Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabancı mahkemenin boşanma kararının etkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2013, 23:27   #1
mehmet cevat

Varsayılan Yabancı mahkemenin boşanma kararının etkisi

Kocası tarafından Almanyada boşanmış bir kadın Türkiyeye gelerek kocası aleyhine bu sefer aleyhinde verilmiş hiçbir boşanma yok gibi Türk mahkemesinde sıfırdan boşanma,nafaka,maddi ve manevi tazminat istekli dava açıyor.Durumu dilekçenin kendisine tebliği ile öğrenen koca, Alman kararını,kadının boşanma davası devam ederken tanıtıyor,tanıma kesinleşiyor.Mahkeme buna rağmen davaya devam edip koca aleyhine nafaka,tazminata dair hüküm kurabilir mi boşanma konusuz kaldığından zaten nihai kararla birlikte boşanma red edilecek asıl sorunumuz,mahkeme,kadının nafaka,tazminat konusunda nasıl bir karar vermelidir.Mahkeme tanık dinleme yoluna girmiştir.İçtihat ekli bilgi için şimdiden teşekkürler.
Old 20-05-2013, 12:22   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan mehmet cevat
Kocası tarafından Almanyada boşanmış bir kadın Türkiyeye gelerek kocası aleyhine bu sefer aleyhinde verilmiş hiçbir boşanma yok gibi Türk mahkemesinde sıfırdan boşanma,nafaka,maddi ve manevi tazminat istekli dava açıyor.Durumu dilekçenin kendisine tebliği ile öğrenen koca, Alman kararını,kadının boşanma davası devam ederken tanıtıyor,tanıma kesinleşiyor.Mahkeme buna rağmen davaya devam edip koca aleyhine nafaka,tazminata dair hüküm kurabilir mi boşanma konusuz kaldığından zaten nihai kararla birlikte boşanma red edilecek asıl sorunumuz,mahkeme,kadının nafaka,tazminat konusunda nasıl bir karar vermelidir.Mahkeme tanık dinleme yoluna girmiştir.İçtihat ekli bilgi için şimdiden teşekkürler.
Sayın mehmet cevat,
Kocası tarafından Almanyada boşanmış bir kadın ifadeniz biraz tuhafıma gittiği için cevap yazıyorum. Hukuken koca eşini boşamaz, sadece boşanma davası açar. Boşanma kararını mahkeme verir. Alman hukukunda boşanma davalarında avukatla temsil edilme mecburiyeti olduğu için, kadının kendisini bir avukat tarafından temsil ettirdiği düşüncesindeyim. İkinci nokta Almanyadaki boşanma kararının Türkiye'de tanınmış olması gerçeğidir. Burada da kadına bir tebliği yapılmadığı sonucu çıkıyor mesajınızdan. Tanıma davası açıldığıkadına ebliğ edilmemiş mi?
Türkiyedeki davaya gelince:
1. Boşanma davası Sizin de belirttiğiniz gibi konusuz kalmıştır.
2. Maddi ve manevi tazminat konusunun boşanma davası süereken dava konusu olması gerektiği düşüncesindeyim. Sonradan ileri sürülmesi benim hukuk düşünceme ters düşüyor(şahsi görüşüm)
3. Medeni Kanunun 174-177 maddelerine göre nafaka talebinin yerinde olduğu düşüncesindeyim.

Saygılarımla
Old 20-05-2013, 13:47   #3
mehmet cevat

Varsayılan Boşanma nedeniyle nafaka ve Tazminat,Alman mahkemesi kararının Tanınmasının Etkisi

Alman boşanma kararının içeriğinde aleyhine boşanma kararı verilen kadın'ın (nafaka)talebi Almanya'da haksız bulunarak red edilmiştir.
Türkiye'de de Alman mahkemesi kararı tanınıp bu karar kesinleştiğine göre bu kararın içeriğinde yer alan nafakayı red kararı da kesinleşmiş olduğunundan Türkiye'de hem nafakanın hem de tazminatın'ın inceleme konusu yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.Zira taraflar,Almanya'da zaten yargılamaları yapılmıştır.Yeniden yargılamalarını yapmak ve böylece zıt kararların ortaya çıkmasının önü açılmış olur.Bu itibarla Ne nafaka'nın ne de tazminat isteminin Türkiye'de yeniden değerlendirme altına alınmaması gerektiğini düşünüyorum.Zira Alman mahkemesinde kusur kadın'a ait olduğu saptanmış.Türk hakimi yeniden kusur araştırması yapmaması gerekir ki bu takdirde Alman mahkemesi kararının tanınmasının bir anlamı kalmaz,diye düşünmekteyim.Saygılarımla
Old 20-05-2013, 20:43   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan mehmet cevat
Alman boşanma kararının içeriğinde aleyhine boşanma kararı verilen kadın'ın (nafaka)talebi Almanya'da haksız bulunarak red edilmiştir.
Türkiye'de de Alman mahkemesi kararı tanınıp bu karar kesinleştiğine göre bu kararın içeriğinde yer alan nafakayı red kararı da kesinleşmiş olduğunundan Türkiye'de hem nafakanın hem de tazminatın'ın inceleme konusu yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.Zira taraflar,Almanya'da zaten yargılamaları yapılmıştır.Yeniden yargılamalarını yapmak ve böylece zıt kararların ortaya çıkmasının önü açılmış olur.Bu itibarla Ne nafaka'nın ne de tazminat isteminin Türkiye'de yeniden değerlendirme altına alınmaması gerektiğini düşünüyorum.Zira Alman mahkemesinde kusur kadın'a ait olduğu saptanmış.Türk hakimi yeniden kusur araştırması yapmaması gerekir ki bu takdirde Alman mahkemesi kararının tanınmasının bir anlamı kalmaz,diye düşünmekteyim.Saygılarımla

Sayın mehmet cevat,
olayın ilk mesajınızda belirtilmesi gereken teferruatını ikinci mesajınıza saklamanızın anlamını çıkaramadım.

Saygılarımla
Old 20-05-2013, 22:04   #5
mehmet cevat

Varsayılan Boşanma nedeniyle nafaka ve Tazminat,Alman mahkemesi kararının Tanınmasının Etkisi

Sayın Gemici,
Öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.Teferruatı önceden saklamak gibi bir niyetim olmadı.Tartışa tartışa detaylara girmek istemişimdir.Yine de ilginiz için teşekkür ederim.Ancak ben yukardaki düşüncedeyim.Yani Almanya'da aleyhine boşanma kararı verilmiş bir kadın eş'in dolayısıyle kusurluluğu da orada irdelenmiş ve kanıtlanmış bulunduğundan artık Türkiye'de nafaka,tazminat isteyememesi gerekir diye zannediyorum.Aksi halde tanıma kararının bir anlamı kalmaz,diye düşünüyorum.Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi