Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yetki Belgesi / Muvafakatname / Stajyer Avukat / Satışa İştirak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-04-2012, 14:38   #1
Özgür Kınay

Varsayılan Yetki Belgesi / Muvafakatname / Stajyer Avukat / Satışa İştirak

Merhabalar.

Uygulamada stajyer avukat olarak bizler Avukatlık Kanunu'nda belirtilen adli mercilerdeki işlerimizi yetki belgesi ile yapıyoruz.

Örneğin ben İstanbul'da her iş için imzalı ve pullu yetki belgesi (vekaletnamedeki yetkilerin tamamını veren) sunarak:
* İcrada talep açıyorum
* Mahkemelerde duruşmaya giriyorum
* İcra ihalelerine iştirak ediyorum
* Sulh Ceza'da katılma talebinde bulunuyorum vs...

ANCAK: Geçen hafta belki de staj hayatımdaki 50-60. ihaleye katılmak üzere (araç satışı) bir icra dairesine gittim. Müdür Yardımcısı "Yetki belgesi ile iştirak edemezsin; muvafakatname getirmen gerekli" dedi. Ben de buna itiraz ettim. Sunduğum yetki belgesinde açıkça avukatımın beni yetkilendirdiğini ve daha önce her yerde onlarca ihaleye bu şekilde katıldığımı, hatta ihaleyi alacaklı adına aldığımı; ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığımı, söyledim.

Sizlerin yorumu nedir acaba?

Teşekkürler.
Old 27-04-2012, 15:46   #2
Av.senem

Öncelikle belirtmek gerekir ki yetki belgelerine(stajyer avukatlar için) pul yapıştırma zorunluluğunuz yok.Türkiye Barolar Birliliğinin stajyer avukatların yetki belgelerine pul yapıştırma zorunluluğu olmadığına ilşkin kararı mevcuttur.Bunu Barolar Birliliğnin sitesinde bulabilirsiniz.Sorunuz cevabını aşağıda belirtmiş olduğum Avukatlık Kanunun 26.maddesinden anlayabilirsiniz.

Stajyerlerin Yapabileceği İşler11
Madde 26.
(Değişik: 2/5/2001-4667/15 m.)
Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi
Old 27-04-2012, 15:52   #3
Özgür Kınay

Senem Hanım, maddeden muhakkak ki haberdarız. Ancak bu maddede "muvafakat" kelimesi geçmesini "muhakkak ki muvafakatname" gerekir şeklinde yorumlayan icra müdür yardımcısına karşı çıkıyorum ben. Zira o mantıkla gidersek her "muvafakat" kelimesi geçtiğinde bu yoruma gitmek gerekecektir.

Avukatın, stajyer avukata muvafakatini açıkça bildiren yetki belgesi de diğer tüm işlemlerde olduğu gibi burada geçerli olmalıdır. (bence)

Konu hakkında döküman ya da içtihat paylaşabilirseniz sevinirim.

(Pul konusu tamamen farklı bir konu. Barolar Birliği'nin aldığı karar resmi merciler için ne derece bağlayıcı, o ayrıca tartışılır.)
Old 27-04-2012, 23:38   #4
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Stajyer avukatlar yetki belgesi ile değil MUVAFAKATNAME ile işlem yaparlar. Yerinizde olsam yetki belgesi (avukatlar için düzenlenen olduğunu varsayıyorum) ile işlem yapmış olduğumu bir daha hiçbir yerde beyan etmez, bir daha da yetki belgesi ile işlem yapmazdım.
Yetki belgesi avukatlar için düzenlenir. Yetki belgesi örneği ile muvafakatname örneğini karşılaştırsanız dayanak maddelerin farklı olduğunu görürsünüz.
Old 27-04-2012, 23:49   #5
efekankaptan

Avukatların avukatlar için verdikleri belge yetki belgesidir. Bu belgelere pul yapıştırılması gerekir. Avukatların gözetiminde staj yapan kimselere verdiği belge ise muvafakatnamedir. Pul yapıştırılması gerekmez. Yetki belgesinde vekaletnamedeki tüm yetkiler verilebilirken, muvafakatnamede sadece Av.K. 26ncı maddesindeki yetkilerin kullanımına imkan verir. Ayrıca bu belgelerin dayandıkları kanun maddesi de farklıdır. Eğer her şey bir kelime mi diyorsak o zaman yetki belgesine de vekaletname diyelim... Sizce uygun olur mu? Sayın Kübra İslamoğlu'nun "yetki belgesi ile işlem yapmış olduğunuzu bir daha hiç bir yerde beyan etmemeniz gerektiğine" dair önerisine ben de katılıyorum.
Old 30-04-2012, 08:20   #6
Özgür Kınay

Cevaplar için teşekkür ederim. Ancak bu durumda onlarca hakim, onlarca icra müdürü ve yardımcısı bu durumu atladı mı yani? Çok ilginç...
Hatta şimdiye kadar "Muvafakatnameniz var mı?" diye soran kimseye rastlamadım. Herkes "Yetki belgeniz var mı?" diye soruyor.
Old 30-04-2012, 09:57   #7
Alican MERT

Tahminimce "Muvafakatname" kelimesinin söylenme zorluğu sebebiyle icra müdürlükleri, mahkeme kalemler ve hatta hakimlerin bir çoğu bile stajyerlerden yetki belgesi ibrazı istemekte. Ancak benim de bildiğim ve emin olduğum bir husus bu. Yetki belgesi staj evresini tamamlamış avukatlar için düzenleniyor.
Old 30-04-2012, 11:28   #8
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Özgür Kınay
Merhabalar.

Uygulamada stajyer avukat olarak bizler Avukatlık Kanunu'nda belirtilen adli mercilerdeki işlerimizi yetki belgesi ile yapıyoruz.

Örneğin ben İstanbul'da her iş için imzalı ve pullu yetki belgesi (vekaletnamedeki yetkilerin tamamını veren) sunarak:
* İcrada talep açıyorum
* Mahkemelerde duruşmaya giriyorum
* İcra ihalelerine iştirak ediyorum
* Sulh Ceza'da katılma talebinde bulunuyorum vs...

ANCAK: Geçen hafta belki de staj hayatımdaki 50-60. ihaleye katılmak üzere (araç satışı) bir icra dairesine gittim. Müdür Yardımcısı "Yetki belgesi ile iştirak edemezsin; muvafakatname getirmen gerekli" dedi. Ben de buna itiraz ettim. Sunduğum yetki belgesinde açıkça avukatımın beni yetkilendirdiğini ve daha önce her yerde onlarca ihaleye bu şekilde katıldığımı, hatta ihaleyi alacaklı adına aldığımı; ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığımı, söyledim.

Sizlerin yorumu nedir acaba?

Teşekkürler.

Değerli Müstakbel Meslektaşım,

Stajyer avukatlar yetki belgesi ile değil, muvafakatname ile iş görür. Lakin; icra müdürünün pullu imzalı ve açıkça belli ki muvafakatname olarak kabul edilebilecek yetki belgesini kabul etmeyip illa muvafakatname araması sanki işi yokuşa sürmek istemiş izlenimini bıraktı.

Aslında icra müdürünün uygulaması yanlış değil.
Old 30-04-2012, 12:42   #9
Özgür Kınay

Tabi, zaten başka bir tartışma sonucunda işi oraya getirdi. Yoksa baştan yetki belgesi ile benim iştirakımı kabul edip pey tutanağına yazmıştı. Sonradan çok emin olduğum bir konuda tartıştık; orada işin içinden çıkamayınca bu sefer "İstesem seni ihaleye almazdım" demeye getirdi bir nevi.
Neyse ki ihale bende kalmadı bu sefer...

Cevap veren herkese teşekkür ederim.
Old 12-07-2014, 10:15   #10
shr43

icra hukuk mahkemesine vermiş olduğum muvafakatnameyi kabul etmedi, yetki belgesi istedi ve pul yapıştırmam gerektiğini söyledi .
Old 14-07-2014, 15:57   #11
Matrix

Doğrusu, stajyer avukatların yetki belgesi ile değil yazılı muvafakatname ile AV.K.m.26'da belirtilen işleri yapabileceğidir.Tevkil etme ( Yetkilendirme ) vekil etme amacı güden ve münhasıran avukatlara şamil olan bir uygulamadır ki stajyer henüz ruhsatnamesini almadığı için vekil edilemez...
Old 15-07-2014, 14:35   #12
recotto

stajyer avukatlardan baro pulu alınmayacağına ait elinde karar olan var mıdır ?
Old 15-07-2014, 15:48   #14
recotto

Alıntı:
Yazan Matrix
inceleyiniz; http://www.istanbulbarosu.org.tr/ima...ber/200785.pdf

Bu kararda stajyer avukatların baro pulundan muaf olduğu açıkça yazmıyor ya da oruç başıma vurdu ben mi göremedim acaba ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi