Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşe iade davası hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2015, 09:44   #1
Av.mehmet.av

Önemli İşe iade davası hakkında

Müvekkil bir firmada 10 ay çalışmıştır. Daha sonra işveren İş kanunu m.17 ve 18 e dayanarak "işyerinden kaynaklanan nedenlerle" sözleşmeyi fesh etmiştir. Yani işveren geçerli nedenle fesih olgusuna dayanmıştır. Bilinmesi gerekenler
1- Müvekkilin çalıştığı departmanda toplam 4 kişi çalışmaktadır.
2- İşveren bu departmanı kapatmıştır.
3- İşveren bu durumu yazı ile bildirmiş ve müvekkilin başka bir departmana geçmesini teklif etmiştir. Teklif edilen yeni departman özellikle çalışma saatleri, çalışma günleri ve prim sistemi bakımından müvekkilin çalışmış olduğu departmandan farklıdır. Müvekkil teklif edilen bu departmanı kabul etmediğini bildirmiştir.
4- Müvekkil ile aynı departmanda çalışmış olan diğer 3 kişiye ise yeni kurulacak bir departmana geçmeleri teklif edilmiştir. Müvekkile yeni açılan bu departmanın teklif edilmeme nedeni olarak, diğer işçilerin kıdemi ve performansı işveren tarafından neden olarak gösterilmiştir. (Bu husus müvekkile sözlü olarak söylenmiştir.)
5- Diğer 3 işçiye teklif edilen yeni departman, müvekkilin çalışmış olduğu departmana eşdeğer bir departmandır.
6- Yeni açılan departman için teklif götürülen 3 işçi de bu teklifi kabul etmemişlerdir.
7- Sonuçta bu 4 işçinin iş sözleşmesi aynı gün fesh edilmiştir.

Yukarıda izah etmeye çalıştığım bilgiler ışığında işe iade davası açtığımız zaman sizce dayanabileceğimiz doneler nelerdir, açmayı düşündüğümüz işe iade davasının lehimize sonuçlanma ihtimali hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Old 04-02-2015, 22:04   #2
jonturk

Ben açılacak olası işe iade davanızın olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum. Zira anlattığınıza göre müvekkilinize teklif edilmeyen departman aslında müvekkilinizin kendisi için uygun olduğunu düşündüğü ve teklif edilseydi çalışmasını sürdürebileceği bir yer. "Feshin son çare olması ilkesi (ultima ratio)" gereğince fesihten önce iş ilişkisinin devamının temini için yapılması gereken herşeyin yapılmış olması gerekir. İşçiyi başka bir yerde değerlendirmek de bunların arasında değerlendirilir kanaatimce.. Davanın açılma zamanı konusunda da dikkatli olmanızı tavsiye ederim..
Old 05-02-2015, 11:44   #3
myilmaz

Sayın meslektaşıma ben de katılıyorum, yeni kurulan departmanın müvekkilinizin niteliklerine uygun olduğu halde işveren tarafından diğer 3 çalışanın kıdem-performans gibi etkenlerle o departmana tercih edildiğini anlıyorum. Ancak diğer çalışanların o departmandaki görevi kabul etmemesi nedeniyle kanaatimce müvekkilinizin iş akdinin feshinden evvel kendisine bu departmanda iş önerilmeliydi. Bu durumda feshin son çare olması ilkesine uyulmadığından açacağınız davayı kazanabileceğinizi düşünüyorum.
Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi