Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir mahkeme kalemi anısı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2008, 14:14   #1
hukukcu1985

Mutlu Bir mahkeme kalemi anısı

Değerli meslektaşlar başka işleri dolayısıyla vekilliğini yaptığım müvekkilim hakkında mala zarar verme suçundan dolayı kamu davası açılmış.Ancak kendisine sadece duruşma günü gönderilmiş ekinde iddaname yazmasına rağmen iddanameyi eklemeyi unutmuşlar.Kaleme giderek iddianamenin gelmediğini bu nedenle dosyayı inceleyerek hakkındaki suçlamayı öğrenmek istedim.Başka işlerimin de olduğundan o kaleme uğrayacağımı planlayarak vekaletimi yanıma almadım.Sonuç olarak iddianamenin eklenmediğini kalmedekiler suçlama olarak saydı ve bizi nasıl böyle birşeyle suçluyorsunuz sanık vekili olduğunuzdan mı başka şeyler nedeniyle haklı çıkmak istiyorsunuz deyince çok şaşırdım.Sonra da dosyayı inceleyin ama asla örnek alamazsınız dediler.Fazla büyütmeyim dedim ve dosyayı incelerken sanığa gönderilmesi gerekli iddianameyi dosyanın içinde gördüm.Çıkarkende teşekkür ederek unuttukları belgeyi dosyanın ön başına koydum.Ama bir hayli de kızdım ve Sizlerle paylaşmak istedim.Kalmeden ayrılırken aaa gerçekten unutmuşuz dediklerini duymak iyi geldi
Old 07-05-2008, 17:47   #2
heidi

Sevgili Kardeşim, Değerli Meslektaşım; bir gün bu mesleği bırakırsam, kalem personelinin davranışları bunda çok etkili olacaktır, inanın.. Çoğu zaman adliyeye gitmek istemiyorum. İşine hakim, olgun memurlar o kadar az ki..
Old 07-05-2008, 19:11   #3
serkanbilgin

Varsayılan cevap

sevgili dostlar...avukat arkadaşımızın tarafından kalem ile ilgili bir anısı hakkında cevap vermek gereği duydum. Çünkü kalemde görev yapan zabıt katibinin öncelikle görevi kendisine tebliğ olunan kalem yönetmeliğini uygulamaktır.Herhangi bir soruşturma veya kovuşturma dosyasından sanık veya taraf olan bir başkasının fotokopi almasının koşulları kalem mevzuutında açıklanmıştır. Bu nedenle kalem mevzuutını uygulayan zabıt katiplerine bu denli yüklenilmesi yersizdir.Saygılarımla Serkan BİLGİN Bartın Adliyesi
Old 07-05-2008, 20:06   #4
Av.Kaan

Alıntı:
Yazan Serkanbilgin
Herhangi bir soruşturma veya kovuşturma dosyasından sanık veya taraf olan bir başkasının fotokopi almasının koşulları kalem mevzuutında açıklanmıştır. Bu nedenle kalem mevzuutını uygulayan zabıt katiplerine bu denli yüklenilmesi yersizdir.Saygılarımla Serkan BİLGİN Bartın Adliyesi

Dikkat ederseniz, hukukcu1985 fotokopi verilmemesinden değil, başka birşeyden şikayet ediyor... Bir daha okuyun...
Old 20-05-2008, 13:32   #5
ALTINCABA

sayın bilgin. Konuya duyarlı olmanıza çok sevindim olay sadece kalem personeli ile olmuyor. Malesef bazı hakim arkadaşlar da işin tadını kaçırmış durumda. Konya adliyesinde bu gün bir mahkemenin kapısında "duruşmalar saatlidir saatinde gelmeyen tarafların dosyası düşürülecektir" yazıyor fakat hemen yanındakiş mahkeme salonunda saat 10:30 olmuş hakimi bekliyoruz! Allahdan kalemdeki arkadaşlar telefon açtılar da hakim bey duruşması olduğunu öğrendi.
Birleştirilen davalar ile ilgili ayan beyan uygulama usulleri varken her iki davayı da kazanan avukatın ücreti için birleştirilen davalarda ücret takdiri hükümlerine uylması gerekirken yanlızca tek Av.Ücretini zapta geçiren sevgili katipler hoop diye Avukatın 500YTL sini ortadan kaldırmış oluyor. Yazıktır ve bu bir haktır. Yine garip bir örnek vereyim. Bir ay evvel yoldan extasy olduğuna ihtimal vermeyip bir adet extasy hap alan mümessil müvekkilim girdiği eğlence mekanının görevlilerine şilacı teslim edip bunu şurada (mekanın yolunda) satıyoprlar diyince hemen hakkında işlem yapıldı ve madde bulundurmaktan dava açıldı hakim kararı lehimize verdi yanlız karar şöyle yazılmıştı."sanığın evinde yapılan aramada bulunan uyuşturucu maddenin"
Kim bilir daha nice örnekler verilebilir. Bir yada iki kötü uygulama olabilir ama uygulamanın keyfiliği gün geçtikçe artıyor. Yeri geliyor stajere fırça atılıyor yeri geliyor bu karar çıkmaz deniyor. Dosyayı çıkarıp getirin diyen mi ararsınız esas defterini bulma işini avukata yükleyen mi. Bu konuda Kalemleri de suçlamak pek doğru değil zannederim adalet bakanlığı 4 kişinin olması gereken yere 2 kişi koyuyor galiba bu yüzden sorun oluyor. Hele İcra müdürlüklerinin hali içler acısı onlarca katip içeride çalışyor tüm işi memurların yapması beklenilse ne memurlar ne avukatlat işin içinden çıkamaz. Önemli olan bu ve benzeri durumlarda kişi ve kurumların birbirine yardım etmeye çalışması ve çaba göstermesidir. Kalemde bir çare arayan avukat arkadaşların bu şekilde bir tavır ile karşılaşması hoş olmuyor. Sitede katip arkadaşlar var ise daha hassas olmalarını rica ederim. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi