Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Konulmuş İpoteğin Nevi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2023, 12:14   #1
Av. Kutay Kağan Özen

Varsayılan Konulmuş İpoteğin Nevi

Sayın Meslektaşlarım,

Birkaç haftadır işin içinden çıkamadığım bir husus konusunda bilgi ve tecrübelerinize başvurmak istiyorum.

Olayımızda, 13.09.2004 tarihinde, bir sigorta şirketi lehine, müvekkilim 3. kişi tarafından kendi arsası üzerinde, 50.000.000.000-TL (eski parayla) verilmiş bir ipotek söz konusu. İlgili tapu müdürlüğüne giderek Resmi senet ve akit tablosunu da almış durumdayım. Şöyle ki,

Bu ipotek, 2004 tarihinde, müvekkilim tarafından bir aile dostuna, bana söylendiği kadarıyla, lehine ipotek verilen 3. kişinin sigorta acentesi açabilmesi adına, A Sigorta Şirketi'nin(artık mevcut değil) alacaklısı olduğu bir ipotek.

Lehine ipotek verilen aile dostunun söylediğine göre, acente açıldıktan sonra, A Sigorta Şirketi ile acente arasındaki anlaşmazlıklar çözülmüş, acentelik adına verilmiş olan ipotekler iptal edilmiş, ortalıkta acente ve sigorta şirketi arasında herhangi bir borç kalmamış. Bunu doğrulayacak bilgi ve belgelere ulaşmamız çok güç, zira konu çok eski, acentelik alan aile dostunun acentesi de, A Sigorta Şirketi de artık mevcut değil. A Sigorta Şirketi bildiğim kadarıyla kapandı, önce TMSF'ye ardından bir başka sigorta şirketi bünyesine devredildi.

İşin can alıcı kısmı şu, söylendiğine göre, A Sigorta Şirketi ve o dönemki avukatları arasında da sayısız anlaşmazlıklar olmuş, ve yine söylendiğine göre bu vekil ödemeleri usulsüz alarak vekalet ücreti olarak göstermiş, sonucunda meslekten men edilmiş. Bunlar elbette ki kanıta muhtaç bilgiler ve şahsen doğrulayamıyorum.

Sonuç olarak, müvekkilimin vermiş olduğu ipotek bu güne kadar kaldırılmamış, ve hatta ilamlı takibe konu olmuş, birkaç kez satışa arz edilmiş ve icra dosyasındaki borç 300-400 bin TL tutarlarına ulaşmış durumda.

Sorunumuz şurada, resmi senet üzerinde çelişkili ifadeler söz konusu. Tapu Müdürü de incelediğinde ilk kez böyle bir senet gördüğünü söyledi. Senet şu şekilde yazılmış:

".... bu taşınmazın tamamını A Sigorta Şirketi'nin acentesi B Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi'nin doğmuş ve/veya doğacak borçlarına teminat teşkil etmek üzere A Sigorta Şirketi lehine, faizsiz, süresiz, kayıtsız şartsız, borç ikrarına dayalı olarak Fekki Bildirilinceye kadar olmak üzere 1. derece 50.000.000.000-TL (Ellimilyarlira) için ipotek suretiyle rehin ettiğini Alacaklı Şirketi temsilen......"

İpoteğin kanun gereği kural olarak belirli bir alacağı garanti altına almak adına anapara ipoteği olarak, ancak bazı durumlarda, borç miktarı belli olmadığı takdirde üst limit ipoteği şeklinde kurulabileceğini biliyoruz.

Senette belirtilen "doğmuş ve/veya doğacak borçlarına teminat teşkil etmek üzere" ifadesi, bu ipoteğin üst limit ipoteği olduğunu göstermektedir diye düşünüyorum.

Ancak, yine aynı şekilde "kayıtsız şartsız, borç ikrarına dayalı olarak" ibaresinin de bunun bir anapara ipoteği olduğunu gösterebileceğini düşünüyorum.

Belirtilmiş olan faizsiz ve süresiz ibarelerinin de, noter aracılığıyla bir ihtarname veya bir ödeme emri gönderilmeksizin faizin işleyemeyeceğini gösterdiğini düşünüyorum.

Aynı zamanda, A Sigorta Şirketi'nin o dönemde tapu müdürlüğüne göndermiş olduğu talep yazısı da şu şekilde:

"A Sigorta Şirketi acentesi B Sig.Arc.Hiz.Ltd.Şti'nin doğmuş ve/veya doğacak borçlarına teminat teşkil etmek üzere verdiği ... İli, ... İlçesi, ... Köyü, ... Mevkiinde kain ve tapunun ... Pafta, ... Parsel noda kayıtlı arsanın tamamı üzerine şirketimiz lehine faizsiz, süresiz, kayıtsız şartsız, borç ikrarına dayalı olarak, fekki bildirilinceye kadar 1. derece 50.000.000.000 TL ipotek tesis edilmesini rica ederim"

Bu bilgiler ışığında, her ne kadar resmi senette "acentelik açılması için" şeklinde bir ibare bulunmasa da, bu ipoteğin, herhangi bir ipoteğin kaldırılması davası açılırsa hakim tarafından ne şekilde değerlendirilebileceğini, eğer bu bir üst limit ipoteği ise, nasıl olup da ilamlı takip açılabildiğini siz sayın meslektaşlarıma danışmak istiyorum zira ben işin içinden çıkamadım ve hangi tapu müdürlüğü ile görüşsem bunun gibi bir şeyi ilk kez gördüklerini söylüyorlar.

Sorularımı özetleyecek olursak;

1- Bu ipoteğin nevi nedir ?

2- İpoteğin nevi üst limit ipoteği ise ilamlı takibi iptal ettirmek adına icra mahkemesine şikayet yolu ile mi başvurmalıyım?

3- Her durumda, bu ipoteği kaldırmak adına İİK'nin 153. maddesinde belirlenmiş yola mı başvurmam gerekir, yoksa taşınmazın aynından kaynaklanan bir durum olduğu için Genel Yetkili Mahkemede İpoteğin Kaldırılması Davası mı açmam gerekir ?

4- Aynı zamanda bu konuda tecrübeli olan meslektaşlarımdan, A Sigorta Şirketi'nin devredilmiş olduğu şirket, bu eski dosyalara hiç yanaşmak istemiyor zira ellerinde ödeme belgeleri vs mevcut olmayabilir, bu çerçevede A Sigorta Şirketi'nin devredilmiş olduğu şirket ile görüşmek istersem nasıl bir yol izleyebileceğimi, ne tür bir teklifi kabul edebileceklerini sormak isterim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi