Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın dosyadan çekilmesi vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2023, 21:51   #1
fadimugrlu

Varsayılan avukatın dosyadan çekilmesi vekalet ücreti

merhabalar üstadlar,

siteyi taradım ama emsal bir sorunla karşılaşmadım.
müvekkil yurtdışında yaşadığı için ücret sözleşmesi yapamamıştık. ancak ücret ve masrafları davayı açarken göndermişti. Ağustos 14’te başka bir vekil tayin ediyor ve bana aldığım vekâlet ücretini iade edip dosyadan çekilmemi söylüyor. Ben kendisine diğer vekilin yaptığının etik olmadığını ve beni azlederek işlem yapması gerektiği ve vekalet ücretini iade etmeyeceğimi sözlü olarak bildiriyorum. Sonrası diğer vekil 17.08.2023 tarihinde vekaletini sunuyor ve müvekkile 07.09.2023 tarihinde diğer vekilin dosyaya vekalet sunduğunu ben çekilmeden sunmasının etik olmadığını ve beni azil etmesi gerektiğini içeren bir mesaj gönderiyorum. (muvafakat vermediğimi açıkça yazmıyorum) müvekkil beni azletmeyince dosyaya duruşmadan evvel 28.09.2023 tarihinde müvekkilin 2.vekil tayin ettiği ve muvafakat etmediğimizi ve vekalet görevimizin sona erdiğin içeren çekilme dilekçemi sunuyorum.
Şuanda müvekkil masrafları düşüp verdiği vekalet ücretinin tamamının iadesini istemekte.
Ancak yazılı olarak bildirim yapılmadığı için 1 hafta içinde açıkça yazılı olarak muvafakat vermediğimize ilişkin bir yazı göndermedik. Ama takriben 3 hafta sonrasında yaptığının etik olmadığını ve tarafımızı azletmesi halinde dosyadan çekileceğimizi bildirir bi yazı gönderdik.

tarafımca yapılan makul süre ve açıkça muvafakat vermediğimizi beyan etmemiz sebebiyle haksız istifa hükmünde mi olur?
birde diğer meslektaşı iyiniyetli davranarak şikayet etmemiştim şuanda baroya şikayet etmem mümkün müdür?
Old 19-10-2023, 21:25   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, eski müvekkiliniz başka avukata vekalet vererek güven ilişkisini ortadan kaldırmış. Haklı bir sebep sunmadığı sürece vekaletten çekilmekte haklısınız. Bu durumda da ödeme iadesi gerekmez.

Meslek kurallarına aykırı diğer meslektaşın yaptığı. Şikayet yerinde olacaktır.
Old 20-10-2023, 08:58   #3
fadimugrlu

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Meslektaşım, eski müvekkiliniz başka avukata vekalet vererek güven ilişkisini ortadan kaldırmış. Haklı bir sebep sunmadığı sürece vekaletten çekilmekte haklısınız. Bu durumda da ödeme iadesi gerekmez.

Meslek kurallarına aykırı diğer meslektaşın yaptığı. Şikayet yerinde olacaktır.

çok teşekkür ederim üstadım, ben süreler yönünden makul süreye takılmıştım. ne yazıkki başka bir meslektaşımı şikayet etmek istememiştim; ancak -eski- müvekkilden duyduğum sözler beni üzdüğü için şikayet hakkımı kullanmakta kararlıyım.
tekrardan teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi