Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

uyuşturucu madde kullanan eşime karşı ne gibi haklarım var?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2009, 11:26   #1
Konuk

Varsayılan uyuşturucu madde kullanan eşime karşı ne gibi haklarım var?

öncelikle hepinize merhabalar.ben eşimle ayrı yaşayan bir bayanım.eşimle eltim sayesinde tanıştık ve evlenmem için beni ikna etti.ve evlendikten sonra eşimin uyuşturucu madde kullandığını öğrendim.ben 20 yaşındayım ve 1 senelik evliyim.ve ben başka bi olay yüzünden beni evden kovdu ve annemin evine geldim.eşimle olan telefon konuşmalarımızda bütün ailesinin uyuşturucu madde kullandığını bildiğini ve bilerek beni istediklerini söledi.eltimde madde olayını bile bile beni tanıştırdı.şimdi ben boşanmak istiyorum.ama eşim evliyken bana ait özel fotoğraflar çekmiş benim haberim olmadan(yatakodası fotoğrafları)eğer ben mahkemede uyuşturucu kullandığını sölersem o görüntülerle beni tehdit edebilir.bunun için ne yapabilirm?ikinci sorum beni evden kovduğunu ispatlayamam.Çünkü tek görgü tanığım alt katımızda oturan eltimdi.Bunun için ne yapabilirim?üçüncü sorum geçmişteki beni tehdit eden telefon kayıtları dinlenebilirmi?beni bile bile ateşe atan eltime karşı ne gibi haklarım var?eğer beni kovduğunu ispat edersem mahkeme bana nafaka bağlar mı?tazminat alabilrmiyim?
Old 23-01-2009, 22:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Evlilik birliği sizin için çekilmez hal almışsa buna ilişkin kanıtlarınızı ortaya koyarak ve eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu ispatlayarak boşanmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Evlilik birliği, tarafların aile sorumluluklarını yerine getirmemeleri, karşılıklı hakaretler, fiziki şiddet ve manevi eziyet gibi sebeplerle bir daha onarılmayacak biçimde yara almışsa boşanma kararı verilir.

Siz de bu hususlarda tanık gösterebilirsiniz. Varsa doktor raporları size ve ya eşinize ait bunları kullanabilirsiniz. Dava dilekçesinde üstü kapalı bir biçimde eşinizin, kendine zarar verecek ve ailesine karşı sorumluluklarını yerine getirmesini engelleyecek zaafları olduğundan bahsedebilirsiniz. Gerekirse konu tanık ifadeleri ile NET bir hale getirilebilir.

Eğer eşinizin size karşı tehdidi var ise, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İzinsiz fotoğraflarınızı çekmek ve yayınlamak ve ya yayınlamakla tehdit etmek suçtur.Bu fotoğrafların eşinizden alınmasını talep edebilirsiniz.Halen telefon ile tehdit ediliyorsanız bunun takibini de isteyebilirsiniz.

Evden kovduğunu ispatlamak noktasında ise; anlattıklarınızdan sizin eşinizle aynı evde kalmanız dahi güvenli durmamaktadır. Yani ayrı yaşamakta HAKLI olduğunuz sonucu ortaya çıkmaktadır. Davanızda bunun üzerine ispat yapamanız doğru olacaktır.

Tehdit edilmeniz de manevi şiddete işarettir ve en yakın aile mahkemesi yargıcından şiddet gördüğünüze ilişkin olarak TEDBİR karraları verilmesini isteyebilirsiniz.
Alıntı:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

şeklindeki TEDBİR kararlarının bir ve ya birkaçının ya da hakimce uygun görülecek başkaca tedbirlerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Şiddet gördüğünüze ilişkin başvurunuz yetirlidir.Ayrıca bunun belgelenmesi aranmaz.Şiddet tehlikesi ve ihtimali yeterlidir. Yönetmelik madde 6/1.

Madi ve manevi tazminat talep etme hakkınız vardır.Yine davanın açılması ile tedbir, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra da yoksulluk nafakasına karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Eltinize karşı manevi tazminat davası açmanız konusunda kişisel kanaatim olumsuzdur.

Sayın Konuk;

Gördüğünüz gibi haklarınız çeşitli ve davanızın takibi incelikle, ayrıntı ile hareket etmeyi gerektirebilir. Mutlaka profesyonel destek alınız. Bu sizi güçlü kılar.

Eğer maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz yer il barosudan tarafınıza avukat tayini isteyiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi