Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Adi şirket hükümleri derneklere uygulanabilir mi?

Yanıt
Old 10-07-2009, 09:47   #1
f.duygu

 
Önemli Adi şirket hükümleri derneklere uygulanabilir mi?

Adi şirket hükümleri derneklere uygulanabilir mi?Borçlar kanunu 520. maddesi adi şirketlere uygulanabildiği gibi dernekler için de uygulanabilir mi?Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla
Old 11-07-2009, 13:35   #2
Hasan Bahadır Büyükavcı

 
Varsayılan

Adi şirket bilindiği üzere kazanç paylaşımı amacıyla kurulmaktadır. Dernekler ise aksi yönde kazanç paylaşımı dışında bir amaç için kurulurlar. Adi şirketi düzenleyen Borçlar Kanunu hükümleri "kazanç paylaşma" hedefi doğrultusunda tarafların hak, borç ve yetkilerini belirlemiştir. Bu nedenle kazanç paylaşma gayesine matuf vazedilen hükümlerin tam aksi yönde bir amaca hizmet eden derneklerin bünyesine uygulanması kanaatimce uygun değildir.
Old 15-07-2009, 12:06   #3
jurist27

 
Varsayılan

B.K 520.md genel hükümleri düzenlemekle birlikte; Dernekler Kanunu Özel hükümler ile gelmiştir. Bu durumda Hukuk Başlangıcından da hatırlayacağımız üzere Genel-Özel kanun ayrımına gidilecek durumlarda "ÖZEL kanun"un uygulanması zorunlu kılınacağından ve bu da kamu düzenini ilgilendireceğinden dolayı, Özel kanun uygulanmalıdır; yani dernekler kendi düzenlemelerine tabidir; Adi şirketler hükümleri uygulanamaz.
Old 15-07-2009, 12:45   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan f.duygu
Adi şirket hükümleri derneklere uygulanabilir mi?Borçlar kanunu 520. maddesi adi şirketlere uygulanabildiği gibi dernekler için de uygulanabilir mi?Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla

Dernekler de amaçlarını gerçekleştirmek için işletmeler kurabilirler. (Kastınız bu ise!) Bu bağlamda bir dernek amacını gerçekleşmek için bir işletmeye ortak olmuş ise ve ortaklık "Adi Ortaklık" çerçevesinde yürütülüyorsa elbette ki böyle bir durumda Adi Ortaklık hükümleri uygulanabilir.

Ancak böyle bir durum yoksa, yani salt dernek faaliyetleri bakımından bir ortaklık düşünülemeyeceği gibi Adi Ortaklık hükümleri de söz konusu olamaz!
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
BK madde 60 rücu davalarında da uygulanabilir mi? avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 1 14-04-2008 14:41
İİK283 müteahhitin tapuları devralmaması durumunda uygulanabilir mi? buketoz Meslektaşların Soruları 12 01-12-2007 00:27
itirazın iptali halinde 177/4 uygulanabilir mi? üye14072 Meslektaşların Soruları 2 24-09-2007 23:10
TMK 181/2 Karardan Sonra Tebligattan Önce Uygulanabilir mi? Gratius Meslektaşların Soruları 2 10-05-2007 19:58
Derneklere Yönelik İcra Takibi taskapan Meslektaşların Soruları 4 17-06-2005 15:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08777690 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.