Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ticari işletme!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2008, 17:37   #1
civile

Varsayılan ticari işletme!

herkese selamlar...

sormak istediğim husus... bir kişi parasını işletmesi için diğer tarafa veriyor ve sözleşme imzalıyorlar.taraflar tacir değildir.

1- Bu ortaklık bir ticari işletme midir?

2- Bu işlem ticari iş sınıfına girer mi?
Old 27-02-2008, 11:02   #2
ISTANAZ

sözleşmenin içeriğinden bahsetmemeişsiniz ama TCK 'nun'( 1 ) Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.' hükmünü de göz önüne almanızı tavsiye ederim. Suç oluşturan unsurlar yoksa bu işin ticari bir iş olarak değerlendirileceğini sanmıyorum.
Old 27-02-2008, 11:29   #3
civile

Varsayılan protokol

Sn. İstanaz
aslında ortada adi ortaklık sözleşmesi mevcut

1- x , Y ' ye 25000 euro parayı teslim etmiştir.

2- y bu parayı uygun gördüğü şekilde işletecektir.

3- y her ayın 15 inde x e 500 ytl ödeme yapacaktır.

4- x parasını çekmek istediğinde iki ay önceden ihbarda bulunulacaktır.

yargıtay içtihatlarında adi ortaklardan herbiri tacir olarak kabul ediliyor fakat burada bir işletme var mı yok mu onu yorumlayamıyorum...

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 27-02-2008, 13:43   #4
Av.Cengiz Aladağ

Ticari işletme kavramının unsurları:
1- Bir işletme mevcut olmalı,
2- Kazanç elde etme amacına yönelik olmalı,
3- Devamlılık arzetmeli,
4- Esnaf faaliyeti sınırını aşmalı.

Sayın civile'nin sorduğu olayda ortada bir işletme olmadığı için, ticari işletme de sözkonusu değildir.
Ayrıca ikinci mesajda açıklanan durumun, ödünç para vermekten bir farkı da bulunmamaktadır.
Saygılarımla.
Old 27-02-2008, 15:16   #5
korayoz

bir ticari işletmeyi kısmen dahi olsa kendi adına işleten kişiye tacir denir. burada "kısmen dahi olsa" teriminden anlaşılması gereken adi ortaklık biçiminde işletilen ticari işletmelerde ortaklardan herbirininde tacir olduğudur. olayınızda bir ticari işletme işletilmedilmeği gibi bu hukuki ilişkinin bir adi ortaklıktan ziyade karz akdine benzer bir isimsiz sözleşme olduğunu düşünüyorum. eğer bu ilişkinin bir adi ortaklık olduğu kabul edilirse yönetim, denetim ve paranın işletilmesi gibi konularda parayı teslim eden tarafında söz hakkı olması gerekir. sözleşmenin içeriğinden bu sonucu çıkaramadım.
Old 27-02-2008, 18:17   #6
civile

cevaplarınız için teşekkürler fakat soruyu eksik sordum galiba affınıza sığınarak yorumlarsanız sevinirim...

1- a, b ye 7.09.2002 tarihinde 25000 euro yu teslim etmiştir.

2- b , bu parayı istediği şekilde işletecektir

3- para b de euro cinsinden duracaktır , elde edilen kar hesap kesiminde euroya çevrilerek anaparaya ilave edilecektir. 3 ayda bir kez hesap kesimi yapılacaktır.

4- b , her ayın 15 inde a' ya 500 ytl ödeyecektir.

5- a parasını almak istediğinde b ye 2 ay önceden ihtar edecektir.

b protokol şartlarına uymamış ve hesap kesimi yapılamamıştır.toplam 5 yıl içinde 12.500 ytl ödeme yapmıştır.

a 'nın 25000 euroyu faizi ile talep edebilir mi ayrıca aylık 500 ytl ödemeleri faizleriyle beraber talep edebilir mi....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi