Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yeni HMK'ya göre delil listesi davayı açarken mi sunuluyor?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2012, 01:25   #1
yılmaz3

Varsayılan Yeni HMK'ya göre delil listesi davayı açarken mi sunuluyor?

uzun süredir dava açmadığımız için yeni uygulamalardan biraz uzak kaldık. HMK 119/f ye göre anladığım ve araştırdığım kadarıyla artık deliller davayı açarken belgeleriyle birlikte sunulacak. cevap dilekçelerinden sonra delil listesi sunulmuyor mu? uygulama nasıl yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler
Old 07-05-2012, 11:45   #2
Av. Aylin Kaya

Yeni HMK'ya göre hem yazılı yargılama usulünde hem de basit yargılamada ben dava dilekçesiyle beraber delil dilekçemi de delillerimi de veya getirilecek delillerin adresini sunuyorum. Hem yazılı yargılama usulünde hem de basit yargılamada delilleri dava dilekçesinde vakıaları anlatırken açıkça belirtmeniz gerekiyor artık, sunma işlemini de ön inceleme duruşması yapılmadan mahkemeye vermelisiniz.
Old 07-05-2012, 12:18   #3
av. ayçe

bildiğim kadarıyla tüm deliller dava acarken sunulmak zorunda
Old 07-05-2012, 12:35   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan yılmaz3
uzun süredir dava açmadığımız için yeni uygulamalardan biraz uzak kaldık. HMK 119/f ye göre anladığım ve araştırdığım kadarıyla artık deliller davayı açarken belgeleriyle birlikte sunulacak. cevap dilekçelerinden sonra delil listesi sunulmuyor mu? uygulama nasıl yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler

Delillerin dava dilekçesinde belirtilmesi gerekiyor.Fakat dava dilekçesinde belirtilmiş olup ön inceleme duruşmasına kadar dosyaya sunulmamış veya başka yerden getirtilecek olan belgeler için ön inceme duruşmasında davacı tarafa iki haftalık kesin süre veriliyor.

Ayrıca HMK m.145 uyarınca şartları oluştuduğu takdirde sonradan da delil gösterebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 07-05-2012, 12:39   #5
yılmazkan

Basit yargılama usulünün uygulandığı hallerde tanık isimleri de dahil tüm delilleri dava dilekçesi ile vermek lazımdır(HMK 318). Yazılı yargılama usulünde tanık listesi ayrıca verilebilir(HMK 240/2).
Old 07-05-2012, 13:34   #6
Av.PUDY

işin açıkçası her ne kadar zorunluda görünse kanun gereği ; ben davayı açıyorum ( boşanma davalarımda)delillerimi tensip gelince dosyaya ibraz ediyorum şimdilik hiç bir problemde yaşamadım ..
Old 07-05-2012, 14:46   #7
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Yazılı usulde HMK m.119 gereği hangi delillere dayandığınızı dava dilekçenizde açıkça belirtmeniz gerekiyor diğer yandan ön incelem duruşmasızn kadar dilediğiniz kadar delil bildirebilirsiniz.Yine m.14o gereği de ön iceleme de getirtilecek belgeler ve yatırılacak masraflar için son kez iki haftalık kesin süre verilir.Uygulama yeni ve delil listesi sunulması diye bir düzenleme yok açıkçasıBen ön incelemeye kadar tanık isimlerinini ve adreslerini toplayıp ön incelemede sunuyorum kendi taktiklerim açısından:Ayrıca Sayın Yılmazkan ın hatırtlattığı konu önemli çünkü basit yargılamada ikinci dilekçeler yok ilk dilekçe ile delil,tanık bildirilmeli kolay gelsin!
Old 02-11-2012, 09:35   #8
av.yağmur deniz

Ben delil listemi ön incelemeye kadar sunuyorum.Çünkü cevap dilekçesinde ileri sürülen hususları görmeden, delillerin yeterli olmayacağını düşünüyorum.Tensipten sonra değil de cevaba cevap dilekçemle birlikte veya ön inceleme duruşmasından önceki herhangi bir tarihte bildiriyorum.Dava dilekçemde sadce tanık,bilirkişi şeklinde belirtiyorum eskiden yaptığım gibi.
Old 02-11-2012, 09:58   #9
Av.Duygu Işık Behrem

Ben, dava dilekçemde delil listemi, hangi delile neden dayandığımı da belirtmek sureti ile yazıp mevcut belgelerin tümünü davadaki taraf sayısından bir fazla şekilde sunuyorum. Getirtilecek/istenecek deliller var ise getirileceği yerleri adresleri ile birlikte yazıyorum. Ayrıca ne olur ne olmaz diye de dilekçemin en altına ekler diye ek bir kısım açıp oraya da dilekçe ekinde sunduğum tüm belgeleri tek tek yazıyorum. (çok sağlamcıyımdır.)

Tanık isimleri belli ise onları da isim soyad, adres, TC. no'ları ve ayrıca hangi konuda dinletileceklerini belirtmek sureti ile yazıyorum.

Kısacası işimi şansa bırakmıyorum çünkü şu aşamada neyin ne olacağı belli değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi