Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ACELE: Ortaklığın giderilmesi ve ecrimisil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2007, 13:43   #1
turbo

Acil ACELE: Ortaklığın giderilmesi ve ecrimisil

Sayın meslektaşların,
açacak olduğum bir ortaklığın giderilmesi davasında, 7 kardeşten altısının vekaleti bende. Açacağım davada, müvekkillerimi davacı gösterdim ve diğer kardeşi davalı gösterdim.
Ayrıca davalı gösterdiğim bu kardeş, aynı zamanda bu taşınmazı Aralık 2006'da kiraya vermiş ve diğer kardeşlere ise bu kira parasından paylarına düşeni ödememiştir.
Şimdi ben açacağım ortaklığın giderilmesi davasında, taraflarda bir hata yapmış mıyım ve bu davada geçmiş kiralardan müvekkillerimin payına düşeni talep edebilir miyim?
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
iyi çalışmalar.
Old 07-09-2007, 13:54   #2
av.damla

Davanızı doğru olarak açmışsınız. Ecrimisil isteyebilmek için önceden karşı tarafı temerrüde düşürmek gerekmekte. Daha önce temerrüde düşürülmüşse, temerrüt tarihinden itibaren ecrimisil talep edebilirsiniz. Aksi takdirde bir ihtarname ile ileriye dönük olarak ecrimisil talebinde bulunup, riayet edilmediği takdirde, temerrüt tarihi itibariyle ecrimisil talep edebilirsiniz.
Old 07-09-2007, 14:01   #3
Av.bozkara

Davanın tarafları konusunda bir sıkıntı yok.doğru açmışsınız.ecrimisil talep edebilmeniz için müvekkillerinizin, davalı kardeşi ve kiracıyı intifadan men etmeleri gerekmektedir. Bu da kardeşe ve kiracıya çekilecek bir ihtarname ile olur. İhtarnamede bu yerin kullanılmasına rızanız olmadığını belirtmeniz gerekir. Ancak intifadan men ettikten sonra ecrimisil talep edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla da ancak intifadan men ettikten sonra işleyecek kira bedelleri için ecrimisil talep edebilirsiniz. İntifadan menden önceki döneme ilişkin ecrimisil bedelini talep imkanı olmadığını düşünüyorum ama bu hususta yine de bir araştırma yapın derim. kesin bir sonuca ulaştığınızda beni de bilgilendirirsenzi sevinirim.

Saygılarımla
Old 07-09-2007, 14:05   #4
recepbarlas

Varsayılan Tanikla Da İspatlanabİlİr

Her ne kadar intifada men şartı yazılı şekle bağlı ise de yakın akrabalar arasındaki davalarda,intifadan men şartı tanıkla da ispatlanabilir.(örneğin davacıların uzun süredir bu yer ile ilgili olarak davalıdan taleplerinin olduğu .........gibi
Old 07-09-2007, 20:36   #5
Hak Hukuk

Varsayılan Ecrimisil

Müşterek veya iştirak halindeki bir taşınmazda şeriklerden biri, taşınmazı kullanmakta olan diğer hissedarlardan ecrimisil isteyebilmesi için öncelikle onları uyarması, "hakkımı verin" demesi lazım.Taşınmazı kullanan yabancı kişilere karşı ise, önceden uyarıya gerek kalmadan son beş yılın ecrimisil bedelini istemek mümkün diye biliyorum.
Old 10-09-2007, 14:05   #6
Ercan Turgut

ortaklığın giderilmesi davasında taraflar doğru ancak aynı davada ecrimisil isteseniz bile mahkeme davaları ayırma kararı veriyor.Öyle olsa bile ortaklığın giderilmesi davasıyla onların intifadan meni ni istemiş bulnuyorsunuz.Yani artık ihtara gerek kalmadı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi