Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirketlerde Ortağın Denetim Yetkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-12-2006, 12:30   #1
Kibitzer

Varsayılan Limited Şirketlerde Ortağın Denetim Yetkisi

Ortak sayısı 20 den az olan Limitet Şirketlerde ortaklardan biri TTK 548/2 ve BK.532 maddesi gereği denetim hakkını delil tespiti yoluyla gerçekleştirebilir mi? Ya da yine aynı maddeler uyarınca genel dava yoluyla "limitet şirketin denetlenmesine izin verilmesi" davası mı açmalıdır? Bu konuda görüşlerinizi ve varsa uygulama örneklerini paylaşmak istiyorum.

Saygılarımla...
Old 07-12-2006, 21:21   #2
Av.Selim Balku

Öncelikle denetlemek için delil tespitinede yada genel mahkemede de dava açmaya da gerek yoktur. Hak olanın izne ihtiyacı yoktur.

Olaynızda somut bir sebep göstermelisiniz, denetleme hakkına sahip olduğunuz halde denetlemeye diğer ortaklar mı izin vermiyor yoksa denetledinizde hesaplarda açık var onun tespitiyle mi uğraşıyorsunuz...

Delil tespiti yapacaksanız, tespitini isteyeceğiniz delilleri somut olarak ilerde açacağınız davayı göstererek isteyebilirsiniz. Aslında tespitini istediğiniz delilde ilerde bulamayacağınız, kaybolacak bir delil olmalı yani hukuki yararı olmalı.

Meseleyi tam anlayamazsam da "kafadan tespit davasını öneriyorum."
Old 08-12-2006, 10:30   #3
ISIL YILMAZ

BORÇLAR KANUNU
.....
......

VII - ŞİRKETİ İDARE EDEN VE ETMİYEN ŞERİKLER ARASINDAKİ MÜHASEBET
1 - UMUMİYET İTABİRİYLE
MADDE 530 - Kanunun bu babında veya şirket mukavelesinde diğer bir hüküm mevcut olmadıkça şirketi idare eden şerik ile diğer şerikler arasındaki münasebetler, vekâlet hükümlerine tabidir. Şeriklerden biri idare hakkını haiz olmadığı halde şirket hesabına hareket eder, yahut şirketi idare eden şerik
salâhiyetini tecavüz eylerse vekâleti olmadan başkası namına tasarruf edenler hakkındaki hükümler tatbik olunur.
(Ek Fıkra: 6763 - 29.06.1956) Şirketi idare edenler, en az her yıl bir defa hesap vermeye ve kâr paylarını ortaklara ödemeye mecburdurlar. Hesap devresinin uzatılmasına ait şart bâtıldır. İdare edenin ortaklardan olmaması halinde de hüküm aynıdır.

2 - ŞİRKET İŞLERİNİ TETKİK
MADDE 531 - İdare salâhiyetini haiz olmasa bile her şerikin şirket işlerinin nasıl gittiği hakkında şahsen malûmat almağa ve şirketin defterlerini ve evrakını tetkike ve kendine mahsus olmak üzere şirketin malî vaziyeti hakkında hülâsa çıkarmağa hakkı vardır; hilâfına mukavele batıldır.

TTK yanında BK nın yukarıda belirtilen hükümleri de dayanak yapılabilir.
Sn.Balku'nun da dediği gibi somut sorunu tam olarak anlayamamakla beraber bir çözüm önerisi getirmeye çalışacağım.

Bence, şirkete bir ihtar çkerek TTK m.167 uyarınca bilgi edinme hakkınızı kullanmak surtiyle işe başlayabilirsiniz. İhtar sonucu gönderilmesi gereken ve tabii ki talep ettiğiniz belgelerin incelenmesi ile ortağın şirket içinde görmek istediği durumu görebilir, bunu değerlndirerek de harekete geçebilirsiniz.

Ancak, konu "sadece" denetim hakkının kullanılması ise Sn.Balku'nun tespitlerine katılmaktan başka söyleyecek birşeyim yok.

Saygılar.
Old 08-12-2006, 16:02   #4
Kibitzer

Cevaplar için öncelikle teşekkür ederim.
Tabii ki şirket ortağının şirket hesaplarını inceleme hakkı vardır. Şirketin bu hakkın kullanılmasına izin verdiği durumda sorumun bir anlamı sanırım kalmazdı.Sorum doğal olarak bu hakkın kullanılmasına şirketin izin vermediği haller için ne yapmamız gerektiği hususundaydı.
Uygulamada yaşadığım bir olay üzerine bu konuda diğer meslektaşlarımla tartışmak istemiştim.Şöyleki ;Bende Sn Balku'nun düşünceleriyle hareket edip delil tespiti yoluyla denetim hakkının kullanılmasını talep etmiştim. Ancak Ticaret Mahkemesi bu işlemin delil tespiti yoluyla gerçekleşemeyeceğini ve izin davası açma yoluna gitmemiz gerektiği şeklinde karar verdi. Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla..
Old 08-12-2006, 17:10   #5
ISIL YILMAZ

İzin davası ile ilgili bir karar biliyorum, ama a.ş.lerle ilgili bir karar bu. Bu karara konu davada genel kurul toplanması ile ilgili izin istenmiş mahkmeden ve mahkeme kabul etmiş, yargıtay da ilk derece mahkmesinin kararını onamış.

Bu durumda siz de denetim hakkının kullanılması için izin davası açacaksınız gibi görünüyor.

Saygılar.
Old 24-06-2011, 10:49   #6
seesaw

Benzer bir olay yaşamaktayız. 2 ortaklı limited şirketinde ortaklardan biri 3 defa ihtar göndermesi üzerine dahi ne toplantıya davet edilmiş, ne kar dağılımı verilmiş nede şirket heapları, bilançoları vb .gibi bilgiler bu %40 ortağa sunulmuştur.

Üstüne olay yerine yetkili vekalet ile gidip noter huzurunda verilmediğinin tespiti gerçekleştirilmiştir. Bunun üzerine ortaklıktan tüm paylarını alarak ayrılmak isteyen paylarını dahi bilmek için şirketten bu evrakları alamayan bu ortak adına öncelikle tespit davası açmak istiyorum. bu davayı ticaret mahkemelerinde şirket defterlerinin ve bilançoların tespiti olarak mı açmalıyım? daha sonra ne yapabilirim?
Old 24-06-2011, 11:39   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan seesaw

Benzer bir olay yaşamaktayız. 2 ortaklı limited şirketinde ortaklardan biri 3 defa ihtar göndermesi üzerine dahi ne toplantıya davet edilmiş, ne kar dağılımı verilmiş nede şirket heapları, bilançoları vb .gibi bilgiler bu %40 ortağa sunulmuştur.

Üstüne olay yerine yetkili vekalet ile gidip noter huzurunda verilmediğinin tespiti gerçekleştirilmiştir. Bunun üzerine ortaklıktan tüm paylarını alarak ayrılmak isteyen paylarını dahi bilmek için şirketten bu evrakları alamayan bu ortak adına öncelikle tespit davası açmak istiyorum. bu davayı ticaret mahkemelerinde şirket defterlerinin ve bilançoların tespiti olarak mı açmalıyım? daha sonra ne yapabilirim?

Durum tespitini Noter kanalıyla yaptırmışsınız, ayrıca 3 kez ihtar ile de durumu netleştirmişsiniz.

Bu nedenle en mantıklısı, T.T.K.nun 543.maddesinin yaptığı atıf gözetilerek limited şirketlerde de uygulanabilen ortaklara ait idare ve temsil yetkilerinin kaldırılması hakkında aynı kanunun 161 ve 162.madde hükümleri çerçevesinde müdürün azlini ve yenisi seçilene kadar kayyım tayinini isteyin... bence.
Old 28-06-2011, 13:13   #8
seesaw

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Durum tespitini Noter kanalıyla yaptırmışsınız, ayrıca 3 kez ihtar ile de durumu netleştirmişsiniz.

Bu nedenle en mantıklısı, T.T.K.nun 543.maddesinin yaptığı atıf gözetilerek limited şirketlerde de uygulanabilen ortaklara ait idare ve temsil yetkilerinin kaldırılması hakkında aynı kanunun 161 ve 162.madde hükümleri çerçevesinde müdürün azlini ve yenisi seçilene kadar kayyım tayinini isteyin... bence.

. yanıtınız için teşekkür ederim. şirketin diğer ortağı tespit günü yanımızda noter olmasına rağmen, daha sonra koçanların eksik olması ve buna bianen NAYLON FATURA olarak kullanma durumuna yardım etmekten - ki ortada buna ilişkin gerçeklik yoktur - avukatları baroya şikayet etmiş. Tahminimizce bu şahıs durumu lehine çevirip kendi düzenlediği naylon faturalar için zemin hazırlayarak son derece ard niyetli biz vekilleri suçlamaktadır. İşimiz böyle ard niyetli insanlara karşı gayet acımasız. bu ortağın şirket menfaatini korumadığından, asılsız yalanlar ve naylon fatura hazırlamaya zemin hazırlama riskinden ötürü ayrıca dava açılabilir mi?
Old 28-06-2011, 13:19   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan seesaw
. yanıtınız için teşekkür ederim. şirketin diğer ortağı tespit günü yanımızda noter olmasına rağmen, daha sonra koçanların eksik olması ve buna bianen NAYLON FATURA olarak kullanma durumuna yardım etmekten - ki ortada buna ilişkin gerçeklik yoktur - avukatları baroya şikayet etmiş. Tahminimizce bu şahıs durumu lehine çevirip kendi düzenlediği naylon faturalar için zemin hazırlayarak son derece ard niyetli biz vekilleri suçlamaktadır. İşimiz böyle ard niyetli insanlara karşı gayet acımasız. bu ortağın şirket menfaatini korumadığından, asılsız yalanlar ve naylon fatura hazırlamaya zemin hazırlama riskinden ötürü ayrıca dava açılabilir mi?

Şirketin menfaatini korumadığı sabit olup da zarar da dğmuş ise, tabi ki sorumluluk davası açılabilir.

Ancak "asılsız yalan ve naylon fatura hazırlamaya hazırlık riski.." cümleniz soyut ve ispatı zor hususlar olduğu ve şirket için zarar da henüz doğmadığından, sonuç almanız zor olur kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi