Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhtarname ve noterin sorumluluğu

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2011, 12:19   #1
NightBird

Varsayılan İhtarname ve noterin sorumluluğu

Merhabalar,

Bir konuda siz değerli meslektaşların görüşlerini almak isterim.
25.01.2011(hatta 24'ü akşam) tarihinde bir devlet bankasının bir şubesine APS yoluyla tebliğ şerhli bir ihtarname çektim.Bugüne kadar ihtarnamenin ulaşıp ulaşmadığına dair herhangi bir bilgi alamıyorum.Notere gittiğimde bana PTT'nin internet sayfasından alınmış barkod sorgulama çıktısı vermeye kalkıyorlar.Ben de kendimin de bunu internetten alabileceğimi bana tebliğ şerhini vermelerini istediğimde noter başkatibi bana noterin aracı bir kurum olduğunu ve sorumluluğunun buraya kadar olduğunu bundan sonrasını takip etmenin benim işim olduğunu söyledi.Ben kabul etmedim tartıştım çıktım.Mevzuatta da bu konuyla alakalı bir şey bulamadım.Zira 15 günü aşkın bir süre oldu ve APS ile şehir içinde yapılacak bir tebligat söz konusu.Burada noter nereye kadar sorumludur?Tavsiyeleriniz nelerdir.Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
Kolay gelsin.
Old 09-02-2011, 14:59   #2
meltem2007

Mutsuz

Notere bir dilekçe yazarak tebligatın akıbetinin sorulması için PTT'ye yazı yazılmasını isteyin.Noterin yazdığı yazıyı elden PTT'ye siz götürün, cevabi yazıyı da elden alabilirseniz (ki bu mümkün olmayabilir, PTT araştırmak için süre isteyecektir), akıbeti ilk elden öğrenmiş olursunuz.Yazıyı daha sonra notere teslim edin.Noter ptt'nin işlemiyle bağlı ve PTT'ye karşı da muhatap noter olduğu için bu şekilde yapmanız en uygunu.Bir tapu haczini fek yazımız İstanbul'a aps ile 7 günde gitmişti.
Old 10-02-2011, 22:54   #3
NightBird

Sayın meltem2007 cevabınız için teşekkür ederim.Ben de zaten dilekçe vermiştim.Fakat vahim olan APS ile yollanan ihtarnamenin 20 güne yakın bir sürede ulaşmaması daha da kötüsü akibetinin belli olmaması.
Old 10-02-2011, 23:08   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan NightBird
Merhabalar,

Bir konuda siz değerli meslektaşların görüşlerini almak isterim.
25.01.2011(hatta 24'ü akşam) tarihinde bir devlet bankasının bir şubesine APS yoluyla tebliğ şerhli bir ihtarname çektim.Bugüne kadar ihtarnamenin ulaşıp ulaşmadığına dair herhangi bir bilgi alamıyorum.Notere gittiğimde bana PTT'nin internet sayfasından alınmış barkod sorgulama çıktısı vermeye kalkıyorlar.Ben de kendimin de bunu internetten alabileceğimi bana tebliğ şerhini vermelerini istediğimde noter başkatibi bana noterin aracı bir kurum olduğunu ve sorumluluğunun buraya kadar olduğunu bundan sonrasını takip etmenin benim işim olduğunu söyledi.Ben kabul etmedim tartıştım çıktım.Mevzuatta da bu konuyla alakalı bir şey bulamadım.Zira 15 günü aşkın bir süre oldu ve APS ile şehir içinde yapılacak bir tebligat söz konusu.Burada noter nereye kadar sorumludur?Tavsiyeleriniz nelerdir.Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
Kolay gelsin.

Değerli meslektaşım, Noterlik Kanununun aşağıda alıntıladığım maddesine göre noterin davranışı çok açık olarak, suç teşkil etmemekle birlikte, görevin gereği gibi yapılmaması olup disiplin cezasını müstelzimdir. (Ayrıca bakınız aynı kanun 124,125,126) Noteri, Noterler Birliği Disiplin Kuruluna şikayet edebilirsiniz. Saygılarımla.

Alıntı:

TEBLİGAT İŞLERİ

Noterlik Kanunu MADDE 70 - Tebliği istenen her nevi kâğıt, Tebliğat Kanunu hükümlerine göre muhatabına tebliğ olunur. Tebliğ tutanağı dairedeki nüshaya bağlanır. Tebliğin yapıldığı veya yapılamadığı ilgilisine verilecek nüshasına yazılıp onaylanır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi