Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakası / icra takibini düzeltebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2013, 17:18   #1
Konuk

Mutlu tedbir nafakası / icra takibini düzeltebilir miyim?

aile mahkemesi 20 0cak 2013ten geçerli olmak üzere 800tl tedbir nafakası bağladı.25 şubatta öğrendim ve icraya koydum.alacak miktarına 800 tl ve müteakip aylar yazıp mahkeme kararını ekledim.ancak birikmiş alacağım 800 + 800 yani 1600 tl.dilekçeyi icraya bu cuma verdim. pazartesi sabah gidip dosyadaki alacak miktarı 800 yerine 1600 olarak değiştirebilir miyim.değiştirmezlerse ne yapmalıyım.
diğer alacağım 800 tl için yeni bir dava mı açacağım.bu da ilaveten icraya dosya parası yatırmak demek.bir de takibin hızlı yapılması için nasıl bir yol izlemeliyim.başlangıç tarihi ayın 20si. ama eşim memur.15 martta maaştan mı kesilecek.maaş kesintisi için ayrıca icra başvurusunda bunu belirtmelimiyim.pazartesi bunu da eklemem gerekir mi.cevabınız için teşekkürler
Old 02-03-2013, 21:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-İcra takibine konu ettiğiniz miktarı değiştiremeyeceğinizi düşünüyorum.Sizin takip talebinize uygun olarak icra müdürlüğü borçluya evrak göndermektedir.

Borçlu rızası ile eksik kısmı isterse öder.Ödemez ise takibe konu etmediğiniz miktar için ayrıca dava açmanız gerekmez.Yeniden talep etmediğiniz miktarla sınırlı olmak üzere icra takibi yapabilirsiniz.

2-Takibin hızlı sonuç vermesi tebligatın hızla yapılmasını gerektirir.Bu nedenle APS ile tebligat uygundur.

3-Takip usulüne uygun olarak tebliğ edildikten sonra borçlunun itiraz hakkı vardır.İtiraz edilmeden takip kesinleşirse birikmiş ve devam eden nafakaların tahsili için maaş haczi isteyebilirsiniz.İcra müdürlüğü borçlunun çalıştığı kurum muhasebesine yazı yazacak ve aylık nafakanın tamamının ,sonra birikmiş nafaka için kesinti yapılması istenecektir.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra maaştan kesilen nafaka icra dosyasına gönderilecektir ve bildirdiğiniz banka hesabına gönderilecektir.Bu işlemler biraz zaman alabilir.

Bir avukat aracılığı ile takibinizi yürütmeniz yararınızadır.Mali durumunuz elverişli değilsa baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Old 02-03-2013, 23:19   #3
Konuk

Önemli icraya feragat

Eşim hesap numarasına yatıracağını belirtti.icradan feragat etsem ödeme düzenli olmazsa feragat ettiğim nafakayı yeniden icraya verebilirmiyim
Old 03-03-2013, 21:37   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşiniz dilerse sizin hesap numaranıza ödeme yapabilir.Ödeme yaptığı oranda da borcundan kurtulur.Siz ödeme aldığınız miktarı dilerseniz dosyaya bildirebilirsiniz.Fakat icra takibinden feragat ederseniz gelecek aylar için işleyecek nafakaları tahsilde zorluk yaşayabilir feragat ettiğiniz kısım için yeniden takip yapamazsınız.

Feragat etmekte ısrarlıysanız aldığınız miktarı bildirerek ,sadece o miktar için feragat ettiğinizi açıklamanız uygun olacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi