Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şİrketlerİn Kayip KaÇak Bedelİnİn Tahsİlİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2013, 14:06   #1
AV.ESRA UYSAL

Varsayılan Şİrketlerİn Kayip KaÇak Bedelİnİn Tahsİlİ

Merhaba arkadaşlar. Müvekkilim olan bir ltd. şti. nin kayıp kaçak bedellerinin tahsili için (18.000,00 TL civarında) Ticaret Mahkemesine dava açmayı düşünüyorum. Benzer dava açan veya elinde emsal kararı olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.Hepinize iyi çalışmalar dilerim...
Old 14-01-2013, 14:41   #2
av.sercan35

Alıntı:
Yazan AV.ESRA UYSAL
Merhaba arkadaşlar. Müvekkilim olan bir ltd. şti. nin kayıp kaçak bedellerinin tahsili için (18.000,00 TL civarında) Ticaret Mahkemesine dava açmayı düşünüyorum. Benzer dava açan veya elinde emsal kararı olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.Hepinize iyi çalışmalar dilerim...

Bu link size faydalı olacaktır diye düşünüyorum.kolay gelsin.

http://populerhukuk.wordpress.com/20...utlu-son-daha/
Old 14-01-2013, 16:38   #3
feyzaday

merhaba, ben de bu konuyla ilgiliyim. Yeni BK ya göre sebepsiz zenginleşmeden açacaksanız süreniz iki yıla çıkmıştır. Ancak burada bir çıkmaz var EPDK nın bir kararı var ve EPDK kararlarına karşı ancak Danıştay'da dava açılabiliyor. Bu karara göre, elektrik dağıtım şirketleri söz konusu kayıp kaçak bedellerini yine bu kurulun belirlediği oranlarda kesmek zorundalar, bu şirketler aksini yapamaz. Söz konusu Erzincan kararı şirketler açısından bir ilktir ancak elbetteki Yargıtay süreci olacaktır. Esas düğüm noktası Danıştay'ta çözülecek ancak Danıştay bu konuda bir karar vermemekte ısrarlı. Açılan davalar beklemektedir.
Old 14-01-2013, 16:49   #4
av.sercan35

Sayın feyzaday EPDK nın kararı hakkında bilgi verir misiniz?Bir de Danıştay da bekletmelerinin sebebi nedir?
Old 16-01-2013, 16:48   #6
AV.ESRA UYSAL

Sayın Feyzaday EPDK nın kararına nereden ulaşabiliriz bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.
Old 17-01-2013, 10:09   #7
feyzaday

EPDK nın kararları, duyuru biçiminde epdk'nın kendi sitesinden bulabilirsiniz. Ben de genel mahkemelere dava açma hazırlığındayım. Danıştay'ın bu davaları (iptal davalarını) bir türlü sonuçlandırmamasını, ortada olan açık bir hukuksuzluğa rağmen, üç maymunu oynamasını, herkesin takdirine bırakıyorum. 2011 yılında açılmış olan iptal davaları henüz sonuçlandırılmamıştır. İnsanların hakları yenmeye devam edilmekte, ortada bu kadar açık bir hukuksuzluk varken, acil alınması gereken bu iptal kararı hala seyre devam etmektedir.
Old 08-07-2014, 01:11   #8
Av.Serap Kurtuldu

Sayın Feyzaday,
Konu ile yeni ilgilenmeye başladım. Açtığınız davanın seyri ve/veya akıbeti hakkında bilgi verir misiniz lütfen. Sevgiler...
Old 30-10-2014, 16:07   #10
burakfatih

Yaptığım araştırmalarda 2014'ün ocak-mart-nisan aylarına ait yargıtay 3. hd'nin vermiş olduğu kararlar; bu durumu epdk'nın belirlediği ve elektrik dağtımı için lisans sahibi olan şirketin bunun değiştirme yetkisi olmadığı ve bu nedenler kaçak kayıp bedlin istenemediği şeklinde;
Ancak 2014 mayıs ayından yargıtay hukuk genel kurulu ve temmuz ayında 3. hd'nin kararları ise bedelin iade istenebileceğine, elektrik kaybını önleme ve hırsızlıkları engelleme veya hırsızı takip edip, bedeli ondan tahsil etme görevi de bizzat enerjinin sahibinde olduğuna yönelik 2 karar verilmiştir ancak bu kararlarda karşı oy olarak yukarıda belirttiğim durum dile getirilmiştir.
Dolayısıyla, yargıtayın son 5-6 ayda tutumu değişmişse de her an değişebileceğine dair bir kanı oluşmaktadır.Sizlerin görüşlerine de ihtiyacım var.
Old 07-11-2014, 12:03   #11
adalet için

Meslektaslarım bende bedeller yüksek olduğu için davayı su an açıp açmamak noktasında kararsız kaldım aslında yargıtay hukuk genel kurulunun alınan bedellerin hukuka aykırı olduğu yönünde kararı var ama bildiğim kadarıyla davalı elektrik idaresi karar düzeltme yoluna basvurmuş. Konuyla ilgilenen meslektaşlarımdan fikir bekliyorum.sizler davaları açıyor musunuz yoksa beklemeyi mi tercih ediyorsunuz ?Saygılar...
Old 07-11-2014, 12:09   #12
av.asenaozdmr

Mesteklaşım, biz de faturasına yüksek meblağ kayıp kaçak yansıtılan müvekkil şirketimiz için dava açacağız ticaret mahkemesinde. Biz beklemeyi tercih etmedik çünkü dediğiniz gibi Yargıtay kararları kayıp kaçak bedelinin alınamayacağı yönünde. Tek tereddütümüz kayıp kaçak hariç diğer alınabilecek bedelleri istediğimizde mahkemenin nasıl bir sonuca hükmedeceği.
Old 05-01-2015, 11:48   #13
vekilim77

Arkadaşlar merhaba, şu anda yeni yargıtay kararı doğrultusunda Tüketici Hakem heyetleri vatandaşın iade taleplerini kabul etmekte.Tüketici Hakem Heyeti kararlarına karşı Elektrik şirketleri tarafından açılan tüm itiraz davaları reddolunmakta.
Bu konu ile ilgili Enerji Bakanı açıklama yapmış olup, Kayıp Kaçak bedelinin yasallaştırılması planı olduğuna dair sinyaller vermiştir.Bu durumda kayıp-kaçak bedelinin iadesi için açılacak davaların yasal düzenlemeden sonra reddedilmesi söz konusu.

Ayrıca yargıtay kararı sadece kayıp-kaçak bedeline ilişkin olup, vatandaş bunun dışında da faturaya yansıyan iletim-dağıtım-perakende hizmet.....vb bedellerin iadesini talep etmektedir.Bu bedeller de yine EPDK kararı doğrultusunda vatandaştan tahsil edilmektedir.Ancak Yargıtay kararında sadece Kayıp-kaçak bedelinin haksız olduğuna değinmiş ve iadesine karar vermiştir.Bu duruma da dikkat etmek gerek diye düşünüyorum.Herkese iyi çalışmalar.
Old 05-01-2015, 12:15   #14
feyzaday

merhabalar, Bakan'ın açıklaması ilginç zira bir yasa çıkacaksa bu yasada kayıp kaçak bedeli dürüst vatandaştan/tacirden alınabilir mi denilecek merak ediyorum. Zaten mevcut durumda 'tüketici' için bir sorun yok, onlarca Yargıtay kararı var, hakkını alabilmekte. Oysa şirketler için durum farklıdır. HGK kararının dayanağı bir tüketicidir, bu kararı dayanak yapan Yargıtay 3.HD bulabildiğim üç adet (şirketler için) lehe karar vermiştir. Ancak onlarca rede karşı bu kararlara pek güvenemiyoruz, her an görüşünü değiştirebilir endişesi vardır. Tacir tüketici olmadığından mahkemelerde hakimler EPDK noktasını gösteriyorlar. Orada da sonuç alınabilmiş değil davalar Danıştay'da bekliyor. Miktarlar yüksek, kısmi dava açamıyorsunuz ödediğiniz makbuz var, belirsiz alacak davası açamıyorsunuz zira rakam belli, kaybetme durumunda yüksek vekalet ücretleri ödeme riski var. Kısaca tacirler için durum riskli görünüyor.
Old 08-01-2015, 17:24   #15
ottomann

Sayın Feyzaday;
bahsettiğiniz (tacir şirketin lehine) 3.hd kararlarını yazabilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi