Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İkinci Evlilik ve velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 19-06-2018, 23:50   #1
Konuk

Varsayılan İkinci Evlilik ve velayet

Merhabalar ben ikinci evliliğini yaptım ilk eşimden oğlum var ve evlendim diye eski eşim velayetin kaldırılması davası açtı ve ben bu davayı kaybettim hiçbir sıkintim olmadığı halde neyse velayet babada görünüyor ama baba maddi yardımda pek bulunmuyor ve benimle kalırken oğlum 3 sınıfa gideceği için anne anne yanında düzeni bozulmasinokula daha yakın diye orda kalıyor benim tuttuğum ev uzak olduğu için şimdi benitiraz ettim mahkeme kararına fakat oglumun benim yanımda kalmaması sıkıntı yaratırmi yani bu eşimden de bir evladım var iki yaşinda sabahları okula daha yakın olduğu için daha rahat edeceğini düşündüğümuz için böyle bir karar aldık ben suçlu bulunurmuyum evladımı kaybetmek istemem
Old 21-06-2018, 11:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlattıklarınız net anlaşılmıyor. Velayete ilişkin kararlar kesinleşmeden icra olunamaz. Velayet halen sizin üzerinizde, ancak velayet bizzat kullanılması gereken bir haktır. Çocuğunuzun sizin yanınızda değil bir başkasının, babanın yanında kalması elbette sıkıntı yaratacaktır. Öte yandan fiilen yanınızda olmayan çocuğunuz için nafaka talep etmeniz de hukuka uygun kabul edilmez.

Velayetin kaldırılması davasını ne sebeple kaybettiğiniz kararın gerekçesinde açıklanmıştır. Buna ilişkin itirazlarınızı da yapmışsınızdır.

Velayetin sizde olması için gerekli koşulları sağladığınızda siz de bir dava açabilirsiniz. Çocuğunuz kendini idrak edebilecek yaşta, eğer anne yanında kalmak istediğini beyan etmişse ve buna rağmen velayet kaldırılmışsa üst mahkemede bozulma şansı olabilir. Tabii ki çocuğun üstün yararı neyi gösteriyorsa ve yerel mahkemenin gerekçeleri hukuka uygun değilse, hatalı ise bozulacaktır.

Ancak çocuğunuza fiilen bakmamak başlı başına velayetin kaldırılma sebebi olabilecektir.

Davanızı bir avukatla takip etmeniz gerekirdi. Şimdiden sonra doğrudan hukuki yardım alınız. Dosyanızı bir avukata inceletiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi