Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekin tedavülde olmayan parayla düzenlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2007, 00:26   #1
Av.H Ceylan

Karar Çekin tedavülde olmayan parayla düzenlenmesi

Öncelikle bütün meslektaşlarıma selam ve saygılarımı sunar konu ile ilgili yorumda bulunacak olan herkese şimdiden teşekkür ederim.Müvekkilimin 2004 te keşide ettiği ancak keşide tarihini düzenlemeden teminat olarak verdiği iki çeki bayisi olduğu firma, iş ilişkileri bozulunca çekleri 14.07.2006 keşide tarihi olarak düzenleyip bankaya ibraz edildi.Ancak çekler TL olarak düzenlenmiş yazıyla da yüz milyar ve yirmi milyar olarak yazılmış.bankada çekin arkasını geçersiz para birimi üzerinden düzenlendiğinden işleme alınmamıştır diye kaşe basmış.Buna rağmen müvekkilim şikayet edildi.2005 yılında YTL ye geçildi.Ancak2005 te çekler YTL ile yazılması zorunlu idi. TL ve YTL 2005 te birlikte tedavüldeydi.2006 da tamamen tedavülden kalktıYirmi milyarlık çekle ilgili takipsizlik kararı verildi.Yüz milyarlık ile ilgili olan dava halen devam ediyor.Sorun şu:mahkeme tedavülde olmayan para birimi ile düzenlendiğinden çekin geçersiz olduğunu gösteren Yargıtay kararı istiyor.Hukuk mahkemelerindeki hakimlerle görüştüm çekin çek niteliğine haiz olmadığını söylüyorlar.Ancak mahkemenin ısrarla yargıtay kararı istemesi çabalarımı sonuçsuz bırakıyor.savcılık tarafından diğer çekle ilgili kararı gösterdim ama sonuç alamadım.Konunun yeni olması sebebiyle karar bulamadım.Bu konuyla ilgili elinde karar olan yada kaynak bilen meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.Görüşlerini ifade eden meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla
Old 19-05-2007, 12:39   #2
nephilis

Konu ile ilgili Adalet bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü'nün Merkez Bankasına yollamış olduğu bir hukuki mütalaa var.Bir inceleyin derim..

Tıklayın
Old 20-05-2007, 13:03   #3
Av.H Ceylan

Karar

Alıntı:
Yazan nephilis
Konu ile ilgili Adalet bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü'nün Merkez Bankasına yollamış olduğu bir hukuki mütalaa var.Bir inceleyin derim..

Tıklayın
öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim.Bahsettiğiniz mütalaayı okudum.Benim için aydınlatıcı olmakla birlikte sorunumu çözmek için yeterli değil.Ben Merkez Bankası Başkanı Serdengeçtinin bu konuyla ilgili açıklamalarınıda okudum.
Asıl sorun şu 13.07.2006 keşide tarihli rakamla 100.000.000.000 TL yazıyla yüz milyar yazılı çekin çek niteliğine haiz olup olmaması,karşılıksız çek suçunun oluşup oluşmadığı noktasındadır.Ben çek niteliğine haiz olmadığı ve karşılıksız çek suçunun oluşmadığı kanaatini taşımakla beraber buna ilişkin bir karar bulamadım.Mahkemede herhangi bir karar bulup getirmemi istedi.
Diğer yirmi milyarlık çekle ilgili savcılık takipsizlik kararı verdi,ben bu kararı mahkemeye sundum ancak yeterli görülmedi.En azından çek niteliğine haiz olmadığına ilişkin bir karar arıyorum. Bu konuda görüşünü bildireccek bütün meslektaşlarıma teşekkürler.
Old 16-09-2007, 13:21   #4
Hak Hukuk

Varsayılan Para cinsi

HİG ve Merkez Bankası genelgelerinden anlaşılacağı üzere, bu konuda herkesin kafası karışık!Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, bu konuda bir sorunla karşolaşılmaması için dua edilmesini öneriyor gibi geldi bana.
Adam yaşlanmış,80 ine merdiven dayamış eşini kaybetmiş, çocukları evlendirmiş, evde tek başına yaşıyor.Her akşam yatağa girmeden önce, yıllardır biriktirip odasının duvarında sakladığı parayı odanın ortasına döker, özenle sayar ve tekrar zulasına yerleştirirmiş.Oğlu Hasan bir akşam geç vakitte, "şu yaşlı babamı sorayım, nasıldır, yatmış mı" diye kapısını çalar.Tam o sırada tüm parasını odanın ortasına saçmış saymakta olan yaşlı baba, panik içinde "kim o! diye seslenir.Oğlu Hasan, "Benim baba!kapıyı aç!" diye cevap verir.Yaşlı adam, gelenin oğlu olduğunu anladığı halde, bir kaç defa kim o! diye tekrarlayıp durmaktadır.Babasının kapıyı açmayışına bir anlam veremeyen oğul, "Baba neden kapıyı açmıyorsun?Benim, oğlun, Hasan!" diye ısrar edince, yaşlı adam gecenin o vaktinde şöyle seslenir ;
"Hasan olduğundan emin misin?"
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi