Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyiz edilmeden kesinleşen dosyanın açılmamış sayılması kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2013, 08:51   #1
edemircioglu

Mesaj temyiz edilmeden kesinleşen dosyanın açılmamış sayılması kararı

Merhabalar değerli meslektaşlarım. Sonradan dahil olduğum bir davada müvekkil hakkında icra takibi yapılmış ve müvekkil imzaya itiraz etmiş nitekim raporlar hep lehine gelmiş ancak sorun olan şu duruşmaları takip etmediğinden bir deva dosya kaldırılmış ve daha tekrar takipsiz bıraktığı için dosyanın açılmamış sayılmsına karar verilmiş ve temyiz edilmeden kesinleşmiş.Şimdi haksız olarak ödenen paranın iadesi için ne yapmalıyım.SAdece istirdat davası açmam kafi midir.
Old 23-01-2013, 09:02   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan edemircioglu
Merhabalar değerli meslektaşlarım. Sonradan dahil olduğum bir davada müvekkil hakkında icra takibi yapılmış ve müvekkil imzaya itiraz etmiş nitekim raporlar hep lehine gelmiş ancak sorun olan şu duruşmaları takip etmediğinden bir deva dosya kaldırılmış ve daha tekrar takipsiz bıraktığı için dosyanın açılmamış sayılmsına karar verilmiş ve temyiz edilmeden kesinleşmiş.Şimdi haksız olarak ödenen paranın iadesi için ne yapmalıyım.SAdece istirdat davası açmam kafi midir.

Dava açma süresine öncelikle bakıp, dava açma süresi geçmemişse istirdat davası açabilirsiniz diye düşünüyorum. (İİK:72/VII)
Old 23-01-2013, 09:06   #3
edemircioglu

teşekkürler.haksız olarak cebri icra altında ödemenin yapıldığı tarihten bir yıl içinde yani zamanaşımı dolmamış.
Old 23-01-2013, 09:09   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan edemircioglu
teşekkürler.haksız olarak cebri icra altında ödemenin yapıldığı tarihten bir yıl içinde yani zamanaşımı dolmamış.

O zaman sorun yok. İİK.72/VII'e göz atarsınız. Bu davada borçlu olmadığınız (İmza inceleme raporları yeterli olur diye düşünüyorum) bir parayı ödemek zorunda kaldığınızı ispatlamanız yeterlidir.
Old 23-01-2013, 09:10   #5
edemircioglu

ama Daha önce imzaya itiraz edilmiş ve icra hukukta görülen dava açılmamış sayılmış şimdi istirdat davası olarak tekrar açmak ne kadar doğru
Old 23-01-2013, 09:20   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan edemircioglu
ama Daha önce imzaya itiraz edilmiş ve icra hukukta görülen dava açılmamış sayılmış şimdi istirdat davası olarak tekrar açmak ne kadar doğru

Şu kadar doğru:

Evvela davanın açılmamış sayılması, o konuda hiç talepte bulunulmamış anlamına gelir.

İkinci olarak İmzaya itiraz üzerine kurulan hüküm maddi anlamda kesin hüküm niteliği taşımaz.
Old 23-01-2013, 09:28   #7
edemircioglu

yani siz diyorsunuz ki itiraz edilmiş olsa ve her ne sebeple olursa olsun itiraz kalkmış ise borçlu ödemede bulunduğu tarihten itibaren bir yıl içinde istirdat açılabilir. yanlış mı algıladım
Old 23-01-2013, 09:30   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan edemircioglu
yani siz diyorsunuz ki itiraz edilmiş olsa ve her ne sebeple olursa olsun itiraz kalkmış ise borçlu ödemede bulunduğu tarihten itibaren bir yıl içinde istirdat açılabilir. yanlış mı algıladım

Hayır doğru anladınız. Bu arada İİK:72/VII'yi halen okumadınız mı?

Burada önemli olan borçlu olmadığınız bir parayı icra kanalıyla ödemiş olmanızdır.
Old 23-01-2013, 09:38   #9
edemircioglu

Mehmet Bey işte benim sıkıntım ve sorum zaten 72/vıı den ötürüdür.Şimdi itiraz var ve takipsiz bırakılarak kesinleşti.Tamam itiraz bir menfii tespit davası değildir cevapta bu olsa gerek engin bilgileriniz için teşekkür ederim..
Old 23-01-2013, 10:01   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan edemircioglu
Mehmet Bey işte benim sıkıntım ve sorum zaten 72/vıı den ötürüdür.Şimdi itiraz var ve takipsiz bırakılarak kesinleşti.Tamam itiraz bir menfii tespit davası değildir cevapta bu olsa gerek engin bilgileriniz için teşekkür ederim..

İtiraz edilmeden kesinleşseydi de zaten bu istirdat davasını açabilecektiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi