi için mahkemeye müracaat ettik. Ancak müvekkil eş, murisin eski belediye başkanı ve ssk emeklisi olması sebebiyle hem emekli maaşı hem de makam tazminatı almakta. Şimdi emekli aylıklarının terekeye dahil olmadığı konusunda yargıtay kararları var ancak mirasın reddinin makam tazminatına olan etkisi forumda ve kararlarda yer almıyor. Bu konuda bilgisi olanlardan cevap bekliyorum. Aslında tazminat alacağı olarak düşünüldüğünde mirasın reddiyle bu tazminatı da alamayacaktır. Ancak bu meblağ emekli maaşına eklenerek müvekkile ödenmekte. Bu durum da beni tereddütte bırakmaktadır.

Teşekkürler...
Saygılar...
Old 06-08-2009, 00:16   #2
Av.Seniha YALÇIN

Olumlu

Sayın meslekdaşım,

Belediye başkanınının maaşı ve makam tazminatı bir bütündür.kamu görevlilerinin maaşlarına ilave edilen bu gibi ödmeler tazminat adı altında da olsa, maaşın bir parçasıdır ve müvekkiliniz maaş kapsamı içinde makam tazminatını, özel hizmet tazminatını vs. almaya devam edecektir.657 gereği, maaşı oluşturan hak ve tazminatların tamamı kanunla belirlenmekte ve ödenmektedir.Buradaki tazminat ibaresi dar anlamlı yorumlanmalıdır.Saygılarımla...Av.Seniha YALÇIN
Old 06-08-2009, 12:25   #3
Avukat_A.K.

Çok teşekkür ederim. Bu konuda hiçbir şekilde ne karar bulabilmiştim ne de Sosyal Güvenlik Kurumundan bilgi edinebildim. Teşekkür ederim.

Müvekkilim ve oğulları mirası reddetti. 1. dereceden başka mirasçılar da bulunduğu için iki oğlunun miras payı mirası reddeten oğulların eşleri ve çocuklarına da geçecek. Bu durumda onların da mirası reddetmeleri için süre hakimin kararıyla mı yoksa müvekkillerin mirasın reddi için mahkemeye müracaat ettikleri tarihte mi başlıyor? 3 aylık sürenin ne zaman başladığı konusunda bir bilginiz var mı?

Saygılar...
Old 06-08-2009, 12:46   #4
AVUKAT Z.D.

sayın meslekdaşım,
bu durum mk 608de düzenlenmiştir. buna göre, birinci mirasçının mirası reddetmesi halinde onun yerini alan ikinci mirasçı için red süresinin başlangıcı, ilk mirasçının mirası reddettiğini ve mirasın kendisine kaldığını öğrenmesidir. süre yine 3 aydır.
Old 06-08-2009, 12:48   #5
Avukat_A.K.

Peki bu hususta diğer mirasçılara mirasın reddedildiğine ilişkin tebligat yapılacak mı? Veya mahkeme kararı beklenmeden bizim mahkemeye müracaat tarihimizden itibaren 3 aylık sürenin başladığı kabul edilerek diğerleri için de mi müracaat edilecek?
Old 06-08-2009, 15:37   #6
AVUKAT Z.D.

tebligat yapılacağını düşünmüyorum. mahkemeden buna ilişkin tebligat yapılmaz... bu ikinci mirasçılar kendileri şu tarihte kendilerinin mirasçı olduklarını beyan ederek bir dilekçeyle sulh hukuka başvurup reddedebilirler. hakimler bu konuda mirasçıların beyanını dikkate alıyor.... benim bir müvekkilimde mirasçı olduklarını geç öğrendiğini beyan etmişlerdi.
Old 06-08-2009, 16:30   #7
Avukat_A.K.

Anladım. Ben de bu şekilde düşündüm ama Medeni Kanun'un 614. maddesi de biraz kafamı karıştırdı.

Teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi