Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bir markanın ürününün benzerini başka bir marka altında yapmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-10-2009, 19:03   #1
norm

Varsayılan bir markanın ürününün benzerini başka bir marka altında yapmak

Merhaba herkese,
çok acil bir sorum olaak. Marka hukukuna yabancıyım.
x markasının bir ürününü örneği çeketini y firması aynı modelde aynı renkte yapmakta ancak kendi markasının ismi altında ve x firmasının fiyatından daha aşağı bir fiyata satmakta. Ancak kasıtlı dğil, kaliteden dolayı daha ucuza mal edebiliyor ve ürünlerini daha ucuza satabiliyor. Bu durumda x markasına sahip firmanın hak talp edebilmesi mümkün mü?

Eğer evet demekteyseniz, o zaman piyasada aynı tür mont, ceket hele de pantalon görmememiz gerek ancak bu mantıken mümkün değil.

bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse var mı acaba?
Old 30-10-2009, 13:13   #2
Av. Ali İhsan

merhaba, bence burda önemli olan tüketici y markalı ceketi gördüğünde, x markasının ceketi aklına geliyormu, yani o ceketin veya x markasının ayırt edici bir özelliği var mı?
piyasada tanınmış bir marka mı?
ayrıca tescilli bir marka mı ve hangi sınıflarda tescilli bunlar önemli, y markası, x markasının herhangi bir sembolünü vs. kullanıyor mu?
bunlara bakmak lazım.
Old 30-10-2009, 13:42   #3
Av.Feridun Yurtsever

Alıntı:
Yazan norm
Merhaba herkese,
çok acil bir sorum olaak. Marka hukukuna yabancıyım.
x markasının bir ürününü örneği çeketini y firması aynı modelde aynı renkte yapmakta ancak kendi markasının ismi altında ve x firmasının fiyatından daha aşağı bir fiyata satmakta. Ancak kasıtlı dğil, kaliteden dolayı daha ucuza mal edebiliyor ve ürünlerini daha ucuza satabiliyor. Bu durumda x markasına sahip firmanın hak talp edebilmesi mümkün mü?

Eğer evet demekteyseniz, o zaman piyasada aynı tür mont, ceket hele de pantalon görmememiz gerek ancak bu mantıken mümkün değil.

bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse var mı acaba?

Sayın norm,
Bahsetmiş olduğunuz konu marka hukuku ile ilgili değil. Bu konu 554 sayılı KHK kapsamında değerlendirilebilir. 554 sayılı KHK ise yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımları tescil edilmesi şartıyla korumaktadır. Eğer X markasının tasarımı 554 sayılı KHK kapsamında korunmaya değer ise yani yeni ve ayırtedici özelliği bulunuyorsa ve tescilli ise KHK kapsamında değerlendirme yapılabilir.
Bu şekilde bir koruma sağlanamaması durumunda ise TTK'da yer alan "Haksız Rekabet" hükümleri gereğince hukuki yollara başvurabilirsiniz.
Old 30-10-2009, 14:10   #4
norm

teşekkürler,
ben de bu arada biraz araştırma yaptım. bu konuda bir makale buldum. tasarım konusu marka gibi korunmamakta. Esasen şöyle; benim sorumdaki ürün tescilsiz. tescilli ürünler özel bir kanun ile korunmamakta. Tescilliler is Kanun Hükmünde Kararname ile korunuyor.
benim olayımda tescilsiz bir marka. Demişsiniz ki; markayı hatırlatacak bir şey var mı? aynı sorundan makalede de bahsedilmiş.
ceket, pantalon gibi standart ürünlerin rengi, kumaşı, şekli aynı olabilir. bunu nasıl diğer firmanınkini hatırlatıyor mu diye sorgulayabiliriz ki?

zaten okuduğum kararlarda da bu konu biraz da Yargıtay'ın insiyatifine bırakılmış. o nedenle kafam karıştı
Old 30-10-2009, 16:33   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
x markasının bir ürününü örneği çeketini y firması aynı modelde aynı renkte yapmakta ancak kendi markasının ismi altında ve x firmasının fiyatından daha aşağı bir fiyata satmakta. Ancak kasıtlı değil, kaliteden dolayı daha ucuza mal edebiliyor ve ürünlerini daha ucuza satabiliyor. Bu durumda x markasına sahip firmanın hak talp edebilmesi mümkün mü?

Sorunuzdan anlaşıldığı kadarı ile meslektaşım Sayın Yurtsever'in de değindiği gibi bu husus markaya değil "endüstriyel tasarım"a ilişkindir. Çünkü markaların farklı olduğunu (x-y) ancak ceket modellerinin aynı olduğunu söylüyorsunuz.

Ancak son mesajınızda hala marka üzerinden hareket ettiğinizi görüyorum... Bu durumda sonuca varmakta karışıklık yaşarsınız. Önerim, önce marka-tasarım hususunda netliğe ulaşmanız.

554 S. Endüstiyel Tasarımların Korunması Hakkında KHK uyarınca tasarım; "bir ürünün tümü, veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünü" ifade eder. Dolayısıyla işin içine "model, renk" gibi hususlar girdiğinde konumuz marka değil tasarım olur.

x firmasının bu tasarımları tescilsiz ise 554 S. KHK anlamında korunması mümkün değildir. Dolayısıyla burada TTK hükümlerini incelemek gerekir. Haksız rekabete ilişkin 57/5 maddesinde ise;
"Başkasının imtiası, iş mahsulleri, faaliyeti veya ticaret işletmesiyle iltibaslar meydana getirmeye çalışmak veya buna müsait bulunan tedbirlere başvurmak, hususiyle başkasının haklı olarak kullanıldığı ad, unvan, marka, işaret gibi tanıtma vasıtalariyle iltibasa meydan verebilecek surette, ad, unvan, marka, işaret gibi tanıtma vasıtaları kullanmak veyahut iltibasa meydan veren malları, durumu bilerek veya bilmeyerek, satışa arz etmek veya şahsi ihtiyaçtan başka her ne sebeple olursa olsun elinde bulundurmak;" hüsnüniyet kaidelerine aykırı hareketler arasında sıralanmıştır.

Bu durumda kanaatimce şayet x firmasınca üretilen ve y firmasınca da aynısı satışa arz edilen bu tasarımlar artık herkesçe bilinen, sıradan, klasik, yıllardır başka firmalarca da üretilen bir model ise bir hak talep edilmesi hakkaniyete aykırı olur. Ancak bu ceket modelleri x firmasınca yaratılmış, x şirketine özgü, yeni, farklı, bu x firmasının ceketidir dedirtecek cinste bir model ise tasarım tescilsiz olsa dahi TTK uyarınca hak talep edebileceklerdir. Fakat şu ayrıntıyı da unutmamak gerekir; tescilli tasarımlar dahi en fazla 4 kez yenilenmek suretiyle azami 25 yıl süre ile korunurlar. Dolayısıyla burada bu ceket modellerinin tescilsiz olduğu da düşünülecek olur ise, model uzun yıllardır piyasada olan bir model ise böyle bir talepte bulunsalar dahi sonuç alamama ihtimalleri yüksektir.
Old 30-10-2009, 17:05   #6
norm

teşekkürler tekrar,
evet haklısınız yanlış bir ifade olmuş. Esasında endüstriyel tasarımdan bahsediyordum. Yaptığım araştırmada ben de bunları buldum. Ancak dediğim gibi bu konu tamamen hakimin insiyatifine kalmış durumunda o zaman. Hangi marka güçlüyse o kazanı davayı...
Old 30-10-2009, 17:18   #7
Av.Duygu Işık Behrem

Tekstil konusunda uzman olan, bu alanda faaliyet gösteren kişiler de benzerlik konusunda görüşlerini bildirebilirler, onlara danışabilirsiniz. Zaten bu tip davalarda çok genel olarak konunun hukuk alanındaki uzmanı, mali müşavir ya da muhasebeci(tazminat istemi var ise) ve tekstil sektöründen bir bilirkişi atanmaktadır. Siz de inceleme aşamasında sektörde uzman bir kişinin de bilirkişi olarak atanmasını talep edebilirsiniz. Tekstil sektörüne ilişkin bu husus teknik olduğundan hakimin kendi kanaati ile hareket ederek karar vermesi eksik incelemeye sebep olacaktır.
İyi çalışmalar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi