Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Daha önce kapatılmış kooperatifi tekrar aktif ederek kayyum atanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-09-2017, 15:46   #1
onur86

Varsayılan Daha önce kapatılmış kooperatifi tekrar aktif ederek kayyum atanması

Müvekkil'in almak istediği bir ada parseldeki son 1/4 lük hisse (diğer hisseleri toplamış), Tar-Sek yapı kooperatif tarafından noterlik vasıtasıyla, olması gereken vatandaşa tescil edilmesi gerekirken aslında var olmayan bir şahıs adına 1973 tarihinde tescil edilmiştir. 1974 tarihinde noter bu hatayı farketmiş, hata yaptığını ve düzeltilmesi gerektiğini de tapuya göndermiş anca tapu bu bilgiye rağman hatasını düzeltmemiş, ilgili 1/4 lük hisseyi, aslında olmayan bu insan adına TESCİL ETTİRMİŞTİR. Bu seneple müvekkil ilgili ada parseldeki 3/4 lük hisseyi almış olmasına rağmen 1/4 lük kısmın karşılığı olmadığı için ilgili hisseyi alamamaktayız

Konuyla alakalı oldukça fazla araştırma yaptım ancak net bir kanaatim oluşmadı. Aklıma iki yapılabilecek yol geldi ama emin de olamadım fikrinizi almak istedim.

1- İlgili kooperatifi tekrar faal hale getirip, kayyum atattırıp, kayyum marifetiyle de böyle bir şahsın olmadığına, doğru şahsın adına tescilin sağlatıp ondan satın alıp tekrar kooperatifi feshettirmek (Bu yolu kullamış bir meslektaşım varsa bilgilenmek isterim).

2- ilgili şahıs adına alınabilecek bir gaiplik kararıyla beraber, ada parsel üstündeki hissenin doğru şahsa tescili.

Veya başka bir yol var mıdır ? Yardımcı olabilirseniz pek memnun olurum.
Old 11-09-2017, 18:51   #2
Yücel Kocabaş

Ticaret Mahkemesinde Ticaret Sicil Müdürlüğü ve varsa tasfiye memuru (heyeti) aleyhine kooperatifin ihyası (canlandırılması)ve tasfiye memuru atanması davası açılıp, hatanın düzeltilmesi gerekirse tapuda dava açılması işlemlerinin tasfiye memuru tarafından yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum.
Old 13-09-2017, 11:08   #3
onur86

Üstat aynı şekilde daha kısa olması ihtimal bir yol daha bulunuyor sanırım. Tapuda izaley-i şuyu davası açıp, davalının adresi olarak gayrimenkulün bulunduğu adresi göstersek. Tebligat bila ikmal geldikten sonra adres araştırması da olumsuz çıkınca ilanen tebligat. Mahkemeden yetki isteyip bu olmayan şahıs hakkında kayyum davası. mal müdürlüğü kayyumluk yapacak. Sonra da mahkemeden kayyumun davaya dahile dilmesi için talepte bulunsak ve tebligat yaptırsak. bu sayede de artık tebligatları o kayyuma yaptıracağımız için dava ve satış sürecini de bu kayyum yani hazine vekili yürütür sanırım. Karar kıymet takdiri vs..

Sanki diğer anlatılan yolda kooperatifi tekrar aktif hale getirmek, defterlerini bulmak bile imkansız gibi

Fikriniz nedir ?

Saygılarımla
Old 13-09-2017, 11:32   #4
Yücel Kocabaş

Kooperatif hakkındaki gerekli bilgi ve belgeler ticaret sicilinde ve noterlikte vardır. Hazine temsilcisi kayyımın gaiplik kararı aldırması ve taşınmazın müvekkiliniz adına tescilini sağlaması gibi bir görevinin ve bunda hukuki yararının bulunduğunda kuşkuluyum. Önerdiğiniz yol bana daha dolambaçlı bir yol gibi geldi,tabii takdir sizlerindir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi