Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hükümlünün istemiyle infazın ertelenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2010, 12:51   #1
avukatedali

Varsayılan hükümlünün istemiyle infazın ertelenmesi

meraba arkadaşlar..Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkında Kanunun 17. maddesinde düzenlenen hükümlünün istemiyle infazın ertelenmesi konusundaki ilk şart verilen cezanın 3 yıldan az olması.ancak bu konuda fikir almak için gelen bir ,müvekkile yanında staj yapmakta olduğum avukat bu kurumun ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren işlerde kullanılmadığını söyledi.
ben yaptığım araştırmalarda özelliklede kanun metninde böyle bi istisna göremedim.avukata sorduğumda ise uygulamada böyle olduğunu söyledi.bunun doğruluğu ve hukuki dayanağı hakkında bilgi verirseniz sevinirim..ayrıca cezanın ertelenmesi kurumunda da ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren işlerde uygulanmama gibi bi istisna varmıdır?teşekkürler
Old 12-04-2010, 17:26   #2
lokman yeten

Sevgili meslektaşım,
Konuyla ilgili sorularınızı okuduktan sonra,öncelikle ben de staj yaptığım bürodaki üstadlarıma sordum bu hususta böyle bir istisna olup olmadığını.Ancak onlarda sizinle,benim gibi hemfikir kaldılar.Kanunun lafzından ve Yargıtay kararlarından araştırdığım kadarıyla böyle bir istisnaya ben de rastlamadım.Tabii stajyerlikten kaynaklanan bir tecrübesizlik sözkonusu olmadıysa
Son olarak aklıma şöyle bir nokta takıldı.Bildiğim kadarıyla eğer infaz hükümlü için hayati bir tehlike oluşturuyorsa süresiz dahi erteleme kararı verilebiliyor.Ağır Ceza Mahkemesince suçun infazına karar verilen hükümlü için bu koşul oluşmuşsa hükümlü hayatı tehlikede olmasına rağmen infazın ertelenmesini talep edemeyecek midir?
Saygılarımla..
Old 12-04-2010, 17:41   #3
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Ağır Ceza Mah. görev alanına giren durumlarda, uygulamaya yönelik olarak infazın ertelenmesinin uygulanmaması diye bir durum söz konusu olamaz. 5275 sayılı Kanun böyle bir ayırıma gitmemiştir.

Saygılarımla
Old 13-04-2010, 22:22   #4
avukatedali

sayın Pehlivanoğlu ve Yeten cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum bende sizinle aynı kanaatteyim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi