Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sermaye borcunu yerine getirmeyen Ltd. Şti ortağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-10-2007, 14:54   #1
Av.AE

Varsayılan Sermaye borcunu yerine getirmeyen Ltd. Şti ortağı

Hissesinin %75' i yabancı bir şirketin %25' i Türk (%23'ü kadının %2'si kocanın olmak üzere Türk karı-koca) gerçek kişilerin olduğu bir Limited Şirketin Hukuk Müşaviriyim. Şirketimizde Türk ortaklar sermaye borcunu yerine getirmediği gibi Şirketi de sürekli surette maddi-manevi zarara sokmuşlar ve de sokmaya devam etmektedirler. Konuyla ilgili yabancı ortaklara vereceğim bref ile ilgili olarak meslektaşlarımın görüşlerini almak istiyorum. Zira bulmuş olduğum Yargıtay Kararlarında ikileme düşmüş bulunmaktayım.

Bildiğimiz üzere sermaye borcunu yerine getirmeme ortaklıktan çıkarılma sebebidir. Türk ortaklar karı-koca olduğu için aslında fiiliyatta (karısının işlerini devamlı surette kocası yürütmekte) ortaklıktan çıkarılma işlemi sırasında şirket TTK.m.504' e göre tek ortaklı duruma düşebilir. madde metninin ikinci fıkrasında ".... ortakların sayısı sonradan bire inerse münasip bir müddet içinde bu eksiklikler tamamlanmadığı takdirde..." demektedir. dolayısıyla her ikisini de sermaye borcunu yerine getirmediğinden ortaklıktan çıkarma prosedürünü uygulayıp akabinde bir ortak alabiliriz şirkete dolayısyla şirket de bir ortak durumundan kurtulmuş olur. Ancak yargıtayın bu konuda 11.dairede farklı kararları var. 1983 tarihli bir kararda bu münasip süreyi gözönüne alıyor ancak 1985 tarihinde vermiş olduğu bir kararda ise böyle bir durumun direkt olarak şirketin feshini doğurduğunu kabul etmiş. Ancak kanunun lafzını yorumladığımda mantığım ve hukuk yorumlama tekniğim 83 yılının kararının doğru olduğu yönünde. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığım için de uygulama konusunda tecrübeli meslektaşlarımın görüşlerini almak istiyorum.

Teşekkür ederim.
Old 17-10-2007, 09:24   #2
ahmetyılmaz

Sayın meslektaşım bu konuda tereddüte yer vermemek adına ortaklardan oncelıklı olarak %23 luk bolum olan kadının ortaklıktan cıkarılma prosedürü izlenerek bu bölüm halledildikten sonra yeni bir ortak alınması ve akabinde %2 lik ortaklığı olan kocanın ortaklığına son verilmesi şeklinde olabilirmi acaba diye düşünüyorum. En azından yargıtay içtihatlarının çelişkisi ile de uğraşmış olmazsınız sanırım.Bu konularda tecrübeli meslektaşlarım umarım daha ayrıntılı ve doğru bir şekilde yardımcı olurlar size. Saygılar
Old 17-10-2007, 09:31   #3
Av.AE

Varsayılan Teşekkür ederim sayın meslektaşım

aslında dediğinizde haklısınız ancak işin bir de teoriden ayrık pratik kısmı var %23 hissesi olan kadın %2 lik hissesi olan adamın karısı. Yani kağıt üzerinde iki ortak ediyor. ben konuyla ilgili şöyle bir yol izlemeyi düşünüyorum. Pazartesi günü sermaye haczine geldiler 89/1 uyarınca. hacze muvafakat etmediğimi nedenleriyle tutanağa yazdırdım. bir yargıtay kanunu burada paylaşıyorum umarım yararı olur herkese. 89/1 uyarınca sermaye haczini caiz görmüyor yargıtay sadece kar payının haczini caiz görüyor. Sermaye haczi için 94 ten gidilmesi gerektiği caiz görülüyor. ilgili yargıtay kararı Y.19.HD.24.09.2001-E.1947/K.5801
Toplantıya katılmam gerektiği için tam metni şuan ekleyemiyorum müsait bir zamanda ekleyeceğim. teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi