Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Komşuluk hukukuna aykırı davranışlara karşı yapabileceklerim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2012, 10:09   #1
egemen48

Varsayılan Komşuluk hukukuna aykırı davranışlara karşı yapabileceklerim?

Terzi kendi söküğünü dikemezmiş.Bende üst kat komşu mağduruyum,halk diliyle katil olanlara hak verdim Üst kat komşu bütün gece,neredeyse her gün,içkili eve gelmekte geldikten sonra annesini dövmekte.Bundan 7 8 ay önce evde beslediği köpeği demirle dövdü,apartmanda her ne hikmetse köpeğin inlemelerini sadece ben duydum ve karşı çıktım.Bu olay nedeniyle bana iyice kinlenmiş.Her gece üst kattan ne ailem kalıyor küfür yemedik,ne ben.Rahatsızlık desen diz boyu.Annesi geldi onun yerine defalarca özür diledi,af ettik ama artık uykusuz kalmaya başladm.Şimdi halkı daha iyi anlamaya başladımŞikayet etsen ceza alıp,ertelenecek.Ev sahibi olduğu için tahliyesi neredeyse imkansız.Herkesin korkudan tanık olmaması ayrı bir durum.Siz ne dersiniz?
Old 27-09-2012, 10:58   #2
Av.Evren Akçay

"şikayet etsen ceza alıp ertelenecek" tespitinize kesinlikle katılıyorum. Ancak bu olaylara sebep olan hakkında TCK 123. madde de yer alan Kişilerin huzur ve sükununu bozma suçundan suç duyurusunda bulunmanız. Ayrıca 634 sayılı Kat Mülkiyeti kanunu 18. madde de yer alan; "Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.
Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna,) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmiyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur."
Medeni Kanun 737. maddesine göre;
Herkes, ta
şınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.
Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel adete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır."
hükmü uyarınca dava açmanız.
Old 27-09-2012, 12:30   #3
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan egemen48
Terzi kendi söküğünü dikemezmiş.Bende üst kat komşu mağduruyum,halk diliyle katil olanlara hak verdim Üst kat komşu bütün gece,neredeyse her gün,içkili eve gelmekte geldikten sonra annesini dövmekte.Bundan 7 8 ay önce evde beslediği köpeği demirle dövdü,apartmanda her ne hikmetse köpeğin inlemelerini sadece ben duydum ve karşı çıktım.Bu olay nedeniyle bana iyice kinlenmiş.Her gece üst kattan ne ailem kalıyor küfür yemedik,ne ben. Rahatsızlık desen diz boyu.Annesi geldi onun yerine defalarca özür diledi,af ettik ama artık uykusuz kalmaya başladm.Şimdi halkı daha iyi anlamaya başladımŞikayet etsen ceza alıp,ertelenecek.Ev sahibi olduğu için tahliyesi neredeyse imkansız.Herkesin korkudan tanık olmaması ayrı bir durum.Siz ne dersiniz?

Ne hakkı varmış ?
Değerli meslektaşım,
Her şeyden önce yasal yolların tümüne başvurup, durumu tevsik, tescil ve hattâ karara bağlatmanızı öneririm.
Öte yandan, hiç temenni etmem de "avukat ta bunu yapar mı" sözünün bir istisnası olarak, insanlık hâli, ona karşı bir eylemde bulunduğunuz takdirde, eyleminiz, meşru müdafaa, ağır tahrik, takdiri tahfif nedenleri ışığı altında değerlendirilecek ve mahkeme kararında, kanıtlanmış bu hususlara ve kurumlara yer verilecektir. Geçmiş olsun ve kolay gelsin.
Old 27-09-2012, 12:49   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan egemen48
Terzi kendi söküğünü dikemezmiş.Bende üst kat komşu mağduruyum,halk diliyle katil olanlara hak verdim Üst kat komşu bütün gece,neredeyse her gün,içkili eve gelmekte geldikten sonra annesini dövmekte.Bundan 7 8 ay önce evde beslediği köpeği demirle dövdü,apartmanda her ne hikmetse köpeğin inlemelerini sadece ben duydum ve karşı çıktım.Bu olay nedeniyle bana iyice kinlenmiş.Her gece üst kattan ne ailem kalıyor küfür yemedik,ne ben.Rahatsızlık desen diz boyu.Annesi geldi onun yerine defalarca özür diledi,af ettik ama artık uykusuz kalmaya başladm.Şimdi halkı daha iyi anlamaya başladımŞikayet etsen ceza alıp,ertelenecek.Ev sahibi olduğu için tahliyesi neredeyse imkansız.Herkesin korkudan tanık olmaması ayrı bir durum.Siz ne dersiniz?
6284 sayılı yasa gereğince ihbarda bulunulabilir. Kişinin evden uzaklaştırılması yönünde karar alınabileceği gibi tedavisi için karar da alınabilir. Karar sonrası takibini kolluk yapacak. Hukuk hızlı, gerektiği gibi ve amacına uygun olarak işleyecek vs..

Saygılar,
Old 27-09-2012, 15:23   #5
egemen48

hepinize tesekkürler zaten ben konuyu avukatın dramı baslıgı altında acmıstım fakat yönetici değiştirmişevet yapılacak yollar belli,fakat bu kişi hakkında sikayet olsa en basta koruyacak olan kişi annesi,kac defa söyledim ben oglumdan sikayetci olmam,zaten duysa beni daha da döver demekte.Apartman desen tanık olmaya cekinmekte.
Old 27-09-2012, 15:50   #6
Cumhur Okyay

Annesi de korusa, apartman da çekinse, geçe içkili gelip, terbiyesizlik yaptığında, karakola başvurup, götürtün, şahıs, sarhoşluğun tesiriyle ulu orta küfür edecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi