Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

apartman yönetiminin fevri işlemleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-11-2013, 14:59   #1
av.kadirpolat

Varsayılan apartman yönetiminin fevri işlemleri

Bir apartman yönetimi, kombi sistemi getirmesi sonucu işlevsiz kalan kalorifer kazanını, herhangi bir karar almaksızın 3.şahıslara satıyor. parasını da almadığını iddia ediyor.

bu anlamda yapılacak hukuki ve cezai yollarımız nelerdir?
Old 13-11-2013, 23:42   #2
Av.şükrü söğüt

Kadir bey ,Sizinde bildiğiniz gibi yönetici(yönetim kurulu) yönetim ve temsil organı olup görev ve yetkileri kmk.m.35 de tek tek sayılmıştır.Bu maddede ise yöneticinin olağan yönetim ve temsil yetkileri sayılmıştır.Kat maliklerinin ortak tesisi niteliğindeki kazanın,yapının ferdi ısınma sistemine geçilmiş olup kullanım dışı kalması nedeniyle yöneticinin satma yetkisi bulunmadığı gibi,satış doğrultusunda kendisine genel kurul tarafından önceden veya sonradan verilen herhangi bir yetki kararı(yetki devri) da bulunmamaktadır.Bu nedenlerle yöneticinin yetki dışında yapmış olduğu bu satım işlemi hukuka aykırı olup kendisinin, meydana gelen zarardan sorumlu olması sonucunu doğurur.Kmk. gereğince kat malikleri ile yönetici arasında vekalet ilişkisi bulunduğuna ve vekilin sadakat borcuna (müvekkilleri olan kat maliklerine ait olan ortak tesisi satmak ve parasını alamamak suretiyle) aykırı davranışı suretiyle kat maliki olan müvekkillerine zarar verdiğinden kendisine karşı sorumluluk davası açılabilir.Kat malikleri bunu sağlamak için olağanüstü toplantı yaparak yöneticinin görevden alınarak yerine atanacak yeni yöneticiye görevden alınan eski yöneticiye karşı sorumluluk davası denilen bir tazminat davası açılmasını sağlayabilirler.(görevden alınan eski yönetici de kat Maliki ise onun ortak tesisdeki arsa payı da düşülmelidir.)
Eğer kat malikleri kurulunu toplayarak mevcut yöneticiyi görevden alamıyorsanız veya eski yöneticinin görevden alınmasına rağmen genel kurul eski yöneticiye karşı dava açılması doğrultusunda karar vermiyor ise (yetki devri yapmıyor ise) her kat Maliki de kazandaki arsa payı oranında mevcut yöneticiye karşı doğrudan doğruya dava da açabilir.
Çünkü kazan ortak tesis olup aksi yönetim planı ile kararlaştırılmamış ise her kat Maliki arsa payı oranında kazan üzerinde müşterek mülkiyet hakkına sahiptir.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Saygılarımla..Av.Şükrü Söğüt
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi