Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasi-Yargılamanın yenilenmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 01-06-2018, 11:49   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasi-Yargılamanın yenilenmesi

Eşim beni hiç suçun olmadığı yerde başka bir kadınla evlenebilmek için bana şiddet uyguladığı halde ilk eşinden olan kızına ÜVEY annelik yaptığım iftirası ile boşadı . Esit kusurlu bulunduğumuz içinde evlilik birliği içerisinde beni boeclandirdigi maddi ve diğer manevi zararlarım bana tazmin edilmedi. Boşanmanın vekalet ücreti bile bana kaldı . Memurum.Bu sebeplerden dolayı maaşıma icralarr geldi. Evimin gecimini bile saglayamayacak sekilde yoksulluga dusuruldum . Şimdi iade-i muhakeme davası açtım . Bana iftira attığı da ortaya çıktı. Çünkü ilk eşinden olan kızı artık kendi yanında kalmıyor . Başka bir şehirde ve annesi ile birlikte kalıyor . Önceki davayı yargıtay onadı. Kesinleşti. Iadei muhakeme davasında bana verilen zararlardın tazmin edilmediği için maaşıma gelen hacizler bu acz durumum ve bana iftira attığı ortaya çıkarsa zararlarim bana tazmin edilirse mi ? Ayrıca çocuk için nafaka çok azdı yani onun gelirine göre . Nafaka duerumu mu da görusulur mu tekrar davanın bu yeni acz haline dusurrulmemiz sonucu koşullardı oluşmuş müdür?
Old 08-06-2018, 13:04   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

Yeniden yargılama ilişkin yasal düzenleme aşağıdaki gibidir.

Yeniden yargılama veya hükmün iptali

MADDE 380- (1) İnceleme sonunda, dayanılan yargılamanın iadesi sebebi sabit görülürse, yeniden yargılama yapılarak ortaya çıkacak duruma göre verilmiş olan karar onanır veya kısmen yahut tamamen değiştirilir. Ancak, davacının açık veya zımni muvafakati olmaksızın vekil veya temsilci olmayan kimselerin huzuruyla davanın görülmüş ve karara bağlanmış olması yahut 375 inci maddenin birinci fıkrasının (ı) bendine dayalı olarak yargılamanın iadesi dilekçesi kabul olunursa, başka bir inceleme yapılmaksızın hüküm iptal edilir.

(2) Bu husus, iade yoluyla incelenmesi istenen hükmün bütün nüshalarında gösterilir.

İcranın durdurulması

MADDE 381- (1) Yargılamanın iadesi davası, hükmün icrasını durdurmaz. Ancak dava veya hükmün niteliğine ve diğer hâllere göre talep üzerine icranın durdurulmasına ihtiyaç duyulursa, yargılamanın iadesi talebinde bulunan kimseden teminat alınmak şartıyla iade talebini inceleyen mahkemece icranın durdurulması kararı verilebilir. Yargılamanın iadesi sebebi bir mahkeme kararına dayanıyorsa bu takdirde teminat istenmez.
Old 08-06-2018, 20:46   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim Habibe hanım . O halde yanlış anlamadı isem karar yargıtayda kesinleşmiş olsa bile bir önceki davanın kararı bozulabilir ve bu davada mağduriyetlerimizi giderici bir hukum olusturulabilir . Eski davada eşit kusurlu bulunmak ancak karşı tarafın verdiği ağır maddi zararların tazmin edilmemesi sonucu ekonomik özgürlüğünü tamamen kaybedip fakirlik ve yoksulluk durumuna düşürülmek davanın koşullarını oluşturur mü?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi