Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ücretinde iade.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2007, 19:34   #1
av.nadireoksuz

Varsayılan vekalet ücretinde iade.

iyi akşamlar. Benim yine vekalet ücretinden kaynaklı bir sorunum var. Yardımcı olursanız sevinirim.
mahkeme tarafından dosya karara bağlandı. bu aşamada müvekkil ile yeni bir iş sözleşemsi yaptım.Bu sözleşmede kararın tehiri icra istemli ve duruşma istemli olarak temyiz edileceği belirtildi. V e u şekilde karaı temyiz ettim. Temyiz duruşma ücreti tespit ettik. Ödeme zamanı olarak mürafa öncesi tespit edildi.
tehiri icra kararı içinde bir ücret belirttik ve bu ücret bana ödendi serbest maslek makbuzunu da düzenledim.
tehiri icra istemli dilekçeyi icra dosyasına koydum. bundan sonra bir işlem yapmadım. Bu arada dosyayı zorunlu nedenle takip edemedim. şimdi müvekkil tehiri icra istemi için ödediği ücretin iadesini talep ediyor.
Nasıl davranmalıyım. İade etmem gerekirmi.
ilgilenen herkese teşekkür ederim.
Old 25-04-2007, 09:23   #2
Av.Turhan Demiroğlu

*Tehiri icra kararı sizden kaynaklanan bir nedenle alınamadı ise, bence, haklı azil nedeni oluşturabilir ve alınan ücretin iadesi gerekebilir.
Saygılarımla...

1136/
Madde 171 - (Değişik 1. fıkra: 4667 - 2.5.2001 / m.83) Avukat, üzerine aldığı işi kanun hükümlerine göre ve yazılı sözleşme olmasa bile sonuna kadar takip eder.
Madde 174 - Üzerine aldığı işi haklı bir sebep olmaksızın takipten vazgeçen avukat hiçbir ücret isteyemez ve peşin aldığı ücreti geri vermek zorundadır.
Old 25-04-2007, 09:56   #3
Hukukçu55

tehiri icra kararı verilmedi mi? verilmedi ise neden?Bu konudaki problem nereden kaynaklanıyor?
Old 25-04-2007, 11:21   #4
Av.Sedat Yahşi

Nadire hanım Tehir-i İcra kararı verilmişse karar icra dosyasına değil ilgili mahkemeye gönderilir.Kararın buradan alınarak icra dosyasına ibrazı gerekir.Karar verilmişse ve siz bu kararı ilgili icra dosyasına sunmayarak müvekkilinizin zararına yolaçmışsanız Av.Turhan beyin işaret ettiği madde uyarınca aldığınız ücreti iade etmek durumundasınız.Tehir-i icra talebiniz reddedilmişse bu konuda size kusur atfedilemeyeceğinden geri ödeme yapmanız gerekmeyeceği kanaatindeyim.Zira,sonuca ilişkin garantiyi zaten veremezsiniz.Saygılarımla
Old 25-04-2007, 14:03   #5
av.nadireoksuz

TÜm İlgİlenen ArkadaŞlara TeŞekkÜrler.
Şunu AÇiklayayim; Tehİrİ İcra Talebİmle İlgİlİ Yargitay Dan Herhangİ Bİr Yanit Veya Yazi Gelmedİ. Ayrica İcra Dosyasina SunduĞum Ve Kararin Tehİrİ İcra İstemlİ Olarak Temyİz EdİldİĞİnİ YazdiĞim DİlekÇem Üzerİne İcra MÜdÜrlÜĞ De Bİr İŞlem Tesİs Etmedİ.
MÜrafaali İstedİĞİm İÇİn Yargitay Çok Da Yakin Bİr DuruŞma GÜnÜ VermİŞtİ Ve Kararida Onadi. İŞte Sorun Bundan Sonra Çikti. İŞlem Yapilmadi Ve Alina Ücret İade Edİlmelİdİr Derler.
Old 25-04-2007, 14:04   #6
av.nadireoksuz

Bir önceki yazıda bulunan yazı hataları benden kaynaklanmadı. Büyük harfle yazdım ve otomatik olarak böyle çıktı. Üzgünüm.
Old 25-04-2007, 14:12   #7
Av.Turhan Demiroğlu

*Tehir-i icra için gerekli işlemler yapılmış, talepte bulunulmuş, sonuç hasıl olmamış. Sayın Yahşi'nin de belirttiği gibi, sonucu tekeffül edemezsiniz zaten.
*Bu durumda bu bölüme ilişkin ücretin iadesi gerekmez.
*Mürafaa konusu ayrı... Ben, bu konuda sıkıntı doğmaması açısından ücreti iade etmenizde yarar var diye düşünüyorum.
Saygılarımla...
Old 25-04-2007, 14:23   #8
Hasan Coşkun

Burda benim bir sorum olacak,bir dosyayı tehiri icra talepli temyiz ettim,icraya da parayı yatırıp mehil vesikası aldım,ancak bu vesikayı temyiz ettiğim dosyaya koymadım,Yargıtay mehil vesiksı yok diye tehiri icra talebini reddebilir mi?
Old 25-04-2007, 14:32   #9
Av.Sedat Yahşi

Anlayabildiğim kadarı ile zaten murafaaya ilişkin bir ücret almamışsınız ve murafaaya katılmamışsınız.Sizden iadesi istenen ücret tehir-i icra talebiniz ile ilgili bulunuyor.Sonuç garantili iş yapamıyacağınıza göre makbuz karşılığı aldığınız ücreti iade etmenize gerek yok.Tabii ki,makbuzda yapılan işin ne olduğu açıkça belirtilmişse.
Old 25-04-2007, 14:43   #10
Av.Sedat Yahşi

Sayın rasnolnikov,çoğunlukla tehir-i icra kararı talep edildiğinde karar henüz icra takibine konu edilmemiş olabiliyor. Bu nedenle, sadece mehil vesikası olmadığı gerekçesi ile talebinizin reddedilemeyeceği kanaatindeyim.
Old 25-04-2007, 14:48   #11
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
Yargıtay mehil vesikası yok diye tehiri icra talebini reddebilir mi?
HUMK.m.443 gereği Yargıtay, tehir-i icra kararı verebilmek için maddede yazılı şartların yerine getirilip getirilmediğini inceleyecektir. Bu da alınan mehil vesikasıyla sabit olacağına göre, bu belgenin dosyaya bir şekilde ulaşması gereklidir diye düşünüyorum. (Sonradan da iletilebilir.)
Saygılarımla...
Old 25-04-2007, 14:48   #12
av.nadireoksuz

Sayın SEDAT YAHŞİ
Tehiri icra talebi ile ilgili zaten ayrı bir ücret sözleşmesi yapmıştım. burada açıkaça işi belirtmiştik. Alınan ücreti makbuzunda açıkça "tehiri icra talebi vekalet ücreti " olarak yazılı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi