Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kaçak durumunda kaldım çocuğum okula da gidemiyor, ne yapmalıyız?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2011, 12:01   #1
Konuk

Varsayılan Kaçak durumunda kaldım çocuğum okula da gidemiyor, ne yapmalıyız?

merhaba! ben Azerbaycan vatandasi bir bayanim.yasadigim yerde evlenib bosandigim eski esimden sekiz yasinda bir kizim var.21.01.2010 tarihde Turk vatandasi olan biriyle tanisip, kizimla beraber Turkiyeye geldim.tanisdigim kişi eski esine bosanma davasi acmis fakat bosanamamisdi.kacak durumuna dusmemek icin 3 kez sinir kapisina giris cikis yaptik ama maddi imkanlarimiz el vermediyi icin son zamanlar giris cikis yapamadim ve kacak durumuna dusdum.bu sure zarfinda birlikde yasadigim adamdan bir cocugumuz oldu.birlikde oldugum adamin esine acidigi dava sonuclanmadi devam ediyor dolayisiyla nikah yapip oturum izni alamadik.bu durumda 8 yasindaki kizim oturum izni olmadigi icin okula gidemiyor ve yeni dogan bebegimize kimlik alamadik.(dogum raporu var)
Bu konuda ayrintili bilgi verirseniz cok sevinirim.simdiden tesekkurler!
Old 16-12-2011, 20:50   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba! ben Azerbaycan vatandasi bir bayanim.yasadigim yerde evlenib bosandigim eski esimden sekiz yasinda bir kizim var.21.01.2010 tarihde Turk vatandasi olan biriyle tanisip, kizimla beraber Turkiyeye geldim.tanisdigim kişi eski esine bosanma davasi acmis fakat bosanamamisdi.kacak durumuna dusmemek icin 3 kez sinir kapisina giris cikis yaptik ama maddi imkanlarimiz el vermediyi icin son zamanlar giris cikis yapamadim ve kacak durumuna dusdum.bu sure zarfinda birlikde yasadigim adamdan bir cocugumuz oldu.birlikde oldugum adamin esine acidigi dava sonuclanmadi devam ediyor dolayisiyla nikah yapip oturum izni alamadik.bu durumda 8 yasindaki kizim oturum izni olmadigi icin okula gidemiyor ve yeni dogan bebegimize kimlik alamadik.(dogum raporu var)
Bu konuda ayrintili bilgi verirseniz cok sevinirim.simdiden tesekkurler!

Sayın Katılımcı,

Bahsettiğiniz boşanma davası yaklaşık 2 yıldır sonuçlanmamıştır. Dava evraklarını gördünüz mü merak ediyorum. Bu hususla ilgili kaygılarınız varsa söz konusu dosyanın araştırılması için bir avukattan hukuki hizmet almanızı tavsiye ederim.

Kaldı ki davanın ne zaman sonuçlanacağı belli olmadığından, davaların temyizi gibi uzun süren başka prosedürler de olduğundan ve davanın boşanma hükmüyle neticeleneceği kesin de olmadığından yüksek beklenti içinde olmamanız yararınızadır.

Birlikte olduğunuz kişinin eşinin somut duruma göre sizin aleyhinize tazminat davası açma hakkı dahi bulunmaktadır.

Tüm bunlar dışında diğer genel bilgilere gelirsek:

Yabancı uyruklu olmanıza rağmen ikinci çocuğunuzun babası TC vatandaşı olduğundan, kendisi evli dahi olsa müşterek çocuğunuzla tanıma yoluyla soy bağı kurabilir ve bu suretle çocuğunuza kimlik çıkartılması da mümkün olur. Ancak yasadışı yollarla Türkiye'de bulunduğunuzdan nüfus müdürlüğüne babayla birlikte gitme konusunda problem yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla.

Eğer ikinci çocuğunuzun kimlik işlemleri ve ilk çocuğunuzun eğitim hayatını önem derecesinde ilk plana almak istiyorsanız yasadışı durumunuzu yasal hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun yollarını biliyorsunuz. Bu aşamaya kadar, ülkenize dönerek çocuğunuzun eğitim hayatına başlamasını sağlamanız menfaatinizedir.

Ancak baba müşterek çocuğunu kendi rızasıyla tanımıyorsa baba aleyhine babalık davası açma hakkınız da bulunmaktadır.

Ülkenize dönmeden önce bir avukatla ücret mukabili danışmanlık hizmeti satın almak suretiyle ön görüşme yaparak vekalet için gerekli bilgilerini almanızı tavsiye ederim. Ülkenize döndükten sonra ihtiyacınız olabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi