Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

HOLLANDA'dayım Boşanmam halinde oturumum, çocuklarım ve mali haklarım ne olur?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2010, 01:32   #1
Konuk

Önemli HOLLANDA'dayım Boşanmam halinde oturumum, çocuklarım ve mali haklarım ne olur?

Merhaba Ben Turkiyede evlenip 8 yil once hollandaya geldim esimle bazi sikintilar yuzunden bosanmak istiyorum fakat cesaret edemiyorum cunku iki cocugum var ve ev hanimiyim 3 yasinda ve 7 aylik iki oglum var . Cesaret edemememin sebebi birde bosaninca beni burdan gonderirlermi suan hollanda vatandasi degilim 8 yildir burdayim ama aksamlari dil kursuna gidiyorum bu kurs bitiminde pasaport alabilirmisim aldim diyelim ama cocuklarimi benden alir esimin durumu cok iyi bense hic calismadim hicbirseyim yok herseyi kendi uzerine aliyor cocuk paralarini bile kendi hesabina aldiriyor hic bir seyi bana sormuyor bana guvenmiyormusun diyor ama benim uzerimede cocuk paralarini yatirmiycagini soyluyor Benim sorum su olucak ben pasaportumu alinca bosanirsam eger cocuklarimi alabilirmiyim birde ne gibi haklarim olur mal varligi duzeyinde
Old 04-06-2010, 01:08   #2
Gemici

Sayın Konuk,
Hollanda'nın yabancılar hukuku konusunda fazla bir bilgim yok. Olmadığı için'de oturma müsaadesi konusunda ve sosyal yardım konusunda kesin bir şey diyemiyecğim. Herhangi bir tahmin de yürütmek istemiyorum. Ama 8 senelik bir ikametten sonra korkmanıza gerek yok bence. Buna rağmen bulunduğunuz yerdeki sosyal yardım kurumlarından gereken bilgiyi alabileceğinizi düşünüyorum.

Benim size kesin olarak söyleyebileceğim şey, boşanma durumunda çocukların kime verileceğine karar verilirken, mali durumun fazla bir rol oynamadığı. Eşinizin mali durumunun iyi olması söz konusu olabilecek bir boşanmada işinize bile yarar. Çünkü mali durumu iyi olan eşiniz hem size, hem de çocuklara nafaka verebilecek durumdadır ve vermek zorundadır. Mahkeme çocukların kime verileceği konusunda karar verirken çocukların menfaatini ve çocukların yetişmesini düşünmek zorundadır.

Çocukların menfaati herşeyden önce, onlara kimin daha iyi bakacağı, kimin gerekli ilgi ve sevgiyi verebileceği, onlarınn kimin yanında kalmak istediği ve anne ve babadan hangisine daha bağlı oldukları gibi konulardır. Saydıklarım çocuklara siz mi daha iyi verebilirsiniz yoksa eşiniz mi, mahkemenin araştırmak zorunda olduğu konulardır.

Ama yaşları göz önünde bulundurulunca, çocukların size verilmesi olanağı çok yüksek bence.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi