Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Sıfır Km.Araç Problemi Hk.

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2005, 10:10   #1
hacım

Varsayılan Sıfır Km.Araç Problemi Hk.

herkese selam;
sorunumu kısaca dile getirmek istiyorum.
18.01.2005 tarihinde trafiğe annem adına tescil edilen 2005 model,
3.400 km.de olan aracın ilk ve tek kullanıcısıyım.

yaklaşık 10 gün önce yolda seyrederken anlık olarak arabam elektrik
sistemini keserek stop etti ve aynı anda yine çalıştı.
ancak o andan itibaren direksiyon düzeneğinde oldukça rahatsız edici bir ses
oluştu.
şöyleki:
araç durur vaziyetteyken direksiyonu sağa sola oynattığınızda normal
olmayan ses geliyor ve bu ses hareket halindeyken,özellikle de
hafif bozuk ve/veya stabilize yolda son derece rahatsız edici bir ses.bir
problem olduğu belli.

araç garantili ya.hemen yetkili servisine götürdüm.zaten sürücü koltuğundan
da dayanılmaz bir gıcırtı gelmekteydi ki,emin olun 10 yaşında bir araçtan bu ses gelmiyor.

servisten aldığım cevap:"direksiyon sorununuzu halledemiyoruz.çünkü bunu
üretici firma da biliyor ve şuanda çözüm
üretemiyoruz.ha bu arada söyleyelim meraklanmayın hayati tehlikesi yok."

sürücü koltuğundaki aldığım günden beri hasıl olan gıcırtı için
ise herhangibirşey nedense yapılmadı.

bunun üzerine distribütör firma yetkililerine ve üretici
firma merkez fabrikaya durumu bildirir mail gönderdim.

hemen söyleyeyim konuya ilgi gösterdiler.yan sorun olan (direksiyon problemi birinci öncelikli olduğu için yan sorun diyorum)sürücü koltuğu gıcırtısını
giderebileceklerini beyan ettiler ve yine bugün izmir yetkili servisinden de aynı sebepten aradılar hakkımı arayınca.teşekkür ederim.ancak ben
direksiyon sorunuyla birlikte çözülmesi talebinde bulundum.

asıl sorun:
ilk olarak servisten öğrendiğim ve sonradan da gerçekten ilgi gösterip
telefonla beni arayan distribütör yetkililerinden teyit
ettiğim acı olay;üretici firma bu sorunun bilincinde.
çünkü sadece aracımda yok,başka aynı model araçlarda da var.

konunun hayati tehlikesi bulunmamakta imiş.bu sebepten dolayı da arızayı üretim toleransı adı altında değerlendirmekte ve ne direksiyon sisteminin değişmesi ne de aracın değişmesi yönünde bir girişimleri bulunmamakta.yani son derece rahatsızlık veren bu olay sayın üretici firmanın umrunda değil.(bu arada araç bizlere satılırken ne bundan
bahsediliyor ne de ilk gün bu sorun var)

şimdi soruyorum:
1-üretim toleransı denilen ve arkasına sığınılan gerekçe nedir?ne demektir?
2-üretim toleransı denilen ve arkasına sığınılan gerekçe,ülkelerine göre mi
üretim toleransıdır?yoksa ülkemize göre mi?
3-sayın üretici firma ülkemizde de artık tüketici haklarının
var olduğu bilincinde değil midir?
4-aynı gerekçeyi başka avrupa ülkelerinde de öne sürerek vurdumduymaz
tavrını devam ettirebiliyor mudur?

konuya hassasiyet göstermenizi,beni yönlendirmenizi ve/veya hukuksal
boyutta neler yapıp sayın üretici firmamızın ülkemiz ve ülkemizin
tüketicileri konusunda bilinçlenmelerini sağlanması için yapabileceklerim
konusunda yardımlarınızı rica ederim.

saygılarımla...

hakan hacım
izmir

gsm:0 535 341 00 75
iş :0 232 328 07 27
Old 22-03-2005, 12:03   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Hacım,

Almış olduğunuz araba hukuktaki tabiriyle "ayıplı maldır" .Ayıp , malı alırken bilmediğiniz ve sonrdan ortaya çıkan ve Tüketici yasasına göre alıcının maldan beklediği yararı ve ya maldan beklenen değeri düşüren bir olgudur.

Yasaya göre malın satın alınmasından sonra 30 gün içerisinde satıcıya bu husus bildirilmelidir. Siz ayıbın daha sonra çıktığını iddia ediyorsunuz. Bence ilk olrak durumu bir noter ihtarıyla distribütor ve üreticiye hitaben bildirin.Süresi içinde malın geri alınmasını /bedelde indirim yapılmasını / ayıpsız bir mal ile değişim yapılmasını /tamiratını isteyin. Bu arada mahkeme kanalıyla maldaki ayıbın tespitini yaptırın. Alacağınız yanıta göre yetkili tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Üretim toleransı safsatalarına da kanmayınız.
Old 22-03-2005, 12:36   #3
hacım

ARACI ALALI 30 GÜNÜ GEÇTİ TABİ ANCAK PROBLEM YENİ HASIL OLDU.ŞİMDİ NASIL YOL İZLEMELİYİM?ÖNCE İHTARNAMEMİ KEŞİDE EDİLECEK?YOKSA DAVAMI AÇILACAK?
SYG...
Old 23-03-2005, 16:16   #4
antiope

Varsayılan ayıplı malda süre

Her ne kadar hukukçu değilsem de 30 günlük süre ayıp'ın öğrenildiği tarihten itibaren başlamaktadır. Eğer gizlenmiş ayıpsa bu süre 2 yıldır.

Ayıplı mal, ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanım kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen ve teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik ve niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis ve kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki ve ekonomik eksiklikler içeren mallardır.

Alınan malın ayıplı olduğu ortaya çıktığında tüketici malın teslimi tarihinden itibaren 30 gün içinde ayıbı satıcıya bildirecek ve;
-Sözleşmeden dönerek bedelin iadesi,
-Ücretsiz onarım yapılması,
-Malın bedelinin ayıp oranında tenzili,
-Malın yenisi ile değiştirilmesi seçimlik haklarından birini talep edebilecektir.

Ayrıca, 3 yıl içinde, ayıplı malın neden olduğu ölüm, yaralanmaya yol açan ya da kullanımdaki diğer mallarda zarar veren hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteyebilecektir.

İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve kredi veren ayıplı maldan dolayı müteselsilen sorumludur.

Ayıbın gizli olması ve kullanımda ortaya çıkması durumunda tüketici seçimlik haklarından birini 30 gün içinde değil, 2 yıl içinde kullanabilme hakkına sahiptir.

Saygılarımla...23.03.2005 ...Metin Türkeli

4822 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 6.3.2003 tarihinde TBMM tarafından kabul edilmiş, 14 Mart 2003 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi