Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davanın İhbarı/ Trafik Kazası/ Kasko Sigortası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-11-2008, 14:08   #1
Nil Şeker

Varsayılan Davanın İhbarı/ Trafik Kazası/ Kasko Sigortası

Ölümlü trafik kazası sebebi ile açmış olduğumuz tazminat davasında davalı şirket ile birlikte trafik sigortası şirketinide poliçede sorumlu olduğu oran için davalı göstermiştik.Fakat davalı tarafın kazaya karışan aracının kasko şirketini davalı göstermediğimiz gibi dava dışındada kasko şirketine bir başvurumuz yoktur.Davalı şirket,yargılamanın başlarındayken, davayı kasko poliçesindeki vefat teminatı sebebiyle kasko şirketine ihbar etti.Şu anda yargılamanın sonuna yaklaşıldı.Bu durumda kasko şirketide artık davalı konumunda mıdır?Kasko Şirketinin bize karşı davadaki durumu nedir?Davacı taraf olarak, dosya karara çıkmadan, bu hususta yapmamız gereken bir şey var mıdır?
Old 21-11-2008, 14:29   #2
Av.Cengiz Aladağ

Davanın ihbarı, dava dışı şahsın davaya müdahalesi bakımından yapılır. Dava dışı şahıs davaya müdahale etmemişse, taraf değildir.
Old 21-11-2008, 14:40   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nil Şeker
Ölümlü trafik kazası sebebi ile açmış olduğumuz tazminat davasında davalı şirket ile birlikte trafik sigortası şirketinide poliçede sorumlu olduğu oran için davalı göstermiştik.Fakat davalı tarafın kazaya karışan aracının kasko şirketini davalı göstermediğimiz gibi dava dışındada kasko şirketine bir başvurumuz yoktur.Davalı şirket,yargılamanın başlarındayken, davayı kasko poliçesindeki vefat teminatı sebebiyle kasko şirketine ihbar etti.Şu anda yargılamanın sonuna yaklaşıldı.Bu durumda kasko şirketide artık davalı konumunda mıdır?Kasko Şirketinin bize karşı davadaki durumu nedir?Davacı taraf olarak, dosya karara çıkmadan, bu hususta yapmamız gereken bir şey var mıdır?

1- Kasko poliçesini gördünüz mü?

2- Kasko şirketi, davanın ihbarına cevap verdi mi?
Old 21-11-2008, 14:41   #4
Nil Şeker

Kasko poliçesini gördüm vefat teminatı var.

İhbar edilen sigorta şirketi cevap vermedi.
Old 21-11-2008, 15:10   #5
özfn_34

Bu durumda sigorta şirketi davaya taraf olmuş değildir,fakat davalı taraf davayı sigorta şirketine ihbar etmiş olduğundan ileride açacakları rücu davasında işlerini kolaylaştırmış olacaklardır ki bu kısım onların iç ilişkilerinde önemlidir,sizin davanızda değil.
Old 21-11-2008, 16:21   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nil Şeker

Davanın ihbarı ile ilgili yapılan açıklamalara katılmaktayım. Ben kasko sigortasına takıldım. Genel olarak, kasko sigortası; sigortalı aracın uğrayacağı hasarları teminat altına alır. 3 üncü kişilere verilecek zararlardan dolayı sorumlu değildir. Ancak, bazı kasko poliçelerinde ek prim alınarak ihtiyari mali mesuliyet sigortası da yapılmaktadır. O nedenle size "poliçeyi gördünüz mü", diye sordum. Demek ki son açıkladığım şekilde yapılmış. İMMS'na dava öncesi müracaat edebilmeniz için ,zorunlu mali mesuliyet sigortasına müracaat edip; limit nedeniyle zararınız tam olarak karşılanmamış olması gerekmektedir.Ama siz ZMMS'na da müracaat etmemişsiniz.

Dolayısıyla dava açarken kasko sigortasını dahil etmemeniz bir kusur veya eksiklik değildir. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken bir şey de yoktur. Zaten kasko sigortası lehine/aleyhine hüküm de tesis edilemeyecektir.
Old 22-11-2008, 11:38   #7
Av.Abidin MUTLU

Kasko şirketi davanın ihbar edilmesi üzerine davaya cevap vermiş olsaydı, davada taraf olarak değerlendirilip lehinde veya aleyhinde bir karar verilebilecek miydi?

saygılarımla...
Old 22-11-2008, 11:40   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Abidin MUTLU
Kasko şirketi davanın ihbar edilmesi üzerine davaya cevap vermiş olsaydı, davada taraf olarak değerlendirilip lehinde veya aleyhinde bir karar verilebilecek miydi?

saygılarımla...

Tabii ki hayır.
Old 25-11-2008, 10:36   #9
Nil Şeker

Sayın Suat Ergin ZMMS na dava açmadan önce müracaat ettik.Fona devredilen sorunlu sigorta şirketlerinden biri idi.Ödeme yapılmadı.Devam eden davada davalı konumundalar.Sadece bilgi için iletiyorum.
İlgilenen herkese teşekkürler...
Old 29-12-2008, 11:41   #10
condictio_certi

Bu başlık vesilesiyle benim de bir sorum olacak. Bizde de buna benzer bir durum söz konusu. Ancak bizde bir iş kazası meydana geliyor ve işçi tarafından işverene yani bize maddi ve manevi zararların karşılanması için dava açılıyor. Bu arada müvekkil işçileri işveren mali sigortası ile sigortalılar. Biz davayı sigorta şirketine ihbar etmedik ve dava muhtemelen bizim aleyhimize sonuçlanacak.
Acaba davayı sigorta şirketine ihbar mı etmek en iyisi yoksa davayı kaybedilip dahasonradan sigorta kapsamında sigorta şirketine başvurup yargılama masrafları, avukatlık ücreti vs vs talep etmek mi en iyisi? Yani biz davayı kaybetsekte hüküm kesinlekştikten sonra işçiye ödediğimiz tazminat kalemlerini sigorta şirketinden talep edebilirmiyiz? Yani davayı sigorta şirketine ihbar etmek ve dava kaybedildikten sonra sigorta şirketine başvurmak arasında kararsız kaldım. Hangisi daha lehimize olur?

Şimdiden teşekkürler..
Old 29-12-2008, 12:51   #11
krizantem

Kasko yapan sigorta şirketinin sorumlu olduğu hususunda tekrar bir inceleme yapın. Sorumlu olmaması gerekir...
Old 13-01-2009, 16:24   #12
caner87

Bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var..
Bir firmada şoför olarak çalışan işçi iş saatleri içerisinde trafik kazası yapılıyor ve olayın üzerinden 1 yıl 3 ay geçiyor.
Zorunlu mali mesuliyet sigortasına bildirim yapması gereken işveren mi oluyor? Zarar gören zaten başvuru yapamaz değil mi? İşverenin başvuru yapıp yapmadığını nasıl öğrenebiliyoruz.SGK'na sürekli iş göremezlik ve malülen emeklilik işlemeleri için başvuru yapıldı ancak olayın iş kazası olup olmadığı yönünde henüz bir inceleme yapılmadı.Maddi zararlar açısından 2 yıllık zamanaşımı henüz dolmadı ancak manevi zararlar bakımından borçlar kanununa göre 1 yıllık zamanaşımı dolmuş mudur? Açılan hernahgi bir ceza davası da yok.
İş mahkemesinde işveren için dava açacak olsak sanırım işverenin kurtuluş kanıtı getirerek sorumlu olmaması mümkün görünüyor.Bu durumda zorunlu mali mesuliyet sigortasını da davalı olarak göstermemiz mi gerekir?
Birazcık yol gösteren olursa çok sevinirim....
Old 16-03-2010, 15:35   #13
Av.Yoldaş KILIÇ

Herkese kolay gelsin .Benim de bu hususta bir sorum olacak.
Davacısı bulunduğumuz ve kazandığımız tazminat davasında, davalılar sigorta şirketine yargılama aşamasında davayı ihbar etti.Ancak şirket davaya müdahil olmadı.İlamda şirket dava ihbar olunan sıfatına haiz.İlamlı icrada borçlu gösterebilir miyim?
Old 16-03-2010, 17:33   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Yoldaş KILIÇ
Herkese kolay gelsin .Benim de bu hususta bir sorum olacak.
Davacısı bulunduğumuz ve kazandığımız tazminat davasında, davalılar sigorta şirketine yargılama aşamasında davayı ihbar etti.Ancak şirket davaya müdahil olmadı.İlamda şirket dava ihbar olunan sıfatına haiz.İlamlı icrada borçlu gösterebilir miyim?

Hüküm kısmında da sorumlu gösteriliyorsa, borçlu olarak yazabilirsiniz.
Old 17-03-2010, 14:42   #15
zeynep1969

Sn.Ergin;
İlamda ihbar olunan konumunda olan sigorta şirketini ilamlı icrada borçlu olarak göstermek mümkün değildir.Çünkü sigorta şirketinin davada taraf sıfatı bulunmamaktadır.Saygılarımla.
Old 17-03-2010, 16:15   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan zeynep1969
Sn.Ergin;
İlamda ihbar olunan konumunda olan sigorta şirketini ilamlı icrada borçlu olarak göstermek mümkün değildir.Çünkü sigorta şirketinin davada taraf sıfatı bulunmamaktadır.Saygılarımla.

Bana hitaben yazmışsınız ama ben aksini yazmadım ki?
Old 17-03-2010, 16:50   #17
zeynep1969

Sn.Ergin;
Mahkeme hükmünde bazen hatalı olarak sigorta şirketinin de sorumlu olacağı şeklinde hüküm kurulabiliyor.Ancak;bizim hukuk sistemimizde dahili davalı diye bir kavram bulunmamaktadır.Bunu ifade etmeye çalışmıştım.Saygılarımla.
Old 17-03-2010, 18:08   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan zeynep1969
Sn.Ergin;
Mahkeme hükmünde bazen hatalı olarak sigorta şirketinin de sorumlu olacağı şeklinde hüküm kurulabiliyor.Ancak;bizim hukuk sistemimizde dahili davalı diye bir kavram bulunmamaktadır.Bunu ifade etmeye çalışmıştım.Saygılarımla.

Bizim hukuk sistemimizde dahili davalı diye bir kavram bulunmadığını biliyorum. Ama kararda sorumlu tutulanlar hakkında ilamlı takip yapılmasına da yine bizim hukuk sistemimiz izin vermektedir.
Old 17-03-2010, 19:21   #19
Av.Yoldaş KILIÇ

sn.Ergin teşekkür ederim cevabınız için.Anlaşılan sigorta şirketini ilamlı icrada borçlu olarak gösteremiyecem.Bilgi sahibi oldum iyi akşamlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi