Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim istemiyor diye boşanma gerçekleşmez mi ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2011, 09:49   #1
eslem

Varsayılan Eşim istemiyor diye boşanma gerçekleşmez mi ?

Maddi manevi bir çok sıkıntı içinde 10 yıldır sürmekte olan bir evliliğim var. Hiç bir şekilde aile bütünlüğümüz olmamasına rağmen boşanmayı da kabul etmiyor eşim. 2 tane oğlum var ve şu anda abime ait bir evde oturmaktayız. Bundan 3 yıl kadar önce barodan avukat talebinde bulunarak boşanma davası açtım fakat celpleri almadı ve etrafımdaki insanlarında ısrarı eşimin verdiği sözler ve dayatmasıyla davayı takip edemedim. Fakat hala hazırda hiç bir değişiklik olmadı durumumda ve hatta her gün dahada kötüye gidiyor. En son bir kaç gün önce bir tartışmada seni öldürürüm diye boğazımı sıktı ve bayıldığım zaman beni bıraktı. Karakola şikayette bulundum boynumun iki tarafında ellerinin izi vardı bunla alakalı istenilen raporları alarak (hastane ve adli tıp) karakola teslim ettim. Fakat bu süreçten sonra ne olacağını bilmiyorum aile mahkemesine başvurmalı mıyım bir uzaklaştırma kararının koşulları nedir? Tekrar barodan avukat talep etsem yardımcı olurlar mı acaba? Eşimle 5 yıldır da aynı evin içinde farklı odalarda yaşıyoruz ne maddi ne manevi hiç bir şeyle alakadar olmuyor ve daha bir sürü problem bunca geçimsizliğe ve sorunlara rağmen hala boşanmayı kabul etmiyor ve ne olursa olsun ayrılmayacağını çok istiyorsam ancak intihar ederek ondan kurtulabileceğimi söylüyor. Artık iyice kabusa döndü hayatım o istemiyor diye ayrılamayacak mıyım? Ayrılma halinde çocuklarımın durumu ne olur onun boşanmayı kabul etmemesi açılcak bir davayı ne kadar uzatır ve muhtemel sonuç ne olur? Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar...
Old 21-06-2011, 10:33   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Öncelikle can güvenliğinizin sağlanması için şiddete ilişkin raporlarınızla birlikte en yakın Aile Mahkemesine başvurarak koruma kararı almanızı öneriyoruz.

Dava harçsızdır ve karar kısa sürede verilmektedir.Kararda eşinizin korku ve şiddete ilişkin eylemleri ,iletişim vasıtaları ile rahatsız etmesi yasaklanır,Hatta eşiniz müşterek konuttan uzaklaştırılarak ev size ve müşterek çocuğunuza tahsis edilebilir.

Koruma kararında ayrıca eşinizin karar süresince nafaka ödemesine ve evin mutad giderlerini-kira elektrik su vs- karşılamasına da karar verilebilir.

Koruma kararı en fazla 6 ay için verilir.Süre bittiğinde yeniden istenebilir.

Karara uymayan eş hakkında 3 aydan 6 aya kadar hapis istekli ceza davası açılır.

2-Koruma kararından sonra boşanma davası açmak için uygun ortam oluşacaktır.

Eşinizin boşanmayı kabul etmemesi boşanmanıza engel değildir.Eşinizin kusurlu davranışları sebebi ile evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını her türlü delil ile -tanık,tıbbi raporlar vs-ispatlayabilirsiniz.

3-Çocukların velayeti boşanma durumunda eşlerden birine verilir.Hakim çocukların bu konudaki görüşlerini yeteri kadar değerli bulmak durumundadır.Çocukların yaşları kendini ifade edemeyecek düzeyde ise uzman görüşü alınır.

4-Mali duurmunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine muhtardan alınacak yoksulluk ve ikametgah evrakları ile başvurmanız ve tarafınıza avukat atanmasını istemeniz olanaklıdır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi