Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tensiple tutuklamanın devamı kararına itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-09-2008, 12:37   #1
av elif

Varsayılan Tensiple tutuklamanın devamı kararına itiraz

Müvekkil 2,5 aydır tutuklu.Tutuklamaya itiraz ettim.İtirazım Sulh Ceza Mahkemesince reddedildi.Şimdi bu karar karşı Asliye Ceza Mahkemesine itiraz edecekken müvekkil hakkında Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldığını haricen öğrendim.Bana tebligat yapılmadı henüz.Tutuklama devam ediyor.Bu halde ben ititrazımı nasıl yapmalıyım.Tebligatın bana ulaşması şart mı?Yoksa zaten Asliye cezaya itiraz edeceğim bu yterli olur mu?
Old 04-09-2008, 14:25   #2
avbekirkan

iyi çalışmalar dileği ile;
Asliye ceza mahkemesitensiple tutuklamanın devamıne karar vermişse 2 seçeneğiniz olabilir dosyada önemli bir delil değişikliği vs varsa tekrar asliye ceza mahkemesine müracaat ederek sanığın tahliyesini isteyebilirsiniz red edilirse itirazen ağır ceza mahkemesine gidersiniz veya zaten asliye ceza mahkemesi tutuklamanın devamına karar verdiği için ağır ceza mahkemesine bu karara karşı itirazda bulunarak kararın kaldırılmasını isteyebilirsiniz selamlar

ilgili kanun maddesi

Kanun No: 5271
Ceza Muhakemesi Kanunu

Kabul Tarihi: 04.12.2004
R.G. Tarihi: 17.12.2004
R.G. No: 25673

Şüpheli veya sanığın salıverilme istemleri

MADDE 104 - (1) Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında şüpheli veya sanık salıverilmesini isteyebilir.

(2) Şüpheli veya sanığın tutukluluk hâlinin devamına veya salıverilmesine hâkim veya mahkemece karar verilir. Ret kararına itiraz edilebilir.

(3) Dosya bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya geldiğinde salıverilme istemi hakkındaki karar, bölge adliye mahkemesi veya Yargıtay ilgili dairesi veya Yargıtay Ceza Genel Kurulunca dosya üzerinde yapılacak incelemeden sonra verilir; bu karar re'sen de verilebilir.
Old 04-09-2008, 23:15   #3
üye25667

Şart değil mahkemesinden tahliyesini talep edebilirsiniz. Tahliye talebi süreyle sınırlı değildir zaten. Duruşmasında veya celse arasında yapabilirsiniz. Tutkluluğa itiraz için 7 günlük süre öngörülmşse de bu sizin kafanızı karıştırmasın. Burda bahsettiğim tutukluluğun incelenmesi ve tahliye talebidir. Başarılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi