Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ÖlmÜŞ EŞten Kalan MaaŞin Haczİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2008, 13:31   #1
Av.bozkara

İnceleme ÖlmÜŞ EŞten Kalan MaaŞin Haczİ

Borçlunun ölmüş eşinden kalan maaşına haciz konması mümkün müdür?
Yanıtlayan herkese şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla
Old 01-09-2008, 13:35   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/3181
K. 2002/3965
T. 26.2.2002
• HACZİ CAİZ OLMAYAN MALLAR VE HAKLAR ( Emekli Sandığınca Ödenecek Sosyal Yardım Zamlarının Haczedilememesi )
• HACZİ KISMEN CAİZ OLAN MALLAR VE HAKLAR ( Dul Yetim Maaşının Borçlu Ailesi Efradına Tahsis Edilen Para Olması Nedeniyle Kısmen Haciz Konulabilmesi )
• EMEKLİ SANDIĞINCA ÖDENECEK SOSYAL YARDIM ZAMLARI ( Haczinin Caiz Olmaması )
• DUL YETİM MAAŞININ HACZİ ( Haczinin Kısmen Caiz Olması )
2004/m.82,83
5434/m.Ek.3
ÖZET : Emekli Sandığınca ödenecek sosyal yardım zamları haczedilemez. ( örneğin aile ve çocuk yardımı, yakacak zammı gibi maaşa eklenen farklar gibi paralar )Ancak bu neviden olmayan dul yetim maaşı, borçlu ailesi efradına tahsis edilen bir para olması itibariyle borçtan mesuliyetleri halinde mirasçıların maaşlarını İİK' nun 83. maddesi uyarınca haciz konulmasına yasal bir engel yoktur.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : İİK' nun 82. maddesi haczi kabil olmayan İİK' nun 83. maddesi ise kısmen haczi caiz olan şeyleri düzenlemiştir. İİK' nun 83. maddesine göre ise maaş, tahsisat her türlü ücretler irtifa hakkı ve hasılatı emekli maaşları ve sandık tarafından belli aralıklarla ödenen sair iradlar anılan maddedeki esaslar dahilinde kısmen haciz olunabilir. Hak sahibine toplu biçimde bir defada yapılan ödemeler anılan maddede sayılanlar arasında değildir.

5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda haczedilemeyecek şeyler belirlenmiştir. 2363 sayılı kanunla 5434 sayılı kanuna eklenen ek madde 3' e göre, Emekli Sandığınca ödenecek sosyal yardım zamları haczedilemez. ( örneğin aile ve çocuk yardımı, yakacak zammı gibi maaşa eklenen farklar gibi paralar )Ancak bu neviden olmayan. Dul yetim maaşı borçlu ailesi efradına tahsis edilen bir para olması itibariyle borçtan mesuliyetleri halinde mirasçıların maaşlarını İİK' nun 83. maddesi uyarınca haciz konulmasına yasal bir engel yoktur. Mercice bu kurallar ışığında şikayetin çözümlenmesi gerekirken İİK' nun 82/10 madde hükmü gerekçe gösterilerek istemin reddi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda açıklanan nedenle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 26.2.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.

yarx
Old 01-09-2008, 17:18   #5
krizantem

caizdir...Veraset ilamı mevcut ise bununla yoksa alacağanız yetki ile veraset ilamı çıkarıdıktan sonra maaş haczi mümkündür.
Old 01-09-2008, 22:51   #6
üye25667

Ben onu şöyle aklımda tutarım memurun emekli ikramiyesine, sigortalının da emekkli maaşına haciz konamaz. Emekli sandığından alındığına göre maaş elbette haczi kabildir.
Old 02-09-2008, 10:21   #7
zeynepcosgun

Varsayılan emekli ikramiyesi haczedilir

Sayın Murdican,
Memurun emekli ikramiyesine haciz tatbik edilmesinde yasal engel bulunmamaktadır. Yani emekli ikramiyesi haczi kabil mallardandır.
Old 02-09-2008, 22:55   #8
avtunahan

Vefat eden eşinden maaş alan kişinin almış olduğu maaşa haciz konulabilir.Tavsiyem müzekkerede ölen kişininde kimlik bilgilerini yazarak maaşı eşinden dolayı aldığını özellikle belirtmeniz gerekiyor.
Old 03-09-2008, 01:48   #9
üye25667

Alıntı:
Yazan zeynepcosgun
Sayın Murdican,
Memurun emekli ikramiyesine haciz tatbik edilmesinde yasal engel bulunmamaktadır. Yani emekli ikramiyesi haczi kabil mallardandır.
Sayın meslektaşım gelecekteki muhtemel gelire nasıl haciz koyarsınız. Hazır bankaya yatmışsa elbette haczi kabildir. Henüz olmayan gelire haciz konulmaz bunu anlatmak istedim. Saygılar
Bir gün deneyin isterseniz.......................
Old 03-09-2008, 10:40   #10
zeynepcosgun

Varsayılan müstakbel alacak haczedilir

Sayın Murdican,
İİK gereğince müstakbel alacakların haczedilmesi mümkündür. Bu konuyu Baki Kuru ve Ramazan Arslan' ın icra iflas kanunu kitabından okumanızı tavsiye ederim.İcra dairesi müstakbel alacaklara ilişkin haciz talebini kabul etmezse bu işleme karşı şikayet yolu da açıktır.

Ayrıca, müstakbel alacaklarının haczini kendim bizzat yaptım. Borçlunun henüz doğmamış emekli ikramiyesine haciz koydum. Emekli sandığı, bu kişinin henüz emeklilik başvurusu yoktur, ancak haciz talimatınız ilgili kişinin dosyasına konmuştur, emekli ikramiyesi hak ettiği takdirde dosyanıza gönderilecektir diye yanıt verdi. 3 ay sonra da parayı icra dosyasına gönderdi.

Ben kanunları uyguladım ve başardım.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi