Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

borçlu şirket ile organik bağı bulunan diğer şirketin banka hesaplarına haciz şerhi işlenmesi hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-04-2014, 11:56   #1
sgezer

Varsayılan borçlu şirket ile organik bağı bulunan diğer şirketin banka hesaplarına haciz şerhi işlenmesi hakkında

İyi günler sayın meslektaşlarım... Forumlarda çok faal değilim ama yine de yardımcı olacağınızı düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler. İş mahkemesinde görülen bir dava da davayı davacı olarak davaya dahil olması gerektiğini düşündüğümüz 2 şirkete ihbar ettik. Fakat davaya katılmadılar. Dava sonuçlandı. temyiz edildi ve karar lehimize olarak onandı. Davayı ihbar etmiş olduğumuz şirketler ile davalı şirket arasında organik bağ mevcut. Bu organik bağa ilişkin yargıtayca onanmış bir karar var. Ben ilama dayalı yapmış olduğum takipte bu kararları da sunarak diğer iki şirketi de borçlu gösterdim. Usuli olarak ihbar olunanları bağlayacak bir karar değil ama arada organik bağ olduğu için yaptım. Takibe itiraz ettiler.İhbar olunanları bağlayan bir karar olmadığı savında bulundular ki haklılar. Davada taraf olan borçlu şirket adına iğne dahi yok. Tüm malvarlığı diğer iki şirkette. Bu şirketlerin banka hesaplarında da para mevcut. Ben diyorum ki aradaki organik bağdan yararlanıp borçlu şirkete haciz yapıyor gibi ihbar olunan şirketlerin hesaplarına haciz koyayım. Ama bunu nasıl yapıcam. İstihkak davası açma hususunda bir sıkıntım yok ama bankaya o müzekkereyi nasıl göndericem ? Uygulama da hiç karşılaşmadım. Yardımcı olucağınızı düşünüyorum. tekrardan teşekkürler .
Old 21-04-2014, 12:46   #2
Avukat934

Elinizde bu şirketlerin organik bağı olduğuna ilişkin bir mahkeme kararı var mı? Bir tüzel kişiye karşı kazandığınız davada ki ilamı nasıl başka bir tüzel kişiye yönelterek takip açtınız ?
Old 21-04-2014, 13:11   #3
sgezer

Evet Yargıtay incelemesinden geçip kesinleşen bir karar mevcut... Kararın içeriği de gerek hissedarları gerek çalışanlarının aynı olması sebebi ile davalı şirket ile ihbar olunan şirketin arasında organik bağ olduğuna ilişkin ...
Old 21-04-2014, 20:00   #4
fayuhervaz

ihbar olunan aleyhine nasıl takip yaptınız, ihbar olunan takibin iptalini talep etti mi?, ettiyse icramahkemesi nasıl karar verdi?
Old 21-04-2014, 23:35   #5
Avukat Kaya

Sanırım meslektaşımız, takibi ilamsız açıp, borçlu şirket ile organik bağı olan iki şirketi de borçlu göstermiş. Şirketlerde borca itiraz etmiş...

Aksi takdirde ilamda taraf olmayan iki şirketin ilamlı takipte borçlu gösterilmesi gibi bir durum söz konusu olacak ki; böyle bir durumun hukuken mümkün olmadığı ortadadır.

Yanılmıyorsam; Itiraz etmeyen asıl borçlu şirket üzerinden takibi devam ettirip, onunla organik bağ bulunan diğer şirketlerin hesaplarına haciz koydurma düşüncesi içerisindesiniz. Değerli meslektaşım, genel kurallar çerçevesinde böyle bir yolun mümkün olmadığı kanaatindeyim. Yalnız geçmişte, benzer bir konuda yaptığım araştırmada, birbirleri ile organik bağ bulunan (kötüniyetli) şirketlerin, diğerinin borçlarından mesul olacağına ilişkin bir metin (karar,görüş,makale de olabilir) okuduğumu hatırlıyorum. Daha detaylı incelemek gerekecektir.

Kolaylıklar dilerim..
Old 22-04-2014, 15:05   #6
avdogan

organik bağın hukuki karşılığı nedir? şirket ortaklarının aynı kişiler olması mıdır? bunun isbatı için bir mahkeme kararına gerek yok, sicil kayıtlarında bellidir. böyle bir bağın diğer şirketler bakımından sorumluluk getirmeyeceği kanaatindeyim.
Old 22-04-2014, 18:02   #7
Avukat Hakan Eren

Sayın meslektaşım,

Araştırmanız gereken konu "tüzel kişilik perdesinin aralanması" teorisidir.

Forumda sayın "davuterkan"ın paylaştığı karara göz atmanızı öneririm
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...16&postcount=7

Karardan bir bölüm:

...
Tüzel kişilik perdesinin aralanması ( Disregard of the legal entity veya Lifting the Corparete Weil) teorisinin amacı tüzel kişiliğin ayrılığı ilkesinin kötüye kullanılarak hukuki sorumluluktan kaçınmayı önlemek, hakkaniyet sağlamaktır. Perdeyi aralamak teorisiyle tüzel kişiliğin ayrılığı ilkesinin kötüye kullanıldığı durumlarda farklı tüzel kişilik savunması kabul edilmeyerek perdenin arkasındaki kişi sorumlu tutulabilmektedir. Başka bir anlatımla perdeyi aralama teorisiyle birlikte tüzel kişinin borcundan üyelerin, üyelerin borcundan tüzel kişinin ya da ana ortaklıkla yavru ortaklıkların özdeş kılınarak sorumlu tutulmasına olanak sağlanmaktadır. ( Coşkun Koçak, Tüzel Kişilik Perdesinin Aralanması 1. Uluslararası Ticaret Sempozyumu 02 Şubat 2008 Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yayını s.h.58)
Old 22-04-2014, 20:28   #8
davuterkan

Eğer hakkında hüküm kurulu olmayan şirketler aleyhine ilamsız takip yaptıysanız,
Ve eğer o şirketler de borca itiraz ettiyse,
Doğrudan o borca yönelik olmasa da organik bağ nedeniyle diğer şirketin borçlarından genel olarak sorumluluğa ilişkin elinizde İİK 68. maddesinde sayılan nitelikleri haiz, mahkemece verilmiş bir karar da bulunduğuna göre,
İtirazın iptali veya itirazın kaldırılması davası açarak diğer şirketin de aynı borçtan -tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla- müşterek ve müteselsil olarak sorumlu tutulmasını sağlayabilirsiniz.
Old 24-04-2014, 15:59   #9
sgezer

hayır ilamlı yaptık. Benim tam olarak istediğim mevduat hesapları üzerine iik 99 gereğince haciz işleyerek konuyu istihkak iddiasına çevirmek. Böyle yapabilirsem elimdeki onanmış yargıtay kararı ile aradaki bağı ispat edebileceğimi düşünüyorum. Ama haczi işletmek güçten de güç... uygulaması yok. verdiğiniz cevaplar içinde teşekkür ederim ayrıca ...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi