Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ne Olacak Bu İcra Daİrelerİnİn Durumu

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2007, 21:02   #1
süleyman zengin

Varsayılan Ne Olacak Bu İcra Daİrelerİnİn Durumu

çalıştığım icra dairesine yılda 6 000 esas ve 1000 talımat dosyası gelmektedir. Bulunduğum yer ticaretin yoğun olduğu bir yerdir. Bu nedenle dosyaların tamamına hemen hemen hacze gidilmesi gerekmektedir. Dairemde bir müdür ve biri yeni atanmış iki icra müdür yardımcısı olunmakta olup, hiç katıp yoktur.Mesai içerisinde yemek molası dahi vermemekteyim. Daireden hiç ayrılmasam ve günün 24 saatında mevcut kadro ile çalışsam işler yeni bitmeyecek kadar çoktur.
Aralık ayında istanbuldan bir 70 yaşında avukat talimatla gelmiş. Hacizi infaz edilmemiş ve bu güne randevü verilmiş. Bu gün geldi. Ama dairede benden başka görevli olmadığından saat birden beşe kadar bekledi. Sayın avukatın yaşına ve efendiliğine hürmeten saat beşte kasa işlemlerimi dahi yapmadan haczine gittim.Saat onsekiz otuzda daireye geldim. Yorgunluktan ve başağrısında beyin kanaması geçirecem endişesi ile kasayı yapmadan evime geldim.
Şimdi soruyorum. Suçlu kim?
Birince derecede Adalet Bakanlığı olduğu açık. Ancaka Baroların hiç mi suçu yok sizce? Bana göre barolar da suçlu. Her konuda fikir beyan eden Barolar Birliği bu durumu bilmiyor mu? Adaletin sorunu olarak bu ülkede Hakim-Savcı maaşından ve çalışma koşullarından başka mesele konuşulmadığını bilmiyor mu? Karar vermek tamam gerekli ama verilen karar infaz edilmezse o kararın ne anlamı olur? İcra Daireleri devlet otoritesini kullanırken aciz ve eli kolu bağlı bırakılmasına neden seyircı kalıyor ? Bir de gece gündüz demeden çalışmamız karşılığında aldığımız yol tazminatlarına kota getirilmesi mantığını hiç sorgulamaz mı?
Adalet Bakanlığından ben ümidi kestim. Benim dayanacak gücüm kalmadı. Belki diyorum Türkiye Barolar Birliği bu duruma el atar de sesimizi duyurur.Ben zor koşullarda çalışıyorum ama benimle birlikte avukatlar da bu zorluğu katlanmak zorunda kalıyorlar.
Old 03-02-2007, 12:39   #2
Av. İbrahim YİĞİT

içinizi dökmüşsünüz müdür bey. Ama netice?
Yok, çünkü eliniden gelen fazla birşey yok. İstanbuldada durum farklı sayılmaz. Her dairede en fazla beş, bilemedin altı kişi çalışıyor. Müdür dahil. Sultanahmet adliyesinde yılda ortalama her daire 30.000 dosya diğer adliyelerde yaklaşık 20.000 dosya esasına ulaşılıyor. Yer sıkıntısı da cabası. Şişli adliyesinde mahsen yetersizliğinden koridorlarda iki kişi yan yana geçemiyor. Barolar birliği bu noktada Bakırköyde devasa bir adliye yapımına yardımcı oldu. Ama personel konusunda yetkisi olduğunu sanmıyorum. Kolay gelsin
Old 03-02-2007, 15:29   #3
Noyan Yiğit

Bursa'da biz şanslıyız sanıyorum.Şu memurların haciz avansları tırpanlanana kadar hacze çıkma konusunda bir sıkıntı yaşamıyorduk.Ancak bu meseleden sonra memur arkadaşlar kasıtlı olarak hacze çıkılması işini ağırlaştırdılar.Açık değil ama bir eylem yapılıyor.Her meselede kabak yine Avukatların başına patlıyor.Yine ceremeyi Avukatlar çekiyor.Şimdi Katkı Payı Yasası çıkacakmış belki İcra dairelerinde ki sıkıntıyı da bu katkı payı Yasası ile hallederler.Ancak biraz zor gözüküyor ben Avukatlığa başladığımdan beri Adliye camiasında herkesin gözü İcracıların kazandığı para da.Onlarda nazara geldiler son yıllarda.Türkiye Barolar Birliği hangi derde deva olmuş ki bu mesele de bir katkısı olacak.Şifa bulmaz bir vaka ile karşı karşıyayız her zamanki gibi.Allah yardımcımız olsun.
Old 28-09-2007, 23:11   #4
Av.Nuri YENİÇERİ

Varsayılan Avukatlar Mi Yoksa Adlİye Personelİ Mİ ?

Slm arkadaşlar,

Şu sıralar stajımı yapıyorum Antalyada ve gördüğüm manzara şu hep avukatlar işlerini yaptırmak için icra müdürlerine yaranmalıdırlar, Onlarla iyi geçinmeliler ve onların isteklerine göre hareket etmelidirler. Acaba icra memurları mı Avukatların Talepleriyle bağlılar yoksa biz Avukatlar mı icra memurlerının istekleriyle bağlıyız? Deyim Yerindeyse Adliye Personelinin dediği dedik Çaldığı düdük olmuş. Bence bu bir kader değil sadece Avukat arkadaş ve büyüklerimizin Memurlar karşısında kendilerini ortaya koymamalarındandır. Gelin bunu beraber değiştirelim. Bu böyle olmamalıdır. Elbette onlarda biz ne dersek yapsınlar demiyorum ama daha anlayışlı ve gerçekten adalet kurumunda adaleti dağıtsınlar. Yoksa küçük çaplıda olsa adam kayırmayla ne onlar ne de biz ne de adalet sistemimiz bir yerlere varabilirler.Bu böyle gitmez bana diyo git yarın gel bi sonrakinin imzasını ise imzalıyo örneğin olacak iş değil. Bu herkes için geçerli bugün benim için yarın sizin için. Tabi bunlar illerde böyle ilçeler istisna olabilir. İlginize teşekkürler.
Old 10-10-2007, 09:23   #5
Av.EErdem

Bence Barolar Birliği önce avukatların hakkınız savunsun da sonra adliye personeline sıra gelsin. Açıkçası bulunduğum yerdeki ve İstanbul'daki icra dairelerinden yana öyle dertliyim ki, ''ne olacak bu icra dairelerinin durumu'' başlığını görünce, buralardaki yolsuzluklardan ve hukuksuzluklardan bahsedildiğini ve çözüm arandığını sandım. Lütfen üzerinize alınmayın Sayın Süleyman Zengin Bey. Sizin dile getirdikleriniz gerçekten büyük sıkıntı ve benim de genelleme yapmam çok yanlış biliyorum. Ama büyük şehirlerde bu personel sorunu şu şekilde çözülüyor. Arşivden dosya çıkacaksa ve arşiv görevlisi yoksa, herhangi bir odacıyı çağırıp avukattan uygun bir ücret isteniyor. Yine personel yetersizse ve haciz sırası bekleyen avukatlar varsa, dışarıdan gelen bile olsa en münasip ödemeyi yapanın dosyası öne alınıyor ve diğerleri bekletiliyor. Ayrıca birçok icra dairesinde, bizzat personel, sayının artmasını istemiyor, çünkü personel sayısı arttıkça pastadaki dilim küçülüyor. Aylık belli kotanın üstündeki yollukların havuza aktarılması sebebiyle, personel yetersizliğinden değil aç gözlülükten ve diğer personel bu paradan yararlanmasın fesatlığından, kota dolduysa artık hacze falan çıkılmıyor. Ya da her memur bir taksi şoförüyle anlaşıyor, haciz mahalli adliyeye 2-3 dakikalık mesafede bile olsa fahiş bir ücret belirleniyor, bu para avukattan elden talep ediliyor. Verilen fahiş ücret dosyaya 10-20 YTL olarak yansıyor. Daha anlatılacak çok şey var ve sanıyorum bu gibi nedenlerle yaşın yanında kuru da yanıyor ve avukatların bir çoğu İcra Dairelerine daha fazla iyilik yapmak istemiyor.
Old 10-10-2007, 10:02   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan icra müdürü
Ben zor koşullarda çalışıyorum ama benimle birlikte avukatlar da bu zorluğu katlanmak zorunda kalıyorlar.

Alıntı:
Yazan avukat
ve avukatların bir çoğu İcra Dairelerine daha fazla iyilik yapmak istemiyor.

Sayın Av.EErdem

İcra Dairelerinin araç gereç ve personel ile yoğun iş yükünü kaldıracak biçimde desteklenmesi İcra Dairelerine yapılacak bir iyilik olarak düşünülmemeli; adaletin gereği olarak düşünülmeli. Bu iyilikten yararlanacak olanlar avukatlardır. Şu anda 4 kişiyle çalışan bir icra müdürlüğünde 14 kişi çalışsa yukarıdaki mesajlardaki şikayetlerin hiç biri kalmaz: Hacizler zamanında yapılır; mal kaldırılır, takipten sonuç alınır.

Şimdiki durumun sürmesi kötülüğe prim vermek demektir. Şimdiki durumdan haksız çıkar sağlayanlar kötülerdir. İyiler ise her zamanki gibi haksızlığa uğramaktadır. İcra Dairelerine bir iyilik düşünülmesi gerekir.

Saygılarımla
Old 18-10-2007, 10:54   #7
tiyerianri

Av.EErdem bey sizi alkışlıyorum her ne kadar duyulmasa da...Konuyu müthiş açıkladınız gerçekten.Sorum Sayın Süleyman Bey'in aktardıklarından çok daha öte ve önemli.Bence icra daireleri özelleştirilsin hem işler hızlanacaktır hem de özelleştiği için kar edecekleri için her işi yapmak zorunda kalacaklardır.Özelleşmez diyorsanız o zaman her icra dairesine "tip box"lar konulmalı yasal olarak böylece tırpanlanan yooluklar misliyle geri döner memur kardeşlerimiz de kaybettikleri zamanı yada yorulma ve yıpranma paylarını! böylece telafi ederler.Başka bir çözüm de şu olabilir icra daireleri kapatılsın her avukat aynı zaman da icra dairelerinin de yetkisini kullansın adalet bakanlığı avukatları denetlesin.Yada boşverin en iyisi biz tozları halının altına süpürelim böyle gelmiş böyle gitsin...
Old 18-10-2007, 11:26   #8
av.medine

Arkadaşlar öncelikle konuyu açanın İcra dairesinde çalışan bir icra müdürü olmasıno takdirle karşılıyorum.Gerek avukaltlar cephesinden ve gerekse icra daireslerinde çalışanlar cephesinden kon u gerçekten müşkülatlı ve sanki çözülmesi zor gibi . En azından ben öyle düşünüyorum. Şahsım açısından bu konu benim için ancak şu şekilde çözülebirlir. Mesleğimin ilerleyen yıllarında icra işi almayarak. Evet benimkisi belki bencillik ama bu kadar umutsuzum bu konuda Üstelik ben bir ilçede avukatlık yapmaktayım be yukarıda arakadaşlarımın yaşadığı olayları sıkça yaşamıyorum. Tek icra dairesi olduğundan muhatap olduğumuz kişi sayısı da ona göre az oluyor . Ana yinde de haciz yolluklarına gelen kotadan sonra bizim icra dairesinde de işler yavaşlamış olup; bizim bu günlerde en çok yaşadığımız probelem UYAP ssitemi sebebiyle icra takibi açmak. Çünkü bu işi bilen çalışan tek icra müdür yardımcısı ve oda her gün hacizlerde. Dolayısı ile icra takibine ilişkin dosyalarımızı UYAP sistemi içinde kaydetmek bizim için başlıbaşına problem. Bu ortram içinde herkese büyük sabırla diliyorum.
Old 18-10-2007, 13:38   #9
Ufuk Levent Timurkaynak

Bütün baroların seçiminde başkanların yaptıkları konuşmalarda görülecektir ki;
İnsan Hakları, Ceza Hukuku konularında ağırlıklı konuşmalar toplanmaktadır.

Oysa ki;
Birçok avukatın en fazla yakındığı meseledir icra daireleri. Baroların ya da barolar birliğinin bu konuda birşey yapacağını beklemek hayal kurmaktan öteye gidememektedir. İcra daireleri avukatların yarıdan çoğunun uğradığı yerler olmasına rağmen barolar bu konulara kayıtsız kalmaktadır.

Adalet Vakfı araçlarına bile sesimizi çıkartamadık. Makaslı arabalarla köy yollarında kafamızı tavana vura vura haciz yapıyoruz.

Birgün ........ Adliyesi'nde hacze çıkmak istedim. 10 kadar dosyam vardır. Memur bir günde sadece 5 dosyaya çıkıyoruz dedi. Sebebi de aldıkları yollukları ancak bu kadar haciz karşılıyormuş. Diğer hacizleri yapmak istemediler. Tamam dedim. Vakıf arabası bekleyecekmişiz. Bir hacze gitmiş. gelince onunla çıkacakmışız. Taksiyle gidebileceğimizi söyledim. Olmaz dedi. Başsavcı yasaklamış. Ben de bir dilekçe yazarak başsavcının yanına çıktım. Taksi ile hacze gitmek istediğimi söylediğimde Hayır Vakıf Arabasıyla çıkılacak dedi. Ben de böyle bir yetkisinin olmadığını ve hangi kanuna veya yönetmeliğe göre beni Adliye Sarayı'nın buna zorladığını sordum. O da beni tersleyerek dilekçemi müracaat savcısına vermemi söyledi. Ben müracaat savcısının görev alanına girmediği ve problemimin ....... Adliyesi ile alakalı olduğunu, kendisinin de ....... adliyesi idari amiri olduğunu söyledim. Koridordayken hiç birşey söylemeden içeri girdi. Adalet bakanlığı'na bilgi edinme açısından yazdığım yazının hâlâ cevabını beklemekteyim

Not: Olay Uganda'nın başkenti Adis Ababa kentinde geçmiştir.
Old 18-10-2007, 17:09   #10
Av.EErdem

Sayın Tiyerianri;
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. (Bu arada bey hitabından burada da kurtulamadım, ancak adımı yazmadığım için hata bende, adım Elif ) İcra takipleriyle uğraşan her avukatın, rüşvetten ve ağam paşam ilişkisinden medet ummamasını, buna karşı mücadele etmesini diliyorum. Sanırım hepimiz aynı şeyi diliyoruz ama bir salgın hastalık gibi yayılmış bu durumu ortadan kaldıramıyoruz.
Ayrıca Sayın Süleyman Zengin Bey'in görev yaptığı daireye hiç işim düşmediği ve kendisi gibi değerli bir insanla tanışamamış ve önyargılarımı kıramamış olduğum için de gerçekten üzgünüm. Görev bilinciyle dürüst çalışan herkese kucak dolusu sevgiler. Amacım genelleme yaparak herkesi zan altında bırakmak değildi. Belirtmeliyim ki sözlerim , anlattığım yanlışı uygulayanlaradır.
Old 18-10-2007, 20:21   #11
Ufuk Levent Timurkaynak

Alıntı:
Yazan Av.EErdem
Bence Barolar Birliği önce avukatların hakkınız savunsun da sonra adliye personeline sıra gelsin. Açıkçası bulunduğum yerdeki ve İstanbul'daki icra dairelerinden yana öyle dertliyim ki, ''ne olacak bu icra dairelerinin durumu'' başlığını görünce, buralardaki yolsuzluklardan ve hukuksuzluklardan bahsedildiğini ve çözüm arandığını sandım. Lütfen üzerinize alınmayın Sayın Süleyman Zengin Bey. Sizin dile getirdikleriniz gerçekten büyük sıkıntı ve benim de genelleme yapmam çok yanlış biliyorum. Ama büyük şehirlerde bu personel sorunu şu şekilde çözülüyor. Arşivden dosya çıkacaksa ve arşiv görevlisi yoksa, herhangi bir odacıyı çağırıp avukattan uygun bir ücret isteniyor. Yine personel yetersizse ve haciz sırası bekleyen avukatlar varsa, dışarıdan gelen bile olsa en münasip ödemeyi yapanın dosyası öne alınıyor ve diğerleri bekletiliyor. Ayrıca birçok icra dairesinde, bizzat personel, sayının artmasını istemiyor, çünkü personel sayısı arttıkça pastadaki dilim küçülüyor. Aylık belli kotanın üstündeki yollukların havuza aktarılması sebebiyle, personel yetersizliğinden değil aç gözlülükten ve diğer personel bu paradan yararlanmasın fesatlığından, kota dolduysa artık hacze falan çıkılmıyor. Ya da her memur bir taksi şoförüyle anlaşıyor, haciz mahalli adliyeye 2-3 dakikalık mesafede bile olsa fahiş bir ücret belirleniyor, bu para avukattan elden talep ediliyor. Verilen fahiş ücret dosyaya 10-20 YTL olarak yansıyor. Daha anlatılacak çok şey var ve sanıyorum bu gibi nedenlerle yaşın yanında kuru da yanıyor ve avukatların bir çoğu İcra Dairelerine daha fazla iyilik yapmak istemiyor.

Vakıf arabaları daha mı az para yazıyor. Taksiye taksimetre açtırabilirsiniz. Vakıf arabalarında bu şansınız da yok.
Syg
Old 18-10-2007, 21:54   #12
COGUZZ

Varsayılan Alin Sİze İcra Daİrelerİnİn GerÇek Halİ Ve Avukatlarin GerÇek Durumu

Arkadaşlar burada yazmış olduklarınız tamamen başkalarını karalamaya yönelik ve çözüme ilişkin olmayan sadece isnat ve haksız eleşiri ölcüsündedir..İcra dairelerinde dönen yolsuzluk adam kayırma vs. hoş olmayan şeylerden bahsediyorsunuz oysa bunları yapan, bunları isteyen de bazı avukat arkadaşlar değil mi ?
birincisi sorunu sadecek icra personeline atarak çözmeniz mümkün değil.İkincisi ise hiç düşündünüz mü icra personelinin risk ve sorumluluklarını, aldıkları paranın ne kadar olduğunu, hükümet konağında, ya da adliyelerde en son hangi odanan ışıklarının söndüğünü, hatta şöyle söyleyeyim saat 17 de biten mesaiyi hiç göremediklerinden adliyenin diğer çalışanlarını yada hükümet konağındaki diğer memurlarını tanımadıklarını, savcılık kaleminde çalışan bir memurun saat 16,30 da saatine bakarak artık mesai bitmiş diyerek yavaş yavaş toparlanmaya başlarken icra personeli için henüz öğle yemeği saatinin bile gelmediğini, adliyeler içinde de icraların üvey evlat muamelesi gördüğünü, savcılar tarafından temizlik için memur gönderilmediğini, zimmetlerini ona buna dağıttırdıklarını, ya da müdür yardımcısının arabası ile giderek dağıttığını, haftasonunda millet piknikteyken onların çalıştığını, tüm bunları niçin konuşmuyorsunuz, Eğer hukukçuyuz , adaletin saç ayağıyız, diyorsanız icra dairelerin ihmal edildiğini, haksızlığa uğradığını neden haykırmıyorsunuz, sadece karalama ile dert yanma ile sorunların çözülmediğini biliyorsunuz, ama bundan başka yaptığınız hiç bir şey yok, Süleyman Zengin bey in söylediği anlattığı konularda destek olmak yerine köstek olmak gibi bir tutum içerisine girmiş olmanız bu ülkede gerçek hukukçuların ne kadar da az olduğunun bir acı bir göstergesi,
Kırıcı olduysam özür dilerim, Ancak biraz öz eleştirme yapmanızı ve çözüm üretmenizi, ve görev yaptığınız Barolarda bu konuda biraz daha aktif dile getirmenizi temenni ediyorum.Saygılarımla KARANLIĞA KÜFREDECEĞİNE BİR MUM YAK .
Old 19-10-2007, 08:25   #13
smile

Varsayılan ...

Teşekkür ederim Sayın Coğuzz,
Neredeyse bu çok değer verdiğim siteden nefret etmek üzereydim. Sayın Avukatlar yıllardır vere vere bu düzenin kurulmasını sağlamışlar şimdi şikayet ediyorlar. Biz göreve yeni başlayan pırıl pırıl arkadaşlarımızın bahsedilen insanlara dönüşmemesi için uğraş verirken Sayın Avukatlarımız birdahaki gelişlerinde işleri yapılsın diye kimilerine neredeyse zorla vererek bu zemini hazırlıyorlar. Bu ilişkiler hiçbir zaman tek taraflı değil. Sayın Avukatlar Sayın Süleyman Beyin durumunda olduğu gibi saat 5 e kadar beklese de 6.30 da işini bitirip gönül rahatlığıyla evine dönebiliyor ama bizler 6.30 dan sonra dairemize dönüp gün içinde yığılan işlerimizi yapmak zorundayız. Ben her sene yıllık iznimin en az 3-4 günü evde geçirmek zorunda kalıyorum neden dersiniz normal hayata alışabilmek için. O yoğun iş temposundan sonra dengemi bulabilmek için. Lütfen bu sitenin asıl sahipleri olarak gördüğüm Avukatlar (çünkü kendimi burda hep misafir olarak hissettim, bizi sevmiyor ve kabullenmiyorlar) Adil olunuz, kendinize ve karşınızdaki muhataplara adil olunuz...
Old 19-10-2007, 08:59   #14
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan smile
çünkü kendimi burda hep misafir olarak hissettim, (avukatlar) bizi sevmiyor ve kabullenmiyorlar
Sayın smile

Sevilmediğiniz doğru değil. En azından benim açımdan doğru değil.

Kabullenilmeyen siz değilsiniz, kabullenilmeyen icra dairelerindeki olumsuzluklar. Ve siz bu olumsuzluklardan sorumlu değilsiniz. Bu olumsuzluklarda sadece bazı memurların kabahati var; kabahatin çoğu bazı avukatlarda. Ama asıl kabahat icra dairelerinin konserve kutusuna benzer sıkışıklığına çare bulamayan yönetimdedir. Daha açık konuşalım: Yönetim kimdir? Adalet Bakanlığı'nın elinden geleni yaptığını biliyoruz. Ama Adalet Bakanlığı'na ayrılan bütçe sıkışık olunca hakim-savcı açığı ve icra memuru açığı yüzünden adalet hizmetlerinde sıkışıklık doğuyor. Bütçe TBMM tarafından yapılır. TBMM üyelerinin içinde her dönemde yüzlerce avukat vardır. Demek ki YÖNETİM DE BİZİZ. Anlaşılıyor ki sorun para sorunudur ve bu para sorunu her dönemde adalet meleğinin başını ağrıtmaktadır.

Birbirimizi seviyoruz. Ama bu sıkışık ortamdan şikayet ederken birbirimize sevgimizi ifade edecek fırsatımız olmuyor. Mesajınızla bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Sevgilerimle

Günün Sözü : Dil çürük dişe gider.
Old 19-10-2007, 09:07   #15
Av.EErdem

Sayın Coğuz;
Burada yazdıklarımızın tamamen başkalarını karalamaya yönelik olduğunu belirtmişsiniz. Herhalde siz Alice'in Harikalar Diyarı'nda yaşıyorsunuz. Eğer yolunuz büyük şehirlerden birinin adliyesine düşerse bu konuda yorumlarınızı dinleyebiliriz. Rüşvet alan kadar verenin de suçlu olduğunun bilincinde değilmişiz gibi bir eleştri yapmanız da ayrıca çok yanlış, ancak genelleme yaptığımızı söylerken siz genelleme yapmış bu da yetmezmiş gibi '' bu ülkede gerçek hukukçuların ne kadar az olduğunu'' belirterek ben ve benimle birlikte aynı gerçekleri savunan kişilere hakaret etmişsiniz. Öncelikle şunu belirteyim ki; gerçek hukukçunun analizi, kriterleri kişisel olarak, şurada yazılan tek bir yazıya bakılarak anlaşılmaz. Ancak tek bir yazıyla, yazıyı yazana yargısız infaz yapılması fikir verebilir. Biz burada şahsi yorumlar yapmamış, Süleyman Zengin Bey'i konunun dışında tutmuşken sizin bizlere saldırmanız çok yanlış.
Son olarak da şunu belirtmek zorundayım. Karanlığa söylenenlerden değil , kendimce kalkıp bir mum yakanlardanım. Mesleğimin ilk yılında, hacizli mal satışında ihaleye fesat karıştıran bir müdür aleyhinde yaptığım şikayet sonucu haklı çıktım ve yıllardır korkusundan yaptıklarını bilip de o kişiye dokunamayan tüm personelin ve avukatın o kişiden kurtulmasına vesile oldum. Bu bir insanı yakmak değildi, karalamak da değildi, ahlaki duyguların idealist genç bir avukatın ruhunda ayaklanmasıydı. Hiç rüşvet vermedim, paramın üstü 1 YTL. bile olsa utanmadım istedim. Ancak sizin ve Smile isimli üyenin yazdıklarını okuyunca, ''böyle gelmiş böyle gidecek korkarım vallah'' kısmından başlayarak Fesuphanallah şarkısını söylemeye başladım.
Old 19-10-2007, 09:22   #16
Armağan Konyalı

Sayın Av.EERDEM

Karşılıklı gelmesi gerekenler İYİLER ve KÖTÜLER'dir. Avukatların hepsi iyi veya icra memurlarının hepsi kötü değildir. Bu ayırıma dikkat edilmezse iyiler birbirlerini yıpratırsa bundan yararlanacak olan kötüler olur.

Ben inanıyorum ki bu başlık altına yazanlar (ben de dahil olmak üzere ) İYİLER tarafındayız. Yazılanlardan alınması gerekenler alınmazken bizim alınmamız doğru değil kanısındayım.

Saygılarımla

Tanımlar:
İyiler : Rüşvete karşı olanlar
Kötüler: Rüşvete karşı olmayanlar
Old 19-10-2007, 10:26   #17
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sayın Zengin'in daha önce de çeşitli mesajlarını okudum. Bende bıraktığı izlenim olgun bir yapısının olduğu.

Bir icra müdürünün bu kadar iş arasında hukuki tartışmalara katılıp kendisinin ve çevresindekilerin gelişmesine katkıda bulunmaya çalışması dahi takdir edilecek bir durum. Bunun yerine akşamları lokantada yemek yiyip rakı içmeyi de tercih edebilirdi.

Bu çerçevede Süleyman beyin mesajının tek başına bir yakınmanın ifadesi değil yanlış giden bir şeyleri görüp mümkün olduğunca erken müdahale gerektiğini belirten bir mesaj olarak görüyorum.

Burada yapılması gereken sadece yakınmak değil nasıl bir çözüm üretilebileceğini tartışmaktır. Böylece birbirimizi kırma aşamasına da gelmeyiz.

Saygılar.
Old 19-10-2007, 14:37   #18
COGUZZ

Varsayılan TeŞekkkÜr

Sayın Avukat Armağan Konyalı ya göstermiş olduğu olgun ve gerçekçi tutumdan dolayı, sağ duyusundan dolayı teşekkür ediyorum.Olaya objektif bakabilen , sapla samanı bir birlerinden ayırabilen gerçekçi katkılarının devamı dileğiyle .Saygılar.
Old 19-10-2007, 15:40   #19
tiyerianri

bu konu öyle derin ki yıllarca tartışması sürebilir.Ama görüyorum ki kabak yine avukatların başına patlamak üzere.Hatta avukatlar zorla memura para veriyormuş durumuna kadar geldi.Keşke Barolar birliği bir karar alsa tüm avukatlar 15 gün boyunca faaliyetlerini dondursa.O zaman hukuku tam olarak hatta ilk defa uygulamak zorunda kalacak sade vatandaşlarla icra daireleri yüzyüze kalsa bakalım o zaman neler olacak.Sanırım zorla memura para verecek avukatlar bile!icra dairelerince en kıymetli insanlar ilan edilecek.Bir de şöyle bir durum var;memur olabilmek için onca zorluğa katlanıp KPSS'ye çalışıp kazanan memur arkadaşlarımız daha ilk günden nasıl oluyorda bunca şikayetleri yapma hakkını buluyorlar.Kimse kimseyi zorla icra memuru yapmıyor ki...
Old 19-10-2007, 16:25   #20
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Bence getirilecek bir düzenleme ile avukatların hacze çıkmaları önlensin (gerekli önlemler alınarak). Böylece bu yakınmaların çoğu sona erer. Avukatlar da hukuki araştırmalar için daha fazla zamana sahip olurlar.

Saygılar
Old 19-10-2007, 17:38   #21
Armağan Konyalı

Alıntı:
memur arkadaşlarımız daha ilk günden nasıl oluyorda bunca şikayetleri yapma hakkını buluyorlar.Kimse kimseyi zorla icra memuru yapmıyor ki...

Sayın tiyerianri

Yakınanlar İYİLER. Kötülerin hiçbir yakınması olmuyor. Kötüler hallerinden çok memnunlar. Bu nedenle yukarıdaki ifadenizi haksız ve yersiz buluyorum.
Alıntı:
kabak yine avukatların başına patlamak üzere.

Kabak her zaman iyilerin başında patlar. Sizin mesajınızın da patladığı yerin kötülerin başı olduğunu söylemek mümkün değil.

Saygılarımla
Old 20-10-2007, 00:02   #22
Gemici

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Bir de şöyle bir durum var;memur olabilmek için onca zorluğa katlanıp KPSS'ye çalışıp kazanan memur arkadaşlarımız daha ilk günden nasıl oluyorda bunca şikayetleri yapma hakkını buluyorlar.Kimse kimseyi zorla icra memuru yapmıyor ki...

Kimse kimseyi zorla avukat ta yapmıyor bildiğim kadarı ile!

Alıntı yaptığım türden ifadelerin olaya bir çözüm getirmekten ziyade avukatlarla icra memurları arasındaki ilişkiyi kötüleştireceğini düşünüyorum. Karşılıklı suçlamalar, özellikle hem icra memurlarının safında, hemde avukatların safında olaya ciddi bir çözüm getirmek için çabalıyan kişilerin varlığı göz önüne alındığında, kördöğüşünden başka bir şey değildir.

Olayın avukarlarla icra memurları arasındaki anlaşmazlıktan ziyade bir sistem problemi olduğunu anladığımız andan itibaren çüzüme götüren ilk doğru adımı atmış oluruz. Bunu yaparkende mesleğini severek ve candan yerine getiren avukatların ve icra memurlarının beraber çalışması birbirilerini desteklemesi gerekir. Burada yürütülen tartışmayı bir başlangıç olarak görüyorum;en azından tarafların birbirilerini anlamaları açısından.

Avukatlarla icra memurlarının yolsuzluğa ve rüşvete karşı beraberce sürdürecekleri bir uğraşı rüşvet olayını ortadan kaldırmaz, ama en azından bir başlangıç olur. Bu türden bir ortak çalışma Türkiye şartlarında gerçekleşir mi ayrı mesele.

Türkiyedeki uygulamayı THS’de okumadan önce, avukatların icra takibine çıktıklarını bilmiyordum. Konu beni ilgilendirmiyordu da. THS"deki mesajlar olay konusunda fikir sahibi olmama yol açtı. Bidiklerini internet sitesinde açıklamak istemiyen bazı avukatların kulakları çınlasın!

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Bence getirilecek bir düzenleme ile avukatların hacze çıkmaları önlensin (gerekli önlemler alınarak). Böylece bu yakınmaların çoğu sona erer. Avukatlar da hukuki araştırmalar için daha fazla zamana sahip olurlar.

Sayın muzaffererdogan’ın getirdiği öneriyi, Alman ve Avustruya sistemlerini göz önünde bulundurarak, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir öneri olarak görüyorum. Bu iki ülkede icra olayını gerçekleştiren icra memurlarıdır. İcra memurları adliye teşkilatının bir elemanı olarak devlet adına icra işlemini yürütür. Avukatın vazifesi icra edilmesi gereken ilamı icra memuruna gönderip onu görevlendirmektir. İcra işlemi adliye teşkilatı tarafından yürütülen devlete ait bir işlem olduğu için, alacaklı tarafın temsilcisi olan avukatın devlete ait bir göreve katılmasını doğru bulmuyorum.

Aynı sistemin Türkiye’de uygulanmasının şimdiki çelişkileri ve kırgınlıkları ortadan kaldıracağına inanıyorum. Önemli olan böyle bir sistemin dejenere olmaması için gereken tedbirlerin alınması.

Saygılarımla
Old 20-10-2007, 10:01   #23
tiyerianri

Ülkeler insan yapılarına ve kültürlerine göre hukuk normlarıyla donatılmalı.Biz de ise genellikle devşirme usulü kanunlarla işler yürüyor.rüşvet ve yolsuzluk kötüdür.Ama bir gerçek var ki ülkemizde her alan da ve malesef adliye işlerinde daha yoğundur.Dolayısıyla ya kökünden halledilmeli radikal çözümlerle yada Osmanlının yaptığı gibi meşrulaştırılmalı.Yanlış anlaşılmasın meşrulaştırılacak olan rüşvet değil memurun yaptığı iş karşılığında alacağı yıpranma payıdır.Osmanlı,rüşvet ve yolsuzluğun arttığını görünce bu yola başvurmuştur.Osmanlı geride kaldı biz de İngilizler gibi Marshallar aracılığıyla icra takibi yapmalıyız yada almanlar yada avusturyalılar gibi dersiniz.Buna yetecek ne memur ne ödenek bulabilirsiniz kanımca.İlk mesajımda da farklı çözümler sunmuştum çapımca.İcra daireleri özelleştirilebilir veya tamamen kaldırılabilir.Tüm icra işlerini avukatlar yürütebilir.Burada kimseyi karalamak tartışmayla kısır döngü içinde kaybolmak niyetimiz yok ama var olan gerçeklerin dillendirilmesinden de kimse kaygı duymamalı bence.Saygılar
Old 20-10-2007, 11:20   #24
Armağan Konyalı

Alıntı:
ANAYASA
Madde 128 - Devletin, kamu iktisadi teşebbüsleri ve diğer kamu tüzelkişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevler, memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görülür.
İcra işlerinin özel şirketler veya avukatlar tarafından yapılması için anayasa değişikliği gerekmektedir. Gereken neyse yapılır da yapılırsa iyi olur mu ? Önce bunu tartışalım:

1- İcra işlerini devletin yapmasında yarar var mı? İcra işlerini devletin yapmamasında sakınca var mı?
2- Eğer devletin yapmamasında sakınca yoksa icra işlerini
a) özel şirketler mi yapsa iyi olur?
b) Avukatlar mı yapsa iyi olur?
c) Kim yapsa daha iyi olur?

Aslında bu soruyu Maliye Bakanlığına sormak gerek: İcra işlerinden alınan yüksek harçların tamamı icra işlerinin harcansa ortalık güllük gülistanlık olur. Lakin bütçe yapılırken icra harçlarından gelen gelirler diğer ihtiyaçlar için ayrılmaktadır. Özel şirketler veya avukatlar tarafından yapılacak icra işi alacaklıya-borçluya çok daha ucuza gelecektir.

Ne var ki Devlet bu gelirden vazgeçmek istemeyecektir.

Saygılarımla
Old 20-10-2007, 22:11   #25
Kemal Yıldırım

Varsayılan Herkes sorumluluk sahibi olmalıdır!

Öncelikle Süleyman Bey'e böyle önemli bir konuyu tartışmaya açtığı için teşekkür etmek istiyorum.

Kanımca bu durumun sorumlularının kim ya da kimler olduğunu herkes çok iyi biliyor. Her ne kadar sorumluluğu birbirimize yüklemeye çalışsak da bu konuda duyarlı davranma görevi hepimize düşmektedir. Özellikle de icra dairesi çalışanlarına.

Ben de birşeyler aktarıp yorumu size bırakmak istiyorum. Yaklaşık 3 aydır bir büroda çalışıyorum. Çalıştığımız icra dairesinde en az 100 dosyamız var ve bunların en az yarısından hacze çıkılması gerekiyor. Ancak, çalıştığım bu 3 aylık süre zarfında tüm uğraşılarımız sonucu sadece bir kez hacze çıkabildik(Farklı dairenin memuruyla).

Bir dosyadan para çekiyoruz ve saydığımızda 200.00 YTL nin eksik olduğunu görüyoruz. Sayın Müdür Bey' e hatırlatıp paranın kalanını alıyoruz.

Son olarak;

Alıntı:
Yazan Smile
Sayın Avukatlar yıllardır vere vere bu düzenin kurulmasını sağlamışlar şimdi şikayet ediyorlar.

Sayın Smile; madem Avukatlar vere vere bu düzenin kurulmasını sağladılar, madem yanlış yaptılar, bunu bilen ve dile getiren Sayın İcra Dairesi Çalışanları neden almayarak bu düzenin kurulmasını engellemediler?
Old 21-10-2007, 05:30   #26
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Ben önerimi daha önce farklı mekanlarda da dile getirdim.

Önerimin temelinde gerekli masrafın dosyaya bloke edilerek memurdan işin beklenmesi vardır. Bu çerçevede devler harcından memur yolluğundan yoksun kalmayacaktır. Ne olur en kötü düşünce ile:
Memur taksi ile anlaşır fazla yazar, ben yoksam fazla yazamaz, bloke paradan harcıyor. Çabuk ortaya çıkar.,
Borçludan rüşvet alır mal kaldırmaz. Kaç defa? Denetim yeterli olursa sen bu işi beceremiyorsun, dosyalar sonuçlanmıyor demezler mi?

En fazla karşı çıkış noktası icra memurlarının temdellik veya rüşvet nedeni ile iş yapmayacakları oldu.

Ben kişisel olarak böyle bir şeye inanmıyorum. Çünkü bir yandan avukat, bir yandan da yakınma üzerine görevlendirilin bir görevli dosyayı inceleyecek ve memura "arkadaş burada ne oldu neden işlem yapılmadı" diye soracaktır.

ilk 1 yıl sancı yaşasak bile sonra düzelecektir.

Burada önümüze çıkan en büyük sorun "diğer avukatların önüne geçmek isteyen avukatlar"/"çaktırmadan haksız rekabet" olacaktır. Ben onun da çabuk aşılabileceğini düşünüyorum.

Saygılar.
Old 22-10-2007, 21:19   #27
COGUZZ

Varsayılan Kanun Tasarisi

Arkadaşlar burada tartışmamız gereken konu farklı ,
Türkiyede icra sistemi doğru mudur , yeterli midir, düzgün işlemekte midir,
Çalıştığımız dairelerde binlerce dosya bir müdür, bir müdür yardımcısı bazen bir katip ya da o da yok, icra müdürü bir dosyayı incelerken , insanlar onun üzerinden uzanıp dosya almak istiyorlar, icra müdürü günde 10 top kağıt harcarken savcılık kendisine yılda 10 top kağıt veriyor, aydı bir kez bütün tonerlerin dolması gerekirken yılda bir kez bile doldurulmuyor, her gün onlarca dosya inceleyerek kararlar veriyor, kimisi önemli kimisi ise alışagelmiş sıradan kararlar, icra dairesinde yapılan tüm işler günlü ve süreli işlerden ve bütün süreniz topu topu 3 gün, bu 3 gün içinde borçlu bankadan parasını çekebilir, taşınmazı bir başkasına devredebilir, aracını devredebilir, evindeki hatta fabrikasında ki tüm malzemeleri bile boşaltabilir, elinde binlerce dosya, memur yok, aynı zamanda dosyalardan para tahsilatı, reddiyatı yap, gelen evrakları tak, müzekekkereler yaz, cevapları tak, kıymet takdirine git, taşınmaz satışı yap, menkul satışı yap, çocuk teslimi yap, mahkemelreden savcılıklardan istenilen dosyaları gününde gönder ki davalar uzamasın, talimat dosyaların var, bunlara gelen paraları gönder, muamelelerini , yazışmalarını yap, bankadan para çek, postahaneden , çek bunları başka dairelere gönder,vs vs vs, bunlar günlük yapılan işler arkadaşlar yediemini ayrı dert, alacaklısı farklı dert, borçlusu bilmem ne bela, aldığın maaş da çok önemli değil ama işin cabası
şimdi soruyorum, bu şartlar altında kaç gün sinirlenmeden, hata yapmadan , sağlıklı bir şekilde çalışabilirsiniz, kaç kişiden verim alabilirsiniz,
Adalet Bakanlığı bir Kanun tasarısı hazırladı ve bu kanun tasarısını bu konuyla yakın alakadar olmaya hakim ve savcılarımıza gönderdi neden avukatlara , icra müdürlerine sormadı, ve siz neden bunu burada tartışmıyorsunuz, SIKINTI NEREDE ARKADAŞLAR BİLİYOR MUSUNUZ,
sıkıntı icra daierelerini avukatların arpalığı olarak gören zihniyette, avukatlar çok para kazanıyorlar kağıt alsınlar, toner doldursunlar,bilgisayar alsınlar, katiplerini icralarda çalıştırsınlar, bakanlık bunların hepsini biliyor, resmi olarak müsade etmiyor ama bildiği gerçeklere göz kırpıyor, şimdi burada ben yazacağım siz hepiniz birden karşı çıkacaksınız,
Hani adaletin 3 lü saç ayağından birisi de avukatlardı ne oldu neden sormuyorlar kanun tasarısı hakkındaki görüşlerinizi, NEDEN ?
Siz bu işi bilmediğiniz için mi HAYIR, size sorduklarında acı gerçekleri öğrenecekler, Hakim ve Savcılarımıza sorduklarında hiç de eleştirel olmayan, bakanlığa çok da öyle ağır yükler yüklemeyen, suya sabuna dokunmayan yorumlar alacaklar,
İcra Müdürlerine ni ye sormuyorlar, onlar bilmezler, bilselerde işlerine geldiği gibi yorumlarlar,
Kanunu uygulayan adama kanunla ilgili görüş sorulmuyor,
Ayrıca kanunun gerekçesini biliyor musunuz, hiç okudunuz mu, burası daha da acı,
Süleyman Zengin bey avukat arkadaşları hakim-savcı ve bakanlıktan daha yakın gördüğü için dert yanmış , feryat etmiş ,yardım istemiş , eleştirilmesi gereken, horlanması gereken insanlar zaten buradan yazmıyorlar, onlar yükünü tutmanın sevdasındalar, buradan azarlamanız gerekeen insanlar Süleyman Zengin ya da onun gibi düşünen bizler değiliz, burada yazmayan burayla ilgilenmeyen , kendi işlerine güçlerine bakanlar ve Adalet Bakanlığının bu konuyla ilgili (?) birimleridir. Saygılarımla.
Old 22-10-2007, 21:21   #28
COGUZZ

Bu arada yazdığım yazıda noktalama işaretleri ve imla hataları yüzünden üzgünüm iki arada bi derede acele ile ancak bu kadar oluyor,
Old 22-10-2007, 21:31   #29
COGUZZ

Her adli yıl açılış konuşmalarında bahsedile gelen ;
"Hakimler vicdanları ile cüzdanları arasında kalıyor " diye bahsedilen konuşmaları sanırım hepimiz duymuşuzdur, Hakim ve Savcılar 3500YTL maaş alıyor, lojmanda oturuyor ve vicdanları ile cüzdanları arasında sıkışıyorlar, İcrada çalışan katip 700-800- YTL maaş alıyor, İcra Müdürü ve Müdür yardımcısı 1000-1200 YTL arasında maaş alıyor, ama onların vicdanları ile cüzdanları sorun değil,
Onlar kanun uygulamıyor, karar vermiyor,
Old 22-10-2007, 21:37   #30
COGUZZ

Sayın muzaffererdogan’ın getirdiği öneriyi, Alman ve Avustruya sistemlerini göz önünde bulundurarak, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir öneri olarak görüyorum. Bu iki ülkede icra olayını gerçekleştiren icra memurlarıdır. İcra memurları adliye teşkilatının bir elemanı olarak devlet adına icra işlemini yürütür. Avukatın vazifesi icra edilmesi gereken ilamı icra memuruna gönderip onu görevlendirmektir. İcra işlemi adliye teşkilatı tarafından yürütülen devlete ait bir işlem olduğu için, alacaklı tarafın temsilcisi olan avukatın devlete ait bir göreve katılmasını doğru bulmuyorum.

Aynı sistemin Türkiye’de uygulanmasının şimdiki çelişkileri ve kırgınlıkları ortadan kaldıracağına inanıyorum. Önemli olan böyle bir sistemin dejenere olmaması için gereken tedbirlerin alınması.

Saygılarımla[/quote]

Sayın Gemici yukarıda yazmış olduklarınızla ilgili araştırdığım bir konu var bu konuda irtibata geçebilirsek memnun olurum, Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler irtibat ; cuneyt_oguz@mynet.com.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi