Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Meni Müdahele-Tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-07-2008, 13:34   #1
lawyer382

Varsayılan Meni Müdahele-Tahliye

Müvekkilim ile karısı boşanmışlardır. Müvekkilime ait evde eşi ve tarafların reşit müşterek çocukları oturmaktayken sadece eşine karşı müdahelenin meni davası açtık ve mahkemece müdahelenin menine ve davalı eşin konuttan tahliyesine karar verildi ve kesinleşti.

İlamın infazı için haciz memuru ile eve gittiğimizde, davalı evde yoktu. Tarafların reşit olan müşterek çocuğuna icra memurunca tahliye için 10 gün süre verildi.

Bunun üzerine müşterek çocuk tarafından, annesinin evi tahliye ettiğini,kendisinin reşit olduğu, mahkeme ilamında kendisine yönelik bir tahliye kararı olmadığı gerekçeleri ile icra mahkemesine şikayet davası açılmıştır.

Şikayet davası sonuçlanmadan bu evi tamamen tahliye ettirmek istiyorum. İcra memuru, mahkeme kararında kendisine yönelik hüküm bulunmayan müşterek çocuğu tahliye edebilir mi? İcra mahkemesinin kararı hangi yönde olur.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 13-07-2008, 00:11   #2
cuneydaltıparmak

İcra Memuru ilamın icrasında hüküm ile bağlıdır, ancak şöyle bir durum var kararda anne ve çocukların demiş ise tahliye mümkündür, aksine kanaatimce şikayet kabul edilecektir. Siz en iyi yeni bir tahliye kararı aldırın
Old 05-04-2011, 18:49   #3
avukat zuhal sever

Varsayılan Boşanan Eşin Evden Tahliyesi

Müvekkilim ile karısı, karısının açmış olduğu boşanma davası ile boşanmışlardır. davayı açan ve boşanmak isteyen karşı taraftır. boşanma davası ilk derece mahkemesi tarafından kabul edilmiştir. birlikte ikamet etmiş oldukları ev müvekkilime aittir ve tapuda kendi adına kayıtlıdır. fakat diğer eş evden çıkmamakta ve karşılığında bir miktar para istemektedir. müvekkilim ergin olan çocukları dışında evde oturan boşandığı eşini evden çıkarmak istiyor. fakat benim sorum şu; müvekkil kısa zaman içinde verilecek bir kararla eşinin evden çıkmasını sağlayabilirmi? biliyorsunuz açılan davalar en kısa süren dava bile bir yıldan aşağı bitmiyor. bunun için ne yapmamız gerekiyor?
Old 05-04-2011, 21:34   #4
garani

İİK 276 maddeye bakınız yardımcı olacaktır...saygılar
Old 05-04-2011, 22:18   #5
avukat zuhal sever

Sayın Garani yardımınız için teşekkür ederim. maddeye baktım yalnız icradaki tahliyeden farklı bir yol olmalı diye dşünüyorum çünkü icradan tahliye istediğimiz takdirde en az iki ay geçecek tebligat gitmesi bizim bir ay bekleme mecburiyetimiz falan, düşünüyorum acaba meni müdahele talebinde bulunduğumuz sırada birşey isteyemezmiyiz? kusura bakmayın biraz karıştı gibi.
Old 05-04-2011, 22:35   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan zarşirin
Müvekkilim ile karısı, karısının açmış olduğu boşanma davası ile boşanmışlardır. davayı açan ve boşanmak isteyen karşı taraftır. boşanma davası ilk derece mahkemesi tarafından kabul edilmiştir. birlikte ikamet etmiş oldukları ev müvekkilime aittir ve tapuda kendi adına kayıtlıdır. fakat diğer eş evden çıkmamakta ve karşılığında bir miktar para istemektedir. müvekkilim ergin olan çocukları dışında evde oturan boşandığı eşini evden çıkarmak istiyor. fakat benim sorum şu; müvekkil kısa zaman içinde verilecek bir kararla eşinin evden çıkmasını sağlayabilirmi? biliyorsunuz açılan davalar en kısa süren dava bile bir yıldan aşağı bitmiyor. bunun için ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle bir ihtar ile verilecek sürede evin boşaltılmasının istenmesi ve boşaltılmadığı takdirde elatmanın önlenmesi (ve istenirse ecrimisil) davası açmaktan başka çare yoktur.
Old 05-04-2011, 22:35   #7
garani

aslında cevaplar karışmış.ben ilk soruyu soran arkadaşa yazmıştım o maddeyi ama karışıklık olmuş anlaşılan.bence bu işin en kolay yolu 6570 sayılı kanunun 7/d maddesi gereğince evin devri ve 6.ayın sonunda ihtiyaç nedeni ile tahliye.eğer ki men-i müdahaleye geçerseniz kesinleşmeyi bekliceksiniz malüm.en kolay ve kısa yol devir ve 6570'e göre tahliye diye düşünüyorum.
Old 05-04-2011, 22:44   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan garani
aslında cevaplar karışmış.ben ilk soruyu soran arkadaşa yazmıştım o maddeyi ama karışıklık olmuş anlaşılan.bence bu işin en kolay yolu 6570 sayılı kanunun 7/d maddesi gereğince evin devri ve 6.ayın sonunda ihtiyaç nedeni ile tahliye.eğer ki men-i müdahaleye geçerseniz kesinleşmeyi bekliceksiniz malüm.en kolay ve kısa yol devir ve 6570'e göre tahliye diye düşünüyorum.

Evdeki kişi kiracı olmadığı için bu yol işe yaramayacak ve onca tapu masrafından sonra yine elatmanın önlenmesi davası açılmak zorunda kalınacaktır.

Tabii bu süreçte evi devralan kişi evi başkasına satarsa, ipotek ederse, borçlarından dolayı ev haczedilirse, ölür de mirasçıları "biz anlamayız, bu ev bize anamızdan/babamızdan kaldı" derse müvekkilinizin yüzüne dahi bakamamanız da cabası...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi