Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpotekli alacağın temliki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2008, 00:07   #1
Av.Alperen

Varsayılan İpotekli alacağın temliki

Öncelikle merhaba,

A ve B bankadan kredi çekiyor, C de bu krediye kefil oluyor. Aynı zamanda A veya B'ye ait olan taşınmazda ipotek ediliyor. A ve B zamanla borcu ödemiyorlar. Bankada ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapıyor, önce kefil olan C 'ye gidiyor. C 'nin ağabeyi olan üçüncü kişi E ise, borcun tamamını bankaya ödeyerek ilgili icra dosyasındaki tüm alacağı noter kanalıyla üzerine temlik alıyor.E de bizim müvekkil oluyor Şimdi sorularım,

1- Alacaklı sıfatı değiştiğinden dolayı borçlular A,B ve C ye durumun bildirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Temliknameyi ekleyip Noterden ihtar mı çekmeliyim? yoksa ilgili icra dosyasından durumu bildiren bir yazı mı göndermeliyim? Şekil şartları nelerdir? Borçluların hepsine durumu bildirmem mi gerekir? yoksa sadece bir tanesine bildirsem yeterli olur mu? ( Çünkü C zaten E 'nin kardeşi konuyu biliyor)

2- İhtarın akabinde icra dairesine temliknameyi götürdükten sonra ipoteğin paraya çevrilmesini talep etmeyi düşünüyorum, bunun püf noktaları var mıdır? bizim durumumuzuda dikkate aldığımızda ne gibi işlemler yapmak gerekir?

3- Diyelim ki A veya B ye ait olduğunu tahmin ettiğimiz (daha dosyayı inceleyemedik) ipotekli taşınmaz, bir üçüncü kişiye ait olsun bu durum yukarıdaki soruların cevaplarını değiştirir mi?

Meslekte daha yeni olduğumdan ve ilk defada başıma böyle bir şey geldiğinden dolayı yardımlarınıza başvurmak istedim. Bu soruların cevapları basitmidir onuda bilemiyorum, biraz da çekinerek sordum, şimdiden mazur görün tüm meslektaşlarıma saygılar sunarım.
Old 08-01-2008, 10:35   #2
İcra 39

Öncelikle alacağın temlik edildiğini icra Müdürlüğüne bildirmeniz ve temliknameyi icra dosyasına koydurmanız gerekir.Daha sonra dosyanın tüm borçlularına alacaklının değiştiğini ve yapılacak ödemelerin eski alacaklıya yapılmaması hususunda muhtıra tebliğ ettirip daha sonra da dosyayı inceleyip ikmal edilmişse kıymet taktiri falan paraya çevirme işlemine geçeceksizin saygılar
Old 08-01-2008, 18:43   #3
Suç ve Ceza

Yanlız benim dikkatimi bir şey çekti;İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapılışsa artık kefil C'nin malvarlığına gidilemez. İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla yapılan takiplerde sadece ipotek konusu gayrimenkulün satışına gidilir. Eğer G.menkul satılıpta elde edilen bedel borcu karşılamaya yetmezse geriye kalan alacak miktarı için borçlular ve kefile karşı ilamsız takip yoluna gidirlir.
İpotekli taşınmaz bir üçüncü kişiye aitse ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla yapılan takipte icra müdürlüğünce ipotek sahibi üçüncü şahsa da tebligat gönderilmelidir.
Old 08-01-2008, 18:49   #4
Av.Alperen

yrn ilgili icra müdürüylede konuyu paylaşacağım. çok teşekkür ederim, değerli yorumlarınız için saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi