Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tahliye talepli icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-08-2014, 11:16   #1
avertugrul

Mesaj tahliye talepli icra takibi

Merhabalar,
*Bu mesaj sitedeki ilk mesajımdır. Eksiklik varsa mazur görünüz.
Müvekkilin işyeri kira sözleşmesinden kaynaklı yüklü miktarda alacağı var.
Kira sözleşmesi 5 yıllık 2010 senesi başlangıç tarihli. Ben tahliye talepli takip başlatmayı düsünüyorum. Ama Problem Şu;
Sozlesmede 3500 rakamı uzerinden anlaşılmıs gözüküyor.(stopaj az odemek icin) Gerçekte 12000 lirada anlaşılmış İlk sene elden odeme yapılmış sonraki sene sadece bankadan 3000 lira odeme yapılmıs.
***Ben takibi actıktan sonra itiraz uzerine asliyeden iptal davası acar isem mahkemede sozlesmeye ragmen hakimin insiyatifiyle asagı yukarı bu kira bedeline hükmettirebilirmiyim. (bilirkişi veya yemin ve benzeri usüllerle)
***Gabin konusuna girmeyide düşündüm ama (sözleşmede orantısızlık olduğu için.) sözleşme yapılalı 4 sene olmuş. Zamanaşımı olayı ogrendikten 1 sene sonra doluyor. Bunu kanıtlayamam vazgectim.
Siz mesekltaşlarımdan fikir edinmek istiyorum. Bunu kötü ihtimal sözleşmedeki rakam üzerinden takip açabilirim.
*Birde farklı klavye kullanıyorum. Türkçe karakterler eksik olabilir mazur görün.
Old 26-08-2014, 13:55   #2
ahmet çam

kira sözleşmesi yapılırken kiracının daha az stopaj ödemesini sağlamak amacıyla kira bedelinin gerçeğinden daha az miktarda düzenlenmesi kiralayan açısından risk.Vergi kaçırma eyleminin bir yanı kiracı ise diğer yanı da kiralayandır.

kira bedelinin ödenmemesi durumunda yazılı sözleşme gereği sözleşmedeki miktar talep edilebilir.Yazılı delil karşısında tanık ve yemin delilinin etkisinin olmayacağı kanısındayım.

kanımca ödenmeyen aylarla ilgili olarak kiracıya 13 örnek ödeme emri göndermelisiniz.30 günlük süre içerisinde ödenmez ise icra hukuk mahkemesinden tahliye talep edebilirsiniz.

Ayrıca bir kira dönemi içerisinde 2 haklı ihtar ile kiracı hakkında tahliye davası açma hakkınız da var.

kolaylıklar dileğiyle..
Old 26-08-2014, 14:01   #3
avertugrul

Alıntı:
Yazan ahmet çam
kira sözleşmesi yapılırken kiracının daha az stopaj ödemesini sağlamak amacıyla kira bedelinin gerçeğinden daha az miktarda düzenlenmesi kiralayan açısından risk.Vergi kaçırma eyleminin bir yanı kiracı ise diğer yanı da kiralayandır.

kira bedelinin ödenmemesi durumunda yazılı sözleşme gereği sözleşmedeki miktar talep edilebilir.Yazılı delil karşısında tanık ve yemin delilinin etkisinin olmayacağı kanısındayım.

kanımca ödenmeyen aylarla ilgili olarak kiracıya 13 örnek ödeme emri göndermelisiniz.30 günlük süre içerisinde ödenmez ise icra hukuk mahkemesinden tahliye talep edebilirsiniz.

Ayrıca bir kira dönemi içerisinde 2 haklı ihtar ile kiracı hakkında tahliye davası açma hakkınız da var.

kolaylıklar dileğiyle..

ahmet bey cevap için tesekkur ederim.
Peki yazılı delil karşısında diğer deliller zayıf kalır demissiniz. Ben kalkıp borçlu olan kiracıdan onceki donemde kiracı olan eski kiracıyı, tanık olarak akabinde eski kira sozlesmesinide sunsam (oda 12.000TL) hakime , bunun seyri hakkında yorum yapar mısnız.?
Old 26-08-2014, 17:54   #4
ahmet çam

Değerli meslektaşım
İmzası inkar edilmeyen yazılı sözleşmenin tüm içeriği tarafları bağlar. Sözleşme yapma serbestisi kuralı gereği yasaya aykırı olmayan hükümler geçerlidir.kira bedelinin önceki dönemden düşük olmasını da taraflar belirlemiş olabilir.
Kanımca güncel yazılı sözleşme bağlayıcıdır.
Ayrıca müvekkilinizin vergi kaçakçısı durumuna düşmesi olasılığını da ciddiye almanızı öneririm.
Old 26-08-2014, 18:50   #5
avertugrul

vergi olayını arastırdım. faturası cok agır degil. kurbagayı ürküttüğünüze deyebiliyor.
sanırım sozlesme uzerindeki rakam üzerinden takip acıp ardından kira tespit davası açacağım. değilse işler ters giderse 2.500 liraya yakın karsı vekalet ucreti icra masrafı odemek zorunda kalabiliriz.
birde su var herkes 2 defa ihtar cekilmesi lazım diyor. ama 6098 sayılı turk borclar kanununa baktıgımda 315. maddede tek ihtarla temerrude duser(30 gun) ve akabinde sozlesme fesh edilebilir diyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi