Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1991 yilinda yapilan insaatta calisan iscilerin sigortasiz oldugu bahsiyle para cezasi duzenlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-05-2013, 20:01   #1
Av.Mehmet2007

Varsayılan 1991 yilinda yapilan insaatta calisan iscilerin sigortasiz oldugu bahsiyle para cezasi duzenlenmesi

Muvekkilim 1991 yilinda kendisine ev yaptiriyor ve bu insaatta calisanlarin buyuk bir kismi kendi cevresinden iscilerden olusuyor. Muvekkilimin suanda mesken olarak kullandigi eve Sgkdan bir memur geliyor ve evi olcmek istedigini beyan ediyor. Muvekkil sebebini soruncada insaatin yapildigi zamanda sigortasiz isci calistirildigini ve bunun icin olcum yapmasi gerektigini beyan ediyor. Muvekkilimde insaati yaparken bir kac iscinin sigortali oldugunu beyan ediyor. Gorevli memurda bu iscilerin sgk kayitlarinin acilen daireye getirilmesini, evleri olcup metrekarelerinin cikartilacagini, sigortasi yapilan iscilerin metrekareden dusurucelegini, eger sigortasi yapilan iscilerin metrekarelerle uyusmamasi halinde muvekkilime ceza yazilacagini beyan edip gidiyor. Bu durumla ilk defa karsilasiyorum ve 1991 yilindaki iscilerin kayitlarina nasil ulasacagimi, kim olduklarini bilmiyorum. Bu olayda ne gibi bir yol izlemeliyim? Degerli meslektaslarimdan ve ustadlarimdan bu konu hakkinda gorus almak istiyorum. Saygilarimla
Old 21-05-2013, 08:40   #2
Av. Tutku Kurt

O dönemki muhasebecisi ile görüşüp kayıtları temin etmeye çalışın. Bulabileceklerini sanmam bu kadar uzun yıllar kimsenin defter tutma zorunluluğu yoktur. Ama çıkarılacak borç 1991 yılına ait olacağı için zamanaşımına uğramış olacağı düşüncesindeyim. SGK'dan 1991 yılına ait şu kadar borcunuz bulunmaktadır şeklinde bir yazı geldiğinde buna itiraz etmeniz gerektiği düşüncesindeyim.
Old 21-05-2013, 09:31   #3
Av.Mehmet2007

Meslektasim benim endiselendigim konu muvekkil hakkinda suc duyurusunda bulunulmasi. Boyle bir ihtimalin gerceklesme olasiligi varmidir? Yardimlariniz icin tesekkur ediyorum
Old 22-05-2013, 15:11   #4
Av. Tutku Kurt

Ben böyle bir uygulama ile karşılaşmadım. Bana kalırsa SGK para tahsilatına daha çok önem vermektedir. Müvekkilinizin inşaatının metre kare ölçüsü alınarak, bu tipte bir inşaat için kaç kişi kullanılması gerektiği hesaplanacak ve buna göre de müvekkiliniz aleyhine prim tahakkuk ettirilecektir. Bu tip durumlarda ceza yargılamasını gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum. Ben böyle bir olayla karşılaşmadım kaldı ki söz konusu döneme ilişkin olarak tahakkuk ettirilecek prim ya da buna ilişkin gönderilecek ödeme emri zamanaşımına uğramış olacaktır, diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi