Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihtiyati tedbirden sonra taşınmaz üzerindehaciz konulması durumunda derece kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2009, 15:42   #1
demokratik

Varsayılan ihtiyati tedbirden sonra taşınmaz üzerindehaciz konulması durumunda derece kararı

merhaba,
Yüklü bir alacaktan dolayı açtığım alacak davasında davanın taşınmazları üzerine Asliye Hukuk Mahkemesince ihtiyati tedbir kararı konulmuştur.Dava devam ederken davalı muvazaalı olarak taşınmazlara haciz koydurdu.Dava lehimize sonuçlandı,taşınmazların satışını isteyeceğim.Sonradan konan hacizli alacak , önceden i.tedbir koydurduğum alacağımın önüne geçer mi?Özellikle bu hususta yargıtay kararınız varsa,göndermenizi rica ediyorum,şimdiden teşekkür ediyorum..
Old 12-10-2009, 17:19   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan demokratik
merhaba,
Yüklü bir alacaktan dolayı açtığım alacak davasında davanın taşınmazları üzerine Asliye Hukuk Mahkemesince ihtiyati tedbir kararı konulmuştur.Dava devam ederken davalı muvazaalı olarak taşınmazlara haciz koydurdu.Dava lehimize sonuçlandı,taşınmazların satışını isteyeceğim.Sonradan konan hacizli alacak , önceden i.tedbir koydurduğum alacağımın önüne geçer mi?Özellikle bu hususta yargıtay kararınız varsa,göndermenizi rica ediyorum,şimdiden teşekkür ediyorum..

Davanız, taşınmazın aynına ilişkin olmadığı için ihtiyati tedbirin, icra takibine hiçbir etkisi olmayacaktır.
Old 13-10-2009, 13:38   #3
nephilis

Sayın demokratik,
Üstad sorunuzu cevaplamış, sizin koydurmuş olduğunuz ihtiyati tedbirin, taşınmaz üzerindeki hacizler bakımından hiç bir öncelik veya etkisi bulunmamaktadır.
Peki bu durumda ne yapılabilir? Muvazaalı icra takibinin iptali için genel mahkemede dava açarak açmış olduğunuz bu davada yapılan takibin muvaazalı olduğunu ispat etmek suretiyle alacağınız lehe bir ilamla ilgili icra müdürlüğüne başvurup hacizleri kaldırtabilirsiniz.

Bu doğrultuda 4. HD 8.11.2007 T., E:2006/12753, K:2006/13696 sayılı kararını incelemenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar..
Old 14-10-2009, 18:29   #4
Av.Kaan

Hacizlerin muvaazalı olduğu ihtimaline binaen soruyorum:

Muvaaza söz konusu olduğundan taşınmazın satışı 2 yıllık sürede istenmeyecektir. Bu durumda tedbir sahibi kişinin haczin kaldırılması için icra müdürlüğüne başvurması ve talebin reddi halinde icra mahkemesine başvurması durumunda talebin reddi mi gerekir yoksa talep kabul edilebilecek midir?

Ben başvuranın dosyada taraf olmadığı gerekçesiyle talebin hem müdürlükçe hem de mahkemece reddileceğini düşünüyorum. Ancak ilgisi olması nedeniyle de emin değilim.
Old 15-10-2009, 15:36   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
Hacizlerin muvaazalı olduğu ihtimaline binaen soruyorum:

Muvaaza söz konusu olduğundan taşınmazın satışı 2 yıllık sürede istenmeyecektir. Bu durumda tedbir sahibi kişinin haczin kaldırılması için icra müdürlüğüne başvurması ve talebin reddi halinde icra mahkemesine başvurması durumunda talebin reddi mi gerekir yoksa talep kabul edilebilecek midir?

Ben başvuranın dosyada taraf olmadığı gerekçesiyle talebin hem müdürlükçe hem de mahkemece reddileceğini düşünüyorum. Ancak ilgisi olması nedeniyle de emin değilim.

İcra takip dosyasında taraf olmadığı için, talep red edilir.
Old 15-10-2009, 15:47   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan demokratik
merhaba,

İİK.100/2. maddeyi lütfen inceleyiniz. Kazandığınız davanız, 100/1'de zikredilen takip tarihlerinden önce ikame edilmiş ise aynı derecede hacze iştirak edebilirsiniz. 100/1'de belirtilen tarihlerden sonra ise; 100. maddenin son fıkrası uyarınca evvelki derecelerden artacak bedeller için hacze iştirak edebilirsiniz.
Old 18-10-2009, 17:50   #7
Av.Serkan DAĞDEVİREN

Benzer bir olayla bende karşılaşmıştım..dava esnasında sizin gayrimenkül kaydına tedbir koydurmuş olmanız size hiçbir öncelik hakkı vermeyecektir. Zira koydurmuş olduğunuz tedbir ayni hakka ilişkin değildir.Mülkiyet uyuşmazlığı yoktur.dava salt bir alacak davası olup tedbir alacak hakkının korunması için devri önlemeyi amaçlamaktadır. .Bu nedenle sizin önceki tarihli tedbiriniz icra alacaklısının haczinin önüne geçemeyecektir.

Öyle ki icra alacaklısı davanın devamı esnasında satış işlemlerini başlattığında ve ihale ile bu yer satıldığında taşınmaz icra alacaklısına tescil edilecektir. sizin tedbiriniz dolayısyla ihale alıcısı tapuda devri yapamaz ise bu durumda tedbirin kaldırılması için size karşı dava dahi ikame edebilecektir.

Eş söyleyişle sizin tedbirinizin, satış işlemlerin devamı ve sonuçlanmasına hiçbir etkisi yoktur. Konuyla ilgili çok sayıda içtihat da bulunmaktadır.

ancak böyle bir durumda sizin icra alacaklısına karşı dava ikame etmeniz gerekebilir.tabi ki bu davanın kazanılması icra işlemlerinin muvazaalı olması ve muvazaa durumunun ispat edilmesine bağlıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi